درمان افسردگی

درمان افسردگی

آبان ۱۳, ۱۳۹۸ نسخه افسردگی نظرات

مشاوره و روان درمانی از ارکان مهم در درمان افسردگی اند. فرد افسرده باید با یک متخصص سلامت روان از قبیل یک روانشناس، مشاور حرفه ای با مجوز رسمی، مددکار اجتماعی بالینی و یا روانپزشک کار کند. بیمار و درمانگر می توانند با کمک یکدگر طرحی کاربردی برای درمان افسردگی ایجاد نمایند.

با شنیدن اصطلاحات “مشاوره” و یا “روان درمانی”، ممکن است شما به یاد دراز کشیدن بر روی یک کاناپه و صحبت درباره دوران کودکی خود بیافتید. ولی بسیاری از این درمان ها به خاطرات پنهان نمی پردازند. آنها با چگونگی تفکر شما درباره امور و نحوه انجام کارهای روزانه سروکار دارند.

اولین گام پیدا کردن درمانگری مورد اعتماد است که شما با وی احساس راحتی نمایید. همچنین درمانگر باید در درمان افراد مبتلا به افسردگی تجاربی داشته و آموزش روش های درمانی اثبات شده ای را دریافت کرده باشد. این درمان ها عبارتند از:

  • درمان شناختی – رفتاری (CBT)، چگونگی تغییر روش های تفکر و رفتار را آموزش می دهد. این روش درمانی می تواند به شما برای توقف ساختن افکار بدتان درباره خود و زندگی­تان کمک کند. شما می توانید توسط یک درمانگر و یا در یک محیط گروهی وارد درمان شناختی- رفتاری شوید.
  • درمان بین فردی، که به بررسی روابط اجتماعی و شخصی شما و مشکلات مربوط به آنها می پردازد.

سایر درمان هایی که می توانند به افراد مبتلا به افسردگی کمک کنند، عبارتنداز:

  • درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT). در ACT، شما با یک درمانگر کار می کنید تا پذیرش احساسات منفی خود را یاد گرفته، ولی در عین حال اجازه ندهید آنها بر زندگی شما غلبه کنند. در واقع، شما تصمیم گیری و عمل بر اساس ارزش های شخصی خود و نه احساسات منفی را یاد می گیرید.
  • درمان های مبتنی بر ذهن آگاهی، از قبیل کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و یا درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی. این درمان ها به شما کمک می ­کنند تا بدون تلاش برای تغییر، توجه خود را بر روی آنچه در لحظه اتفاق می افتد متمرکز کنید. این راهبردها به شما جهت رهایی از پشیمانی های گذشته و عدم نگرانی درباره آینده آموزش می دهد. برای افرادی که بیش از یک دوره افسردگی داشته اند، شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی می-تواند به کاهش خطر عود کمک کند.

سایر درمانهایی که ممکن است شنیده باشید، عبارتند از: درمان حل مسئله ، که به مشکلات کنونی و حل و فصل آنها کمک می کند؛ خانواده درمانی، که شما و خانواده تان  را برای بحث درباره روابط­ خانوادگی تان و افسردگی شما گرد هم می آورد. متخصصان نمی دانند که این درمانها دقیقاً چگونه به بهبود افسردگی منجر می شوند.

درمان حل مسئله به خصوص برای افراد مسن مفید است.


شما برای درمان به چه مدت زمانی نیاز دارید؟

طول مدت درمان شما به شدت افسردگی و چگونگی پاسخ شما به درمان بستگی دارد. مشاوره و درمان های کوتاه مدت معمولاً ۱۰ الی ۲۰ هفته ادامه می یابند، و بیمار در چنین درمانهایی متخصص سلامت روان خود را هفته ای یک بار ملاقات می نماید. ولی از طرفی ممکن است لازم باشد تا شما متخصص بهداشت خود را به دفعات بیشتر و یا برای مدت زمان طولانی تری ملاقات نمایید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است