بهترین فصل و بهترین روز برای انجام عمل جراحی بینی

بهترین فصل و بهترین روز برای انجام عمل جراحی بینی

مهر ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

اعمال جراحی به طور کلی در دو دسته اورژانسی و الکتیو (اختیاری و انتخابی) قرار می گیرند. عمل اورژانسی باید در اسرع وقت صورت گیرد. و اگر انجام آن را به وقت دیگری موکول کنید احتمالا با جان خود بازی کرده اید. اما عمل انتخابی اینگونه نیست. می‌توان برای آن برنامه ریزی کرد و هر موقع که شرایط جور شد آن را انجام داد. عمل رینوپلاستی نیز به همین شکل است. یعنی یک عمل کاملا الکتیو است و باید گشت تا بهترین زمان ممکن برای انجام آن را پیدا کرد.

اما این سوال در ذهن کاربران و کسانی که می‌خواهند بینی خود را عمل کنند پیش می آید که بهترین زمان برای انجام عمل بینی چه روز، ماه یا فصلی است. وبسایت نسخه در این مقاله مفصلا به پاسخ این سوال خواهد پرداخت.


نظر جراحان بینی درباره زمان مناسب عمل بینی چیست؟

نمی توان در پاسخ به این سوال از یک روز خاص در تقویم نام برد. انتخاب یک تایم و زمان مناسب برای انجام عمل رینوپلاستی به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. هرچند که بیشتر اعمال مربوط به بینی در فصل بهار و یا اواخر تابستان است اما در نقاط مختلف زمین به صورت همزمان آب و هوا و شرایط جوی مختلفی در جریان است. بهتر است در این خصوص فقط به بررسی کشور خودمان بپردازیم.

۶ ماهه دوم سال در ایران

ما در کشورمان طی ۶ ماهه دوم سال فصول پاییز و زمستان را تجربه می کنیم. شاید برخی از افراد پیش خود فکر کنند که با توجه به سردی هوا، در این دو فصل نمیتوان و درست نیست که به عمل جراحی بینی اقدام کرد. اما این تصور لزوما درست نیست و حتی با وجود سرمای این دو فصل، رینوپلاستی می تواند طی ۶ ماهه دوم سال نیز انجام شود.

اگر شخصی بتواند به راحتی و بدون دردسر دوره نقاهت خود را با وجود سرمای هوا پشت سر بگذارد، هیچ مانعی وجود ندارد که او بینی خود را عمل نکند. فرقی نمی کند که چندمین بار است شخصی اقدام به رینوپلاستی می کند، در هر صورت جراحان برای بیمارانی که می توانند پاییز و زمستان را به خوبی تحمل کنند، این عمل را انجام میدهند.

۶ ماهه اول سال در ایران

وقتی بتوان در فصول سرد نیز عمل بینی انجام داد، یعنی باید متوجه شده باشید که تغییرات دمایی چندان در انتخاب زمان عمل بینی نقشی ندارد. اوایل بهار می تواند یکی از موقعیت های خاص و البته مطلوب برای انجام این عمل باشد.

در ۶ ماهه اول، ما فصول بهار و تابستان را تجربه می کنیم. همانطور که گفته شد بهار می تواند گزینه خوبی برای عمل رینوپلاستی باشد. تابستان نیز با وجود گرمای شدید باز هم مشکلی برای بینی شما ایجاد نمی کند.

نکته: فصول سرد در مقایسه با فصل های گرم مزیت جالبی دارند. برای مثال ورم بینی می تواند با وجود دمای پایین در فصل های سرد زودتر فروکش کند. برعکس در تابستان، ورم می تواند بیشتر باشد. و اصولا جراح بینی توصیه میکند که تا چند روز خود را از تابش مستقیم نور شدید خورشید در این فصل دور نگه دارید.


کشور ما یکی از ایده آل ترین مناطق جغرافیایی برای انجام عمل جراحی بینی است

در بخش های بالا اشاره کردیم که تغییرات آب و هوایی چندان تاثیری بر انتخاب زمان رینوپلاستی ندارد. اما سخن ما یک حالت کلی داشت. اگر بخواهیم وارد جزئیات شویم باید بگوییم که این گفته در خصوص همه صادق نیست.

