بهترین سن انجام عمل جراحی رینوپلاستی از نگاه بهترین جراحان ایران

بهترین زمان عمل بینی از نگاه بهترین جراحان ایران

مهر ۱۲, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

یکی از مهم‌ترین دغدغه های برخی از والدین، بد فرم بودن شکل بینی کودکان‌شان است. در برخی موارد، این کودکان مشکل تنفسی دارند. و به سختی و با زحمت نفس می کشند. در این وضعیت والدین نگرن هستند که مبادا مشکلی برای آن ها پیش بیاید. آن ها نمیدانند که کودکشان در چه سنی میتواند تحت عمل قرار بگیرد. ما در این مقاله درباره بهترین سن و سال و بهترین زمان عمل بینی از نگاه بهترین جراحان رینوپلاستی ایران صحبت خواهیم کرد.


محدوده سنی مناسب و بهترین زمان انجام عمل بینی چه وقتی است؟

در خصوص انجام بسیاری از عمل های جراحی زیبایی، معمولا جراحان توصیه می‌کنند که به شرایط سنی دقت شود. برخی از اعمال جراحی زیبایی مانند عمل بینی باید در یک محدوده سنی خاص انجام شوند. همانطور که می دانید کودکان تا سنین خاصی در حال رشد هستند و بسیاری از ساختارهای آن‌ها از جمله استخوان و غضروف‌ها همچنان طی کودکی و نوجوانی در حال رشد هستند. اگر مشکلی در این ساختارها وجود داشته باشد، باید تا لحظه توقف کامل رشد صبر کرد. و آنگاه اقدام به انجام عمل کرد. زیرا اگر قبل از اتمام تکامل و رشد استخوان و غضروف عمل کنیم، پس از مدتی نتایج با شکست مواجه می شود و تمام وقت و هزینه بیهوده و بی نتیجه خواهد شد.

برای انجام عمل جراحی رینوپلاستی لازم است که:

 • دختران نوجوان وارد ۱۵ تا ۱۶ سالگی شده باشند (متاسفانه خیلی از نوجوانا اقدام به عمل جراحی بینی در سن ۱۶ سالگی مینکنند که چندان توصیه شده نیست.)
 • و پسران نیز سنی حدود ۱۷ یا ۱۸ سال داشته باشند.

هرچند که بسیاری از جراحان حاذق ترجیح می دهند تا پیش از سن ۱۸ سالگی اقدام به عمل بیماران خود نکنند تا بهترین نتایج به دست بیاید. بنابراین از یک نظر میتوان گفت که بهترین زمان عمل بینی سنین بعد از ۱۸ سالگی است.


تغییرات ایجاد شده در طول عمل زیبایی بینی

این عمل تنها به منظور زیبایی صورت نمی گیرد. به طور کل اگر بینی شخصی از لحاظ آناتومیکی و حتی فیزیولوژی دارای ایراد باشد، به گونه ای که تنفس او با مشکل مواجه شود نیز، می تواند تحت عمل رینوپلاستی قرار بگیرد.

برخی از بیماران برای خوش فرم شدن بینی و صرفا به دلایل زیبایی‌شناختی اقدام به انجام چنین عملی می‌کنند. در این افراد تغییرات زیر اعمال می‌شود:

 • از بین بردن قوز یا هامپ بینی به کمک رسپ و سوهان
 • تغییر دادن وضعیت پل بینی
 • انجام آلار بینی به منظور تغییر سایز و اندازه سوراخ های بینی
 • ایجاد تغییر در تیپ بینی (نوک بینی)
 • متوازن کردن اندازه بینی با حالت چهره
 • انجام عمل ترمیمی پس از تروما و ضربه

بچه‌های زیر ۱۵ سال به دلیل عوارض زیر نباید عمل جراحی رینوپلاستی انجام دهند

اغلب بچه هایی که در سنین زیر ۱۵ سال قرار دارند، با وