تکنیک جراحی رینوپلاستی بسته و مزایا و معایب آن

تکنیک جراحی رینوپلاستی بسته و مزایا و معایب آن

مهر ۲۰, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

رینوپلاستی با اختلاف زیاد در صدر جدول پرهوادارترین اعمال جراحی زیبایی در کشورمان قرار دارد. عمل جراحی زیبایی بینی معمولا با دو روش متفاوت انجام داده میشود. تکنیک بسته و باز، دو روش معمول انجام رینوپلاستی هستند که بسته به نظر جراح و ترجیح بیمار، یکی از آن ها برای زیباتر کردن بینی مورد استفاده قرار می گیرد.
وبسایت نسخه در این مقاله به صورت کامل درباره تکنیک بسته عمل بینی و معایب و مزایای آن مطالبی ارائه خواهید داد. لطفا تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


مقدمه ای بر جراحی بینی بسته (Closed rhinoplasty)

هیچ پروسه جراحی بدون ایجاد برش در سطح پوست یا ارگان های دیگر امکان پذیر نیست. عمل جراحی بینی نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اینکه بتوان تغییرات لازم را بر روی بینی اعمال کرد، حتما باید برش هایی هرچند محدود و جزئی در بخش هایی از بینی ایجاد شود.

در روش رینوپلاستی باز، معمولا برش هایی در بخش تحتانی بینی و روی کلوملا (بین دو سوراخ بینی) و بخش داخلی بینی ایجاد می شود. اما در روش بسته هیچ لزومی به ایجاد برش در بخش خارجی بینی نداریم. و تنها برش هایی جرئی در بخش داخلی بینی که معمولا قابل مشاهده هم نیست زده می شود.

جراح بینی برخلاف تکنیک رینوپلاستی باز که پوست بینی را بالا می کشد تا استخوان و غضروف آن را ببیند، به پوست بینی دست نمی زند. او ابزار جراحی بینی را با دقت از برش هایی که در بخش داخلی بینی ایجاد کرده است وارد می کند و تمام کارهای مربوط به زیباسازی بینی را تنها از طریق این برش های کوچک انجام می دهد.
در عمل جراحی بسته بینی ؛ جراح دید زیادی ندارد بنابراین انجام عمل می تواند کمی دشوار باشد و نیازمند دانش و مهارت بالاتری باشد. از همین رو انجام این تکنیک در میان جراحان حرفه ای بینی بیشتر رایج است.

مقدمه ای بر جراحی بینی بسته (Closed rhinoplasty)


عمل بسته بینی برای هر کسی توصیه نمی شود

اما انجام رینوپلاستی بسته برای هر بیماری توصیه نمی شود. برای مثال اگر بیماری شرایط زیر را داشته باشد بهتر است که از تکنیک رینوپلاستی باز برای عمل بینی استفاده شود:

  • بینی او بدشکلی پیچیده داشته باشد (یعنی نهایت مشکل ظاهری)
  • عدم تقارن سوراخ ها بینی
  • پل بینی بد شکل و پیچیده باشد
  • سابقه وارد شدن ضربه و تروما شدید به بینی وجود داشته باشد

جوانب مثبت عمل بسته بینی

برخی از بیماران دوست دارند که هیچ اسکاری در بینی خود (بخش خارجی بینی) نداشته باشند. از این رو از جراح بینی خود می خواهند که حتما تا آنجا که ممکن است بینی‌شان را با تکنیک بسته عمل کند. در ادامه با برخی از رایج‌ترین جوانب و مزایای عمل جراحی بسته بینی آشنا خواهید شد:

از آنچه فکرش را می کنید زودتر تمام می‌شود

برخلاف رینوپلاستی باز که دست کم ۲ تا ۳ ساعت طول یا بیشتر طول می کشد، عمل جراحی بینی بسته معمولا خیلی کمتر از این زمان به اتمام می رسد. هرچه زمان عمل کوتاه تر باشد قطعا اثرات داروی بیهوشی در بدن شما نیز کمتر خواهد بود.

زخمی در کار هست اما در دید نیست!

جراح بینی در روش بسته در بخش خارجی بینی هیچ گونه برشی نمی زند. هر چه هست در داخل سوراخ های بینی است. بنابراین هرچند که اسکار و جای زخم اندکی بر جا می ماند اما هیچکس نمی تواند آن را ببیند.

کبودی و ورم بینی هست اما خیلی کم است!

رینوپلاستی باز شدیدا تهاجمی است. زیرا پوست بینی تقریبا کاملا از ساختارها جدا شده و بالا زده می شود. دستکاری در روش باز بیشتر است. و قاعدتا بروز ورم و یا کبودی در اطراف بینی و مخصوصا زیر چشم خیلی زیاد است.

اما برخلاف روز باز، در تکنیک جراحی بسته بینی معمولا به خاطر کمتر بودن مداخله، ظرافت بیشتر و دستکاری کمتر عروق و اعصاب بینی، ورم کمتری بر جا خواهد ماند. به علاوه کبود بسیار کمتر از روش باز است.

ریکاوری کوتاه تر و کم دردسر تر است

دوره نقاهت عمل جراحی بینی معمولا بی دردسر نیست. اما هر چه مداخله و دستکاری بینی کمتر باشد، دوره ریکاوری و نقاهت نیز راحتتر و سریعتر طی خواهد شد. خوشبختانه در این تکنیک بیماران دردسرهای کمتری تجربه می کنند.


جوانب منفی و برخی از عوارض رایج در رینوپلاسی بسته

هیچ عملی بدون عارضه نیست. حتی کوچکترین پروسیجر درمانی میتواند کمی ناراحتی برای بیمار ایجاد کند. روش بسته جراحی بینی نیز بدون عیب و نقص یا عارضه نیست. در ادامه با برخی از جوانب منفی این تکنیک بیشتر آشنا خواهید شد.

وارد شدن آسیب جزئی تا شدید به آناتومی یا فیزیولوژی بینی

همانطور که گفته شد در این تکنیک رینوپلاستی، جراح دید کمی دارد و چون پوست سرجای خودش است، جراح باید با دقت ابزار جراحی را وارد بینی کند. اما اگر یک لحظه اشتباهی رخ دهد و یا یکی از ابزار با دقت وارد نشود، ممکن است به راحتی به بخش های داخلی بینی آُیب وارد شود.

حین اینکار ممکن است عملکردهای فیزیولوژیکی بینی دچار آسیب جزئی تا شدیدی شوند. بنابراین تاکید می کنیم که عمل خود را به یک جراح بینی ماهر واگذار کنید.

محدودیت دارد!

با توجه به اینکه دید و فضای فعالیت جراح رینوپلاستی محدود است، نمیتوان مانور زیادی در این تکنیک روی بینی داد. در نتیجه تنها مشکلات جزئی بینی را میتوان با این روش اصلاح کرد. اگر مشکل بینی شدید باشد و یا بیمار قصد داشته باشد تغییرات اساسی روی بینی خود ایجاد کند این روش توصیه نمی شود. زیرا برای جراح محدودیت ایجاد می کند.

تنها جراحان ماهر میتوانند آن را انجام دهند

با توجه به دشوار بودن روش بسته عمل جراحی زیبایی بینی، معمولا هر جراحی اینکار را انجام نمیدهد. اگر هم جراحی از این طریق بخواهد بینی شما را ترمیم و اصلاح کند پیش از آن تضمین میکند که مشکلی برای شما پیش نیاید و نتایج با موفقیت همراه باشد.
قطعا جراح باید سابقه و مهارت کافی انجام این تکنیک را داشته باشد تا بتوانید به او اعتماد کنید. بنابراین اگر دوست دارید بینی خود را با این روش عمل کنید حتما دنبال یک جراح با تجربه بگردید.


نکته: اگر واقعا می خواهید بینی خود را عمل کنید، میتوانید از بخش پروفایل پزشکان وبسایت نسخه به دنبال بهترین جراح بینی ایران بگردید و اطلاعات تماس و آدرس او را پیدا کنید.


تکنیک باز یا بسته؟ من کدام را انتخاب کنم بهتر است؟

اولین چیزی که باید به آن توجه کنید این است که شما نیازمند یک جلسه مشاوره هستید. جراح رینوپلاستی باید شما را از نزدیک ببیند و با توجه به ارزیابی مشخص کند بهترین روش عمل بینی برای شما کدام است.
او در نهایت نظر شما را نیز در انتخاب شیوه عمل لحاظ خواهد کرد. پس اگر میخواهید عمل کنید و از نحوه انجام عمل مطمئن نیستید بهتر است یک جلسه مشاوره با پزشک جراح خود داشته باشید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است