مراقبت‌های اولیه در طوفان‌ها و سایر شرایط اضطراری آب ‌و‌ هوایی

مراقبت‌های اولیه در طوفان‌ها و سایر شرایط اضطراری آب ‌و‌ هوایی

مهر ۲۳, ۱۳۹۸ نسخه کمک های اولیه نظرات

هنگامی که شما در حال آماده شدن برای شرایط اضطراری مانند طوفان یا شرایط سخت آب و هوایی هستید، باید همه جوانب را در نظر بگیرید. در طوفان ها و شرایط آب و هوایی جدی شما باید علاوه بر پیدا کردن مسیرهای تخلیه، جمع آوری وسایل ضروری و پیدا کردن مکان های امن و … مصدومیت ها را در نظر بگیرید.

برنامه ریزی برای مواجه با مصدومیت و مصدومان یکی از مهمترین اقداماتی است که باید برای طوفان ها و شرایط آب و هوایی (مانند آنچه که در زمستان و بهار ۹۸ در ایران رخ داد) در نظر گرفته شود.

درک و یادگیری چندین مهارت مهم که با کمک آن ها بتوانید جان خود و سایر افراد را نجات دهید میتواند در این مواقع تعداد تلفات را کاهش دهد. وبسایت نسخه در این مقاله به معرفی ۶ مهارت در کمک های اولیه که در این مواقع مورد نیاز هستند خواهد پرداخت.


۱. یک کیت مراقبت های اولیه خریداری کنید

می توانید یک کیت مراقبت های اولیه یا همان جعبه کمک های اولیه را تهیه کنید و یا به صورت مجزا به گردآوریی تعدادی از ابزار مورد نیاز در این مواقع اقدام کنید. هر آنچه که فکر می کنید در این شرایط مورد نیاز است را گردآوری کرده و در یک مکان مشخص قرار دهید.

علاوه بر این، موارد زیر را نیز در نظر بگیرید:

 • لیستی از اسامی و شماره تلفن پزشکان
 • داروهای با نسخه و بدون نسخه که فکر میکنید در این شرایط به درد میخورد (از پزشک خود سوال کنید)
 • و شماره تماس های اضطراری (ارگان هایی مثل اورژانس، آتش نشانی و …)

نکته: داروهای اساسی خود یا اعضای خانواده که فکر می کنید بدون آن داروها به مشکل برمیخورید را همیشه به همراه داشته باشید.

نکته: داشتن کیت کمک های اولیه به خودی خود نمیتواند تضمین کند که جان خود یا دیگران را نجات خواهید داد. مهمترین نکته درباره داشتن جعبه کمک های اولیه این است که نحوه کار با تک تک ابزار داخل آن را فرا بگیرید.


۲. CPR یاد بگیرید و مدرک آن را دریافت کنید

همه افراد، به ویژه والدین، ​​باید دوره های ابتدایی احیای قلبی ریوی یا همان CPR را گذرانده و مدرک آن را دریافت کنند. (قرار نیست فقط کادر درمان چنین روش هایی را یاد بگیرند و یا انجام دهند.)

اگر کسی غرق شده یا هوشیار نیست و نفس نمی کشد، انجام فوری CPR بلافاصله پس از مشاهده او ضرورت دارد. مهمترین نکته در خصوص احیای قلبی ریوی این است که سریع این پروسه را شروع کنید.


۳. یاد بگیرید که چگونه با زخم های خونریزی دهنده برخورد کنید

به نظر شما در صورتی که شخصی به شدت خونریزی کند، چه باید کرد؟ اگر کسی آنجا نباشد که جلو خونریزی را بگیرید شما باید چه کنید؟

