5 نکته طلایی برای انتخاب یک ضد آفتاب مناسب

۵ نکته طلایی برای انتخاب یک ضد آفتاب مناسب

مهر ۲۵, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

بسیاری از محصولات آرایشی موجود در قفسه های فروشگاه ها ممکن است بی اثر بوده و یا حاوی مواد ناایمن باشند. وبسایت نسخه در این مقاله سعی کرده است نکات طلایی و کلیدی برای انتخاب یک کرم ضد آفتاب مناسب و آیده آل را در اختیار کاربران خود قرار دهید. لطفا مقاله را تا پایان با دقت مطالعه بفرمایید.

۱. قبل از انتخاب و خرید ضد آفتاب، برچسب آن را بخوانید

شاید بگویید برچسپ مواد آرایشی و بهداشتی برای ما نا خوانا هستند و حتی تلفظ برخی از کلمات نوشته شده روی برچسپ کرم ضد آفتاب برای ما دشوار است. دقیقا باید به چه چیزی روی برچسب ها توجه کنیم؟

به دنبال کرم ضد آفتابی باشید که دارای کاملترین اطلاعات روی برچسپش باشد. و حداقل SPF آن ۳۰ درصد باشد. SPF خاصیتی است که پوست شما را در برابر اشعه UVB و UVA خورشید محافظت می کند.

نکته:

در حالی که پزشکان حداقل SPF 30  را برای کرم ها توصیه می کنند،برخی محصولات با ادعای مقادیر بالای SPF در حال افزایش و گمراه کردن مردم هستند. مقادیار SPF ذکر شده روی برچسپ محصولات آرایشی و بهداشتی فقط مربوط به حفاظت آن از بدن در برابر UVB است. بنابراین یک ضد آفتاب با SPF بیش از حد ممکن است پوست را از اشعه مضر ماوراء بنفش A که باعث پیری پوست و احتمالاً ملانوم (کشنده ترین نوع سرطان پوست) می شود، محافظت نکند.


۲. جوانب مثبت و منفی ضد آفتاب های معدنی و شیمیایی را در نظر بگیرید

هنگام تصمیم گیری در انتخاب بهترین ضد آفتاب برای محافظت از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش، چیزهای زیادی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

برخی از افراد استفاده از یک محصول حاوی مواد معدنی را به جای استفاده از نوع شیمیایی آن ترجیح دهند. اما همه موافق این نظر نیستند. اما واقعا تفاوت آن ها در چیست؟

ضد آفتاب های معدنی حاوی زینک اکساید یا (zinc oxide) یا در ترکیب با دی اکسید تیتانیوم هستند. آنها یک لایه محافظ بر روی سطح پوست تشکیل می دهند. و با بازتاباندن اشعه های UV، از پوست محافظت می کنند. آنها رنگی سفید دارند و پوست درنتیجه رنگ پوست را سفیدتر نشان میدهند.

کرم های ضد آفتاب شیمیایی حاوی ترکیباتی هستند که نور UV را جذب می کنند و از نفوذ آن به پوست جلوگیری می کنند. آنها به طور کامل جذب پوست می شوند، اما ممکن است باعث ایجاد سوزش در افراد دارای پوست حساس شوند.

هر دو کرم ضد‌آفتاب معدنی و شیمیایی بسته به نوع پوست شما می توانند برای استفاده و محافظت شما در برابر نور خورشید مناسب باشند.

بیشتر متخصصان توصیه می کنند از گرم های ضد آفتاب بر پایه مواد معدنی استفاده کنید. آن ها پیشنهاد می کنند محصولات ساخته شده با اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم را به عنوان عناصر فعال انتخاب کنید. زیرا این محصولات به طور کلی خاصیت حفاظتی بیشتری در برابر نور آفتاب دارند.

ضدآفتابهای شیمیایی نور اشعه ماوراء بنفش را جذب می کنند، بنابراین پوست شما به دلیل کم وزن بودن و یا شفافیت مواد شیمیایی به کار رفته دچار تغیر رنگ موقت نمی شود.

