عمل جراحی سپتورینوپلاستی چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

عمل جراحی سپتورینوپلاستی چیست و چه زمانی انجام می‌شود؟

اکتبر 5, 2019 نسخه پاراکلینیک نظرات

سپتورینوپلاستی یا (Septorhinoplasty) یکی از عمل های نسبتا رایج در حوزه جراحی های زیبایی – اصلاحی است. طی این عمل جراح علاوه بر اصلاح تیغه بینی که با نام سپتوم شناخته میشود، اقدام به انجام عمل رینوپلاستی میکند. در واقع سپتورینوپلاستی ترکیبی از دو عمل ذکر شده است که هم جنبه درمانی و اصلاحی و هم جنبه زیبایی دارد.

بیمارانی که تحت این عمل جراحی قرار میگیرند معمولا دارای انجراف بینی و یا نقص در تیغه بینی دارند. این مشکل به نوبه خود میتواند زمینه ساز مشکلات تنفسی در اشخاص شود. برای مثال در بیشتر موارد سپورینوپلاستی، انحراف شدید سپتوم باعث کیپ شدن و انسداد کامل یکی از سوراخ های می‌شود.

با وبسایت نسخه همراه باشید تا به طور کامل با این روش و معایب و مزایای آن بیشتر آشنا شوید.


آیا این عمل باید تحت بیهوشی صورت بگیرید؟

دقیقا مشابه رینوپلاستی، این عمل بینی نیز تحت بیهوشی عمومی صورت می گیرد. پیش از شروع روند عمل، بیمار توسط متخصص بیهوشی، به خوابی عمیق فرو میرود که تحت تاثیر داروهای بیهوشی نه چیزی حس می کند و نه چیزی به خاطر می آورد.


مدت زمان انجام عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟

بطور معمول انجام این پروسه جراحی مدت زمان زیادی نیاز ندارد و اگر جراح ماهر و با تجربه باشد میتواند به راحتی ظرف مدت ۱ تا نهایتا ۲ ساعت عمل را انجام داده و مشکل بیمار را به کلی حل کند.


باز یا بسته بودن عمل، مساله این است!

بسته به مهارت جراح بینی، این عمل میتواند مشابه رینوپلاستی به صورت باز یا بسته صورت بگیرید. اگر شدت مشکل شخص زیاد باشد و برای فرم دادن به مو نیازمند دید زیادی باشیم معمولا به روش باز عمل را انجام میدهند. اما اگر مشکل چندان جدی نباشد، عمل به صوت بسته انجام خواهد شد.

جراح برای شروع برش هایی را در قسمت داخلی سوراخ های بینی ایجاد میکند. پس از آن با کمک ابزاری خاص اقدام به جدا کردن پوست و لایه مخاطی بینی میکند. سپس تغییرات لازم را بر روی تیغه بینی انجام میدهد و یا آن را اصلاح میکند.

در قدم های بعدی با برداشتن بخشهایی از غضروف های لترال یا طرفی بینی اقدام به فرم دادن به نوک بینی می کنند. اگر لازم باشد استخوان را رسپ میکشند و سپس بینی را پانسمان میکنند.


پس از عمل سپتورینوپلاستی باید منتظر چه چیزی باشیم؟

درست مشابه عمل رینوپلاستی در این عمل نیز باید منتظر بروز کبودی نسبتا وسیعی در زیر چشم و ورم بینی و اطراف آن باشید. به طور کلی هر گونه مداخله روی استخوان یا غضروف آن هم در ناحیه حساس و پرخونی مثل بینی منجر به تورم و کبودی اطراف بینی و زیر چشم می شود.

هر برشی باید توسط بخسه بسته شود. بسیاری از جراحان بینی از بخیه های قابل جذب برای دوختن و بخیه زدن بینی استفاده می کنند. اما برخی دیگر ممکن است از نخ های غیر قابل جذبی مثل نایلون استفاده کنند.

برای ثابت شدن بینی و تثبیت موقعیت جدید بینی جراح از کچ بینی یا اسپلینت استفاده خواهد کرد. سپس برای یک مدت زمان کوتاه تا زمان استیبل شدن وضعیتش و هوشیاری کامل باید در بیمارستان یا مرکز جراحی باقی بماند. نتایج نهایی این عمل میتواند چند ماه بعد از عمل به طور کامل خود را نشان دهد.