 • شما باید سعی کنید برای چنین مواردی خود را آماده کنید و آموزش های لازم را فرا بگیرید. با استفاده از یک پارچه تمیز بر روی محل زخم فشار اعمال کنید.
 • پارچه را با استفاده از بانداژ یا گاز، در جای خود ثابت نگه دارید. اگر خونریزی از بین می رود، پانسمان را برندارید زیرا ممکن است دوباره خونریزی کند. شما باید همچنان به اعمال فشار ادامه دهید تا فرآیند لخته شدن خون تا انتها ادامه پیدا کند.
 • بالا گرفتن موضع بریدگی یا خونریزی (برای مثال اگر دست دچار خونریزی شده باشد) میتواند روند خونریزی را کمتر کند.
 • اگر جسم خارجی در زخم باشد، آن را برندارید. چون ممکن است وارد شریان یا عروق خونی شده باشد و با برداشتن آن خونریزی بیشتر شود.
 • اگر انگشت یا بخش دیگری از بدن قطع شد، آن را در یک کیسه تمیز و سپس درون آب سرد یا یخ قرار دهید.

۴. برای مقابله با سوختگی یا صاعقه آماده شوید

 • اگر کسی با اصابت صاعقه آسیب دیده است و کسی اطرافش نیست، ابتدا سعی کنید تنفس او را بررسی کرده و نبضش را بگیرید.
 • اگر تنفس و یا نبض احساس نشد فرآیند احیای قلبی ریوی او را سریعا آغاز کنید.
 • در صورت بروز سوختگی به هر علتی، همه وسایل اضافی و لباس هایی که به تن شخص نچسپیده است را خارج کنید. اگر لباس یا چیزی به پوست شخص چسپیده است از برداشتن آن خودداری کنید.
 • منطقه آسیب دیده را با آب خنک یا کمپرس سرد خنک کنید. اگر سوختگی ناشی از جریان های الکتریکی از جمله صاعقه باشد، مراقب آب اطراف آن ها باشید.

۵. نحوه ثابت کردن استخوان های شکسته را یاد بگیرید

اگر به آسیب دیدگی به سر، گردن و کمر مشکوک هستید، شخص را جابجا نکنید. فوراً با شماره اورژانس تماس بگیرید. در مورد صدمات اندام، سعی کنید اندام مصدوم را ثابت و بدون حرکت نگه دارید.

در صورت وجود یخ، آن را روی موضع شکستگی بگذارید. با استفاده از موارد معمول مانند تخته های نازک، روزنامه ها، مجلات یا مقوا، موضع شکستگی را موقتا با باند ثابت نگاه دارید.


۶. پیروی کردن از قانون RICE برای پیچ خوردگی ها و در رفتگی ها

در خصوص پیچ خوردگی ها یا در رفتگی ها همیشه قانون R.I.C.E را بخاطر بسپارید!

 • Rest : استراحت کنید و وزن خود را روی نواحی دچار دررفتگی یا پیچ خوردگی قرار ندهید.
 • Ice: روی موضع دچار آسیب حتما یخ بگذارید یا کمپرس سرد قرار دهید.
 • Compress: برای کمک به کنترل تورم، فشرده سازی را روی موضع آسیب دیده اعمال کنید.
 • Elevate: اندام مصدوم را بالاتر از قلب بلند کنید.

6. پیروی کردن از قانون RICE برای پیچ خوردگی ها و در رفتگی ها


نکات پایانی از وبسایت نسخه

سرانجام، هنگام وقوع طوفان یا سایر فاجعه های آب و هوایی، حتماً دستورالعمل های رسمی را رعایت کنید. و هیچگاه برای نجات شخص دیگری خود را در معرض خطر قرار ندهید.

در مورد یک فاجعه طبیعی یا انسانی که در آن منابع پزشکی محدود وجود دارد، احتمالاً نوعی سیستم کارآزمایی برای تعیین اولویت بر اساس شدت آسیب دیدگی شخصی وجود خواهد داشت.

در این شرایط سعی کنید هوشیار و صبور باشید. جراحات کوچکتر، مانند استخوان‌های شکسته یا خونریزی جزئی، ممکن است به اندازه آسیب دیدگان و قربانیان غرق شدن یا شخصی که دچار حمله قلبی شده نیست. در مواقع اضطراری، هر کاری را برای حفظ آرامش خود و دیگران انجام دهید و در اسرع وقت با اورژانس تماس بگیرید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است