عینکی هستی و می خوای بینی تو عمل کنی؟ این مقاله رو بخون

عینکی هستی و می خوای بینی تو عمل کنی؟ این مقاله رو بخون

مهر ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

رینوپلاستی یکی از محبوبترین عمل های زیبایی در میان افراد مختلف است. در این بین برخی ممکن است برای یک مدت طولانی از عینک استفاده کنند و اکنون قصد داشته باشند بینی خود را عمل کنند. کسانی که چشم هایشان چندان ضعیف نیست و زیاد از عینک استفاده نمی کنند، معمولا بعد از عمل جراحی مشکلی برایشان پیش نمی آید. اما تکلیف کسانی که چشم هایشان خیلی ضعیف است و بدون عینک نمی‌بینند چیست؟

وبسایت نسخه در این مقاله درباره این موضوع مطالب مفیدی را آماده کرده است. اگر عینکی هستید و دوست دارید بدانید بعد از عمل جراحی بینی می توانید از عینک استفاده کنید یا خیر حتما این مقاله را بخوانید.


عینک ها ابزاری مفید اما سنگین!

معمولا افرادی که چشم ضعیف تری دارند از عینک هایی با شیشه های ضخیم و در نتیجه سنگین استفاده می کنند. تحمل وزن این عینک ها در حالت طبیعی برای یک بینی سالم و عمل نشده سخت است، چه برسد به یک بینی ظریف، حساس و تازه عمل شده!


لزوم خودداری از اعمال فشار بر بینی عمل شده

بینی از لحظه ای که عمل می شود تا چند هفته یا حتی چند ماه بعد، حساس است. جراح رینوپلاستی معمولا برای اعمال تغییرات مد نظر شما، اجزای مختلف بینی شما را دستکاری می کنند. برای مثال پوست بینی از مخاط، غضروف و استخوان های بینی جدا می شود.

روند ترمیم و بازگشت پوست و سایر ساختارهایی که طی عمل جراحی بینی اصلاح شده اند طولانی است. تا آن زمان نباید کوچکترین فشاری به بینی وارد شود. زیرا شکل اصلاح شده بینی ممکن است دچار تغییر و تحولاتی هر چند کوچک شود.

بروز صدمه و آسیب به بینی، برای مثال خوردن به یک مانع یا افتادن، می‌تواند به کلی بینی را از شکل انداخته و شما را حتی نیازمند یک عمل ترمیمی جدید کند. استفاده از عینک نیز با توجه به اعمال فشار بر بخش هایی از آن، می تواند باعث به هم خورد فرم جدید بینی شود.

همانطور که گفته شد، افرادی که چشم های بسیار ضعیفی دارند، عینک های نسبتا سنگینی میزنند که به هیچ عنوان نباید پس از عمل از آن ها استفاده کرد. زیرا علاوه بر، بر هم خوردن شکل بینی، بیمار ممکن است درد زیادی تحمل کند.


اما من عینکی هستم و بدون عینک نمی‌توانم درست جایی را ببینم. من چه کنم؟

اصلا نگران نباشید! چیزی برای ترسیدن وجود ندارد! محدودیت استفاده از انواع عینک ها مخصوصا عینک طبی موقتی است. یعنی شما بعدها می توانید از عینک استفاده کنید. اما فعلا و دست کم برای چند هفته نمی توانید و نمی شود که عینک بزنید. (الان می‌تونید وحشت کنید!).


پس لطفا بگید دقیقا کی می‌تونم عینک بزنم؟!

این سوال در میان همه افرادی که عینکی هستند و می‌خواهند عمل جراحی بینی انجام دهند مشترک است. پاسخ به این سوال از سوی جراحان بینی متفاوت است.

برخی معتقدند از آنجایی که اسپلینت رینوپلاستی معمولا باعث محافظت از بینی می شود میتوان تا زمانی که بینی اسپلینت دارید عینک بزنید. و بعد از برداشتن آن نباید تا چند هفته عینک زد. اما برخی دیگر مخالفند و می گویند عینک تا چند ماه بعد از عمل نباید استفاده شود.

اما در هر صورت شما باید از ۱ تا دو ماه عینک نزنید. و اگر هم میزنید نباید مستقیما روی بینی قرار بگیرد!