رو آوردن به این نوع ضدآفتاب برای استفاده روزانه، پوست های رنگی، و کسانی که میخواهند در ساحل آفتاب بگیرند عالی است.

در مقابل کرم های ضدآفتاب حاوی مواد معدنی از ذرات ریزی که نقش ویژه ای در محافظت پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش ایفا می کنند. زینک اکساید، دی اکسید تیتانیوم یا هر دو  میتوانند برای کسانی که پوست حساسی دارند مناسبتر باشد.


۳. از کرمی استفاده کنید که طیف گسترده ای از امواج را فیلتر کنند

به گفته سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA)، ضد آفتاب از پوست در مقابل طیف گسترده ای از UVA  (uva باعث ایجاد چین و چروک می شود)  و اشعه UVB  (که باعث آفتاب سوختگی و سرطان پوست می شود) محافظت می کند.

وقتی صحبت از محافظت در برابر آفتاب است، اکثر مردم فقط به آفتاب سوختگی فکر می کنند. اما واقعیت این است که آنها یک نوع آسیب کاملا متفاوت را فراموش می کنند. پرتوهای UVA حتی میتوانند به اعماق پوست یعنی به چیزی بیشتر از سطح پوست نفوذ کنند.

این پرتوها می توانند در بروز سرطان پوست نقش داشته باشند و همچنین باعث علائم زودرس پیری می شوند. به یاد داشته باشید که پرتوهای UVA در طول سال با همان شدت، حتی در هنگامی که هوا ابری است ممکن است شما را در معرض آسیب قرار دهند.


3. از کرمی استفاده کنید که طیف گسترده ای از امواج را فیلتر کنند


۴. مقاومت ماده ضد آفتاب خود در برابر آب را بررسی کنید

اگر در طول فصل تابستان می خواهید به ساحل یا استخر بروید، استعمال کرم ضد آفتابی که خاصیت ضدآب داشته باشد میتواند بسیار ایده آل باشد. علاوه برا این به نظر می رسد ضد آب بودن محصولات آرایشی و بهداشتی یک گزینه بسیار هوشمندانه برای استفاده روزانه در برخی شرایط  است.

اگر در فصل تابستان عرق میکنید، از این کرم ها استفاده کنید زیرا قادرند جلوی عرق شما را بگیرند. بر روی برچسپ این کرم ها نوشته است “water resistant”.

بر همین اساس مواد ضد آفتاب ضد با خاصیت آبگریزی انتخاب های بسیار خوبی  هستند. قاعده مهم در استفاده از این محصولات این است که هر ۲ ساعت باید آن ها را شسته و دوباره استفاده کرد.

نکته دیگری که باید درباره این نوع کرم ها در نظر گرفت این است که مدت استفاده آن ها واقعا باید محدود باشد. آن ها باید از ۴۰ دقیقه تا نهایتا ۲ ساعت شستشه شده و تعویض شوند.


۵. فاکتور ویتامین D را در ذهن داشته باشید

از کودکی احتمالاً در مورد اهمیت ویتامین D شنیده اید. بدون شک ویتامین D برای سلامتی کلی بدن، چه برای سلامت استخوان ها، عملکرد سیستم ایمنی بدن و چه برای کنترل افسردگی از نظر مؤسسات ملی بهداشت بسیار مهم است.

و طبق شورای ویتامین D، طبیعی ترین روش برای دریافت این ویتامین قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.

پزشکان و متخصصان داخلی به بیماران خود می گویند که روزانه ۱۰ دقیقا به صورت مستقیم در معرض نور خورشید قرار بگیرند تا میزان دریافت ویتامین D در آن ها افزایش پیدا کند.

افراد همچنین می توانند غذاهای غنی شده با ویتامین D مصرف کنند. برخی از غذاهای حاوی این ویتامین عبارتند از:

  • زرده تخم مرغ
  • ماهی های چرب مانند ماهی خال مخالی و ماهی قزل آلا
  • برخی پنیرها
  • و جگر گاو
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است