برخی از افراد ممکن است در فصول خاصی آلرژی داشته باشند و یا مشکلات مربوط به آن فصل را داشته باشند. در این صورت آن ها نمی توانند در آن فصل عملی انجام دهند. پس چاره چیست؟

خبر خوب این است که اقلیم ایران خوشبختانه برای انجام عمل زیبایی بینی مطلوب است. ایران سرزمینی با ۴ فصل و به صورت همزمان است. دقیقا زمانی که غرب کشور در سرما یخ میبندد، جنوب کشور مطلوب ترین منطقه ایران است و شاید روزهای گرمی را تجربه می کند. بنابراین کسانی که با فصل خاصی مشکل دارند، می توانند صبر کنند فصل مناسب از راه برسد یا اگر عجله دارند به یک شهر دیگر بروند.


فاکتورهای مهم دیگر در انتخاب زمان مناسب عمل جراحی بینی


فاکتورهای مهم دیگر در انتخاب زمان مناسب عمل جراحی بینی

سوای از فصل مناسب برای انجام عمل رینوپلاستی، چه عواملی در انتخاب زمان انجام این عمل باید در نظر گرفته شود؟ در ادامه این مقاله به بررسی برخی از فاکتورهای مهم برای انتخاب زمان مناسب رینوپلاستی خواهیم پرداخت.

سن و سال

عمل زیبایی بینی تحت هر شرایطی نباید انجام شود. یکی از ملزومات و شرایط اصلی در انجام این عمل سن و سال است. افراد زیر نمی توانند عمل بینی انجام دهند:

  • نوجوانانی که هنوز رشد بینی و ساختارهای صورتشان متوقف نشده است. (معمولا کمتر از ۱۷ یا ۱۸ سالگی نباید عمل کرد)
  • افراد مسنی که انجام اعمال زیبایی تاثیری بر آن ها ندارد و یا ممکن است تحت تاثیر یک عمل تهاجمی آسیب ببینند. (معمولا بالای ۶۰ سال)

سایر افراد سالمی که بین این دو سن و سال باشند میتوانند عمل زیبایی بینی انجام دهند.

روز عمل رینوپلاستی

از لحظه تصمیم گیری برای عمل کردن بینی تا آخرین روز نقاهت معمولا مهمترین روز، روز عمل است. باید برای این روز برنامه داشته باشید. قطعا شما با بیهوشی عمومی زیر تیغ جراحی می روید. و بعد از عمل تا دست کم شش ساعت نمیتوانید از بیمارستان خارج شوید. علاوه بر این نباید ۲۴ ساعت بعد از عمل تنها باشید.

بنابراین در این روز نباید تنها باشید. زمانی را انتخاب کنید که کسی بتواند شما را از روز عمل تا ۲۴ ساعت بعد همراهی کند.


چند هفته اول بعد از عمل را نیز فراموش نکنید

۱ هفته تا ۱۰ روز پس از عمل معمولا نیاز به مراقبت دارید. و بهتر است از حمایت خانواده برخوردار باشید. علاوه بر این، اگر شاغل هستید حتما باید ۱ هفته مرخصی بگیرید. بنابراین تقویم را چک کنید و ببینید دقیقا چه زمانی می توانید مرخصی بگیرید و بدون دغدغه دوره نقاهت خود را سپری کنید.


اگر می خواهید خود را برای مراسم خاصی آماده کنید…

اگر می خواهید قبل از یک رویداد خاص مثل عروسی (شایدم عروسی خودتون) بینی خود را عمل کنید حتما با نهایت دقت آن را برنامه ریزی کنید. برخی افراد قصد ممکن است بخواهند از کشور خارج شوند یا مثلا مهاجرت کنند. آن ها شاید دوست داشته باشند پیش از خروج از کشور عمل انجام دهند. بنابراین باید بهترین زمان عمل بینی را برای خود انتخاب کنند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است