آموزش توالت رفتن به کودکان دارای اختلال یکپارچگی حسی

آموزش توالت رفتن به کودکان دارای اختلال یکپارچگی حسی

آبان ۲, ۱۳۹۸ شیوا عابدینی اختلال یکپارچگی حسی نظرات

معمولا اختلالات پردازش حسی با مشکل در آموزش کنترل ادرار و مدفوع کودک همراه است. به لحاظ رشدی ، کودکان از سن ۱۸ تا ۳۶ ماهگی آماده می شوند تا تحت آموزش توالت رفتن قرار بگیرند. اجازه ندهید این سن شما را آزار دهد یا منبع استرس شود. همه کودکان مثل هم نیستند. کودکان دارای SPD یا همان اختلال پردازش حسی ممکن است بسته به نیازهای حسی خود، کمی طولانی تر از توالت استفاده کنند.

به یاد داشته باشید، بدن دارای پنج حس است: بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی و هر حس به طرز منحصر بفردی با بدن یکپارچه می شود. علاوه بر این، بدن حسی را دارد که از حس ارگانهای داخلی را به مغز مخابره می کند، و به عملکردهایی از بدن اشاره دارد که نیازی به فکر آگاهانه ندارد. مثلا کارکردهای حیاتی زندگی از جمله ضربان قلب، احساس گرسنگی، تشنگی، هضم، وضعیت برانگیختگی و عملکرد روده.

کودکان داری SPD ممکن است در هر یک از این حسها بیش پاسخ دهی (تدافع حسی) یا کم پاسخ دهی (حس طلبی) داشته باشند که هرکدام به نوبه خود آموزش کنترل ادرار و مدفوع را تحت تاثیر قرار می دهد.

تشخیص اینکه کدام راه آموزش برای کودک دارای SPD موثرتر است کمی دشوار است. بخاطر داشته باشید در این مسیر با سرعت کودک خود پیش بروید.

به کودک زمان دهید تا مهارتهای خود را تقویت کند و از لحاظ جسمی و عاطفی برای این کار آماده شود و در این راه از تقویت مثبت (تشویقی) استفاده کنید. صرف نظر از اینکه کودک ۲ ساله است یا ۶ ساله، به هیچ وجه کودک را تنبیه نکنید و در مسیر تلاشش برای یادگیری از او انتقاد نکنید.


اگه دوست دارین بدونین رشد حرکتی، شناختی, اجتماعی و زبانی کودکتون چطور بوده، پیشنهاد ما استفاده از  نرم افزار رشدیار هست.


در اینجا به هشت نکته برای آموزش توالت در کودکان SPD می پردازیم:

  1. کودک خود را با خواندن کتابها و داستانهای آموزش توالت آماده کنید. کودکان از طریق بصری به خوبی یاد می گیرند. از تصاویر و آهنگ ها برای کاهش اضطراب کودک استفاده کنید.
  2. برای کودکان هایپر دستمال توالت نرم، نور ملایم و آرامش سرویس بهداشتی را فراهم کنید و برای کودک حس طلب از نورهای رنگی و موسیقی در محیط سرویس بهداشتی استفاده کنید.
  3. از تکنیک هایی که به آرامش کودک شما کمک می کند بهره ببرید. اگر فرزند شما از مسواک زدن یا بغل کردن محکم لذت می برد، قبل از نشستن او روی توالت، این موارد را فراهم کنید.
  4. اگر از توالت فرنگی استفاده می کنید در فصل سرما از پدهای مخصوص نشیمن توالت استفاده کنید تا کودکی که به سرما تدافع لمسی دارد آزرده نشود.
  5. وقتی کودک لباس زیر خود را می پوشد از قرارگیری صحیح آن مطمئن شوید تا باعث تحریک آزاردهنده لمسی نشود.
  6. اجازه تجربیات جالب به کودکتان بدهید، مثلا اجازه دهید خودش لباس زیرش را انتخاب کند و برایش بخرید. همه چیز در این پروسه آموزشی باید برای کودک جذاب باشد.
  7. برای کودکی که نمیداند چه زمانی وقت رفتن به دستشویی است، ترغیبش کنید از یک برنامه زمانی تبعیت کند، مثلا هر یک ساعت به دستشویی برود و برای این تلاش تشویقش کنید.
  8. اگر کودک از فلاش تانک های اتوماتیک رستوران ها و مکانهای عمومی ترس و اضطراب دارد سنسور آن را بپوشانید تا کودک بدون اضطراب از سرویس استفاده کند.

بعنوان یک والد، آموزش توالت رفتن یکی از فرسایشی ترین آموزشهای دوران رشد کودک است. فراموش نکنید که کودک از شما و با شما آموزش میبیند.


با تشکر از: شیوا عابدینی – کارشناس کاردرمانی

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است