راه کار استفاده از عینک در دوره ریکاوری رینوپلاستی چیست؟

برای اینکه عینک باعث بر هم خوردن فرم جدید بینی و ایجاد التهاب در داخل آن نشود، مستقیما از عینک استفاده نکنید. در ادامه با تمام راه حل های حفظ دید و بینایی شما بعد از عمل جراحی بینی بیشتر صحبت خواهم کرد.


فریم های بسیار بسیار سبک اولین راه حل شما برای اینکه همچنان ببینید!

بلاخره تکنولوژی در حوزه عینک سازی هم وارد شده است. یعنی فریم های سبک و شیشه های پلاستیکی هم وارد بازار شده. حتی اگر شما چشمهای بسیار ضعیفی دارید می توانید از فریم های با شیشه های سبک استفاده کنید.

هرچند این روش مشکل شما را برای دوره پس از نقاهت حل میکند ، اما تکلیف یکی دو ماه اول بعد از عمل بینی چه می شود؟


از چسب استفاده کنید!!!

اگر تنها گزینه شما همان عینک با فریم سبک است و نمی توانید کار دیگری برای دید خود انجام دهید، سعی کنید عینک را با چسپ محکم کرده و آن را به پیشانی خود متصل کنید. فقط دقت کنید که واقعا محکم ببندید چون ممکن است روی بینی بی افتد و مشکل شما بدتر شود یا آسیبی به بینی وارد شود.

هدف از چسب زدن این است که فشار و وزن عینک روی بینی نیافتد. و دید شما نیز موقتا با مشکل مواجه نشود.


حالا یکم باکلاس‌ترش کنید!

اگر دوست ندارید از چسب برای نگهداری عینک خود استفاده کنید، از یک وسیله جدید که دقیقا به همین منظور ساخته شده است استفاده کنید. به این وسیله نگهدارنده نوزکامفورت گفته می شود. (املاش هم به این شکله Nose Comfort). اتصالات این وسیله باعث میشود که عینک نگاه داشته شود و روی بینی قرار نگیرد.


از خیر عینک بگذرید و لنز بزنید

بهترین راه حل برای اینکه بتوانید عمل جراحی انجام دهید و دید خود را بدون منت عینک حفظ کنید، لنز طبی است. هر چقدر هم که چشم های شما ضعیف باشد، برای شما لنز ساخته میشود. (پس یکم از نگرانی دربیایید)


من با لنز مشکل دارم و زیاد نمیتونم لنز بزنم چکار کنم؟

اگر با خود لنز مشکلی ندارید ولی طول می کشد تا به آن عادت کنید، حتما سعی کنید پیش از انجام عمل، برای اینکه به آن عادت کنید لنز بزنید. اما اگر کلا با گذاشتن لنز مشکل دارید ادامه مقاله را بخوانید.


نه لنز میخوام نه عینک تکلیف من چیه؟

خب! هر چند که کمی اوضاع پیچیده تر شده، اما باز هم راه حل های زیادی برای شما وجود دارد. اگر نمی خواهید جور لنز و عینک های سنگین را بکشید، سعی کنید به عمل جراحی لیزیک چشم فکر کنید.

خیلی ها سوال می پرسند که چه وقت باید عمل لیزیک انجام دهم؟ جراح بینی شما حتما به شما توصیه می کند قبل از اینکه بخواهید زیر تیغ جراحی رینوپلاستی قرار بگیرید، سری به یک متخصص و جراح چشم بزنید.

حدودا یک تا ۲ ماه بعد از لیزیک با خیال راحت بینی خود را عمل کنید. و دوره ریکاوری کم دردسری را بدون عینک و یا لنز تجربه کنید.


من اصلا عینکی نیستم اما زیاد عینک آفتابی میزنم، من چه کنم؟


من اصلا عینکی نیستم اما زیاد عینک آفتابی میزنم، من چه کنم؟

اولا که شما تا چند هفته اول نباید در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرید. زیرا ممکن است رنگ پوست بینی شما تغییر کند. دوما عینک آفتابی مانند عینک طبی از واجبات نیست! شما باید این یک قلم را تا یکی دو ماه استفاده نکنید!

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است