5 درمان مکمل و جایگزین برای هپاتیت C

۵ درمان مکمل و جایگزین برای هپاتیت C

اکتبر 17, 2019 نسخه مقالات نظرات

هپاتیت c بیماری است که با مراقبت از خود و یا مصرف مکمل ها بهبود پیدا نمی کند. اما درمان های جایگزین می توانند به روند بهبود علائم و در نتیجه بهبود کیفیت زندگی کمک کرد.

علیرغم پیشرفت هایی که برای درمان این بیماری صورت گرفته است، برای ۳.۵ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت مزمن C در کشور آمریکا همچنان خستگی، افسردگی و اضطراب وجود دارد که اغلب زندگی روزمره برای مبتلایان را دشوارتر می کند.

اگرچه بسیاری از روشهای درمانی جایگزین و مکمل (CAM) ممکن است باعث افزایش نگرانی در مورد خود و دیدگاه شما در مورد زندگی شود، اما هیچ درمانی برای درمان هپاتیت C وجود ندارد. مانند هر تغییری در سبک زندگی، اگر می خواهید CAM را در معالجه پزشکی خود بگنجانید، باید این کار را انجام دهید اما همیشه باید در این باره با پزشک خود مشورت کنید.

۵ درمان مکمل و جایگزین برای هپاتیت C

۱. گیاه خار مریم

این گیاه حاوی ماده موثری به نام سیلیمارین است که به نظر می رسد خاصیت آنتی اکسیدانی دارد. می توان آن را به عنوان کپسول، قرص، پودر یا عصاره مایع مصرف کرد. طبق تحقیقات مرکز ملی سلامت آمریکا، مطالعات در مورد کارآیی گیاه خار مریم در درمان هپاتیت همچنان ادامه دارد.

تحقیقات آزمایشگاهی نشان داده اند که خار مریم ممکن است رشد سلول های کبدی را بهبود بخشیده و آن ها را محافظت و تقویت کند. بنابراین این گیاه به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کرده و التهاب را مهار کند.

۲. ویتامین D

کمبود ویتامین D در افرادی که مبتلا به هپاتیت C هستند شایع است. یک متاآنالیز که در آگوست سال ۲۰۱۷ در ژورنال تغذیه و رژیم غذایی انسانی منتشر شد، نشان داد که مصرف اضافی ویتامین D تأثیر مثبتی بر میزان پایداری پاسخ ویروسی مبتلایان به هپاتیت C دارد. مصرف مکمل ویتامین D می تواند اثربخشی درمان مبتنی بر اینترفرون برای هپاتیت مزمن C را بهبود بخشد، اما جدیدترین روش برای درمان هپاتیت C از طریق ضد ویروس های با عملکرد مستقیم است.

در حال حاضر، در مورد میزان بهینه مصرف ویتامین D برای کسی که تحت درمان هپاتیت C قرار دارد، تحقیقات زیادی صورت نگرفته است. همانطور که در یک مطالعه نشان داده شده، شواهدی از فواید ویتامین D برای بهبود خلق و خو و نشانگرهای ضد التهابی در بعضی از افراد وجود دارد. نتایج این مطالعه در فوریه ۲۰۱۹ در ژورنال بین المللی پزشکی پیشگیری منتشر شد. شما باید با پزشک خود در مورد اینکه آیا مصرف یک مکمل ویتامین D میتواند تغییری در وضعیت بیماری هپاتیت c شما ایجاد کند یا خیر صحبت کنید.

۳. یوگا

پایه و اساس فلسفه هند باستان، تمرین یوگا با هدف ادغام ذهن، بدن و روح است. این یکی از محبوب ترین روشهای درمانی مکمل است و کلاسهای مختلفی را می توان در مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور یافت. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد تمرین یوگا باعث بهبود هپاتیت C می شود، اما می تواند به شما در بهبود تناسب اندام و افزایش انعطاف پذیری کمک کند.

مطالعات متعددی از جمله مواردی که در سال ۲۰۱۸ در ژورنال بین المللی پزشکی پیشگیری منتشر شد نشان داد که استرس می تواند بر بسیاری از بیماریهای مزمن تأثیر منفی بگذارد. و نشان داده شده است که یوگا همچنین می تواند به کاهش استرس کلی شما کمک کند.

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۷ نشان داده است که یوگا توانسته آمارهای زیر را در میان شرکت کنندگان رقم بزند:

  • ۸۶ درصد گفتند که استرس را کاهش می دهد.
  • ۵۹ درصد گفتند که یوگا خواب را بهبود بخشیده است.
  • ۶۷ درصد گفتند که از نظر عاطفی احساس بهتری دارند.
  • ۳۹ درصد گفتند که یوگا مقابله با مشکلات بهداشتی را آسان تر می کند.

یوگا و هپاتیت

۴. طب سوزنی

طب سوزنی هزاران سال در چین و سایر کشورهای آسیا انجام می شود. با استفاده از سوزن های ریز، پزشکان نقاط مختلف بدن را برای کاهش درد کمر، سردرد و گرفتگی قاعدگی تحریک کرده و علائم بسیاری از بیماری های مزمن را کاهش می دهند.

به نظر می رسد در متاآنالیز منتشر شده در اکتبر ۲۰۱۲ در طب داخلی JAMA فوایدی از طب سنتی برای افراد مبتلا به درد مزمن وجود دارد، اما هیچ مطالعه منتشر شده ای وجود ندارد که سود و منفعت ویژه ای را برای مبتلایان به هپاتیت C نشان دهد.

امکان انتقال ویروس هپاتیت C از طریق طب سوزنی وجود دارد. اگر تصمیم دارید این روش درمانی را برای درمان علائم هپاتیت C خود امتحان کنید، حتماً با پزشک خود مشورت کنید و به پزشک متخصص طب سوزنی خود اطلاع دهید که ویروس دارید.

۵. ماساژ درمانی

استفاده از ده ها تکنیک ماساژدرمانی که در آنها عضلات، تاندون ها و رباط های مختلف توسط یک درمانگر آموزش دیده با دقت ماساژ داده میشوند میتواند به تسکین برخی از علایم هپاتیت c کمک کند.

علم ماساژ درمانی برای درمان شرایط خاص می تواند کارساز باشد و در واقع نوعی مکمل درمانی در نظر گرفته میشود. اما هنوز هیچ مدرکی درمورد ارتباط مستقیم ماساژ با درمان هپاتیت C وجود ندارد.

اما نشان داده شده است که ماساژ درمانی به تسکین برخی علائم همراه با هپاتیت C  کمک میکند. متاآنالیز منتشر شده در مجله روانپزشکی بالینی نشان می دهد که ماساژ درمانی همچنین با بهبودی کلی در کیفیت زندگی و عملکرد افرادی که تحت معالجه سرطان قرار گرفته بودند کمک زیادی کرده است.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است