6 نکته برای کاهش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

۶ نکته برای کاهش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

مهر ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه کم کاری تیروئید در بالغین نظرات

مصرف غذاهای سالم، داشتن وزنی در محدوده مناسب و سالم و ورزش منظم مهم ترین فاکتورهای اصلی در فرآیند کاهش وزن هستند. اما چنانچه شما کم کاری تیروئید دارید، کاهش فعالیت این غده می تواند نقش بزرگی در اضافه وزن شما داشته باشد.


نقش تیروئید در تغییرات وزنی

اگر کم کاری تیروئید به طور مناسب درمان نشود، کاهش وزن ناشی از آن سخت تر خواهد بود. زیرا غده تیروئید یکی از ساختارهای سازمان دهنده و تنظیم کننده عملکرد متابولیک بدن انسان است. و افزایش وزن اغلب اولین علامت قابل توجه تیروئید کم کار است.

برای کاهش وزن و برای حفظ سلامت کلی شما، مهم ترین کاری که می توانید انجام دهید، در نظر گرفتن درمانی مناسب برای کم کاری تیروئید است. با این وجود، ایجاد چند تغییر در رژیم غذایی ممکن است به کاهش وزن شما کمک شایانی بکند.

حفظ محدوده وزنی سالم هنگامی که با کم کاری تیروئید زندگی می کنید می تواند یک مبارزه و چالش بزرگ باشد. با کمک نکات ذکر شده در ادامه این مقاله قادر خواهید بود اضافه وزن ایجاد شده بر اثر پرکاری تیروئید را به خوبی کم کنید.

۱. مصرف کربوهیدرات ها و قندهای ساده را قطع کنید

افرادی که قصد کاهش وزن دارند باید از مصرف کربوهیدرات های ساده خودداری کنند. داشتن  یک رژیم غذایی همراه با مقادیر کمی از کربوهیدرات های پیچیده می تواند به کم کردن وزن در افراد دارای هیپوتیروئیدیسم کمک کند.

طبق گفته های موسسه لینوس پائولینگ در دانشگاه ایالتی اورگان، غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند (مانند محصولات دانه تصفیه شده و نوشیدنی های قندی) ممکن است بروز التهاب را در بدن افزایش دهند.

به صورت خلاصه:به سبزیجات نشاسته ای و حبوبات فکر کنید و از مصرف قندهای ساده مانند آبنبات ها و نوشابه ها خودداری کنید.

۲. غذاهای با خاصیت ضد التهابی بیشتری بخورید

غذاهای ضد التهابی می توانند به کاهش درد مفاصل و درد عضلانی و همچنین افسردگی کمک کنند. همه این مشکلات در واقع مستقیما یا غیر مستقیم ناشی از کم کاری تیروئید است.

غذاهای دارای خواص ضد التهابی می توانند به تسکین و بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، که اغلب در افرادی که دچار کم کاری تیروئید هستند و به اضافه وزن گرفتار هستند، کمک کنند.

یک رژیم غذایی حاوی مواد مغذی با خاصیت ضد التهابی می تواند به آرامش سیستم ایمنی و تسکین التهاب بیش از حد کمک کند. مصرف این مواد غذایی همچنین دریافت مناسب مواد مغذی لازم برای عملکرد سالم تیروئید از جمله منیزیم ، ویتامین های گروه B ، روی ، سلنیوم ، آهن و ویتامین C را تسهیل می بخشد.

سبزیجات سبز رنگ و برگ دار، گوجه فرنگی، ماهی چرب، آجیل، میوه و روغن زیتون همه غذاهای خوبی برای مقابله با التهاب هستند.

این رژیم غذایی بار کبد را برای متابولیسم غذاهای بسیار فرآوری شده کاهش می دهد. عملکرد سالم و ارتقاء یافته کبد بسیار ضروری است. زیرا کبد مسئول فرآیند تبدیل ۶۰ درصد T4 (هورمون تیروئید تیروکسین) به T3 است.

۳. وعده های غذایی سبک و زیادی در نظر بگیرید

کم کاری تیروئید عملکرد سیستم گوارش را کند می کند. خوردن وعده های غذایی بیشتر و با ارزش غذایی بالا و حاوی  مواد مغذی متعادل مانند پروتئین های با کیفیت، کربوهیدرات های پیچیده و چربی های سالم، دارای دو مزیت زیر است:

  • از متعادل شدن قند خون پشتیبانی می کند.
  • مانع از مصرف بیش از اندازه غذاهای فرآوری شده و مضری می شود که حتی مشکلات تیروئیدی را افزایش می دهند.

6 نکته برای کاهش وزن در افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

۴. یک دفترچه یادداشت رژیم غذایی تهیه کنید

میزان کالری روزانه شما به سرعت می تواند صعود کند و افزایش یابد، مگر اینکه همه چیزهایی را که می خورید و می نوشید را در یک برگه یا دفتر ثبت مواد غذایی مصرفی وارد کنید.

این کار می تواند برای شما بسیار مفید باشد و به کاهش وزن شما کمک زیادی بکند. تهیه دفترچه مواد غذایی همچنین می تواند اطمینان حاصل کند که شما یک رژیم غذایی متعادل را می خورید.

نوشتن یک ژورنال غذایی برای شخصی که دارای کم کاری تیروئید است می تواند تمام موارد مصرفی او را ثبت کرده و آگاهی از نحوه و میزان مصرف مواد غذایی را بالا ببرد. رژیم غذایی پر از چربی های سالم، مقدار متوسطی از پروتئین ​​و مقادیر کمتری کربوهیدرات های پیچیده برای کنترل بهتر عملکرد تیروئید بهتر است.

۵. تحرک خود را افزایش دهید

داشتن فعالیت های منظم و همچنین ورزش، یک مکمل مهم در کنار رژیم غذایی سالم است که به منظور کمک به سوزاندن کالری و افزایش سرعت متابولیسم ضروری است.

اگر فردی به شدت از اضافه وزن خود خسته شده باشد، ورزش می تواند اضافه وزن ناشی از کم کاری تیروئید را سرکوب کند. اگر فردی هیپوتیروئیدیسم خود را به درستی مدیریت کرده و انرژی لازم را داشته باشد، بهترین توصیه برای او انجام فعالیت های منظم و ورزش اصولی است.

۶. داروی تیروئیدی را طبق دستورالعمل پزشک مصرف کنید

داروهای هورمونی تیروئیدی باید در ابتدای صبح به صورت روزانه و ناشتا همراه با مقدار زیادی آب مصرف شوند.

توجه کنید که این داروها را همراه با داروهای دیگر مصرف نکنید. و حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه قبل از خوردن صبحانه صبر کنید. اگر میزان تولید هورمون های تیروئیدی شما هنوز در میزان مد نظر و سالم نیست همچنان می توانید در خطر افزایش وزن باشید.

با پزشک خود صحبت کنید تا بهترین شیوه های درمانی را با یکدیگر مرور کنید و بهترین روش های درامانی متناسب با وضعیت خود را انتخاب کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است