دوره ریکاوری و بهبودی کامل پس از عمل سپتورینوپلاستی چقدر است؟

برای جلوگیری از بروز عفونت یا به هم ریختن فرم بینی بیشتر جراحان بینی پس از عمل از چند سانتی متر تامپون حاوی پماد تترا استفاده میکنند. این تامپون نباید برای مدت زمان زیادی در بینی باقی بماند و معمولا باید چند روز پس از عمل جراحی برداشته شود.

یکی از رایجترین مشکلات پس از انجام این عمل بروز عفونت است. اگر پس از عمل دچار سرماخوردگی شوید متاسفانه اذیت خواهید شد و ممکن است موضع عمل دچار عفونت جزئی تا شدیدی شود. بنابراین لازم است خود را به شدت در برابر سرماخوردگی و بروز عفونت مصون نگه دارید.

پس از یک هفته کمابیش می توانید به روال عادی و روزمره زندگی خود بازگردید. البته برای انجم تمام کارهایی که پیش از عمل انجام میدادید نیازمند مدت زمان بیشتری هستید و حتما باید پیش از شروع همه روال معمولی خود با پزشک مشورت کنید.


جوانب مثبت عمل جراحی سپتورینوپلاستی

برخی از مزایای این عمل درمانی – زیبایی بینی عبارتند از:

 • بهبود مشکلات تنفسی که ناشی از انحراف و انسداد تیغه سپتوم بود
 • با توجه به اینکه در این عمل رینوپلاستی نیز انجام میشود قطعا شکل ظاهری بینی نیز زیباتر و خوش فرمتر میشود.
 • صاف کردن تیغه بینی و کمک به استحکام آن
 • کمک به بهبود خواب بیمار (بیمارانی که تیغه سپتومشان دارای انحراف است مشکلات خواب دارند.)
 • ایاد هماهنگی طبیعی بین بینی و سایر ساختارهای صورت

جوانب منفی این عمل

مانند هر عمل دیگری؛ عمل سپتورینوپلاستی نیز عاری از عارضه نیست. رایجترین مشکلات و جوانب منفی این عمل عبارتند از:

 • درست مانند تما جراحی هایی که تحت بیهوشی عمومی انجام میشوند، در این روش نیز بیمار تحت تاثیرات منفی داروهای بیهوشی قرار میگیرد.
 • خونریزی نسبی که جای نگرانی ندارد و معمولا زود بند میآِد
 • هماتوم به دنبال خونریزی
 • بروز برخی عارضه های تنفسی دائمی
 • آسیب به تیغه بینی بر اثر خطای پزشکی
 • آسیب جئی یا دائمی به اعصاب بویایی در بینی
 • تغییر حس بویایی

اگر عمل با شکست مواجه شود و نتایج مد نظر بیمار حاصل نشود …..

اگر عمل شما توسط یک تیم جراحی خوب و یک جراح بینی حرفه ای صورت بگیرد باید انتظار این را داشته باشید که عمل شما بدون نقص و مشکل به اتمام برسد. اما برخی مواقع ممکن است با این که عمل با موفقیت انجام میشود اما ممکن است بیمار رضایت نداشته باشد و از نتیجه به دست آمده حتی شاکی باشد.

حتی اگر نتیجه به دست آمده، دلخواه و مد نظر شما نباشد زیاد نگران نباشید. زیرا اصولا پس از این عمل میتوانید به منظور اصلاح عمل یک عمل دیگر انجام دهید. این عمل در اصطلاح رِویژِن نامیده می‌شود.

اما از آنجایی که نتایج عمل چند ماه طول میکشد تا کاملا خود را نشان دهد بهتر است صبر کنید تا تورم بینی و اطراف آن کاملا از بین برود شاید نتیجه مورد قبول شما باشد.


چه وقت به جراح مراجعه کنم؟

اگر طی دوره ریکاوری پس از عمل جراحی سپتورینوپلاستی اگر موارد زیر را تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید:

 • بروز تب و لرز شدید
 • خارش پوست در اطراف بینی و چشم که از بین نرود
 • عفونت
 • دشواری در تنفس
 • عطسه و سرفه مزمن
 • سرماخوردگی
 • و یا شل شدن و باز شدن محل بخیه‌ها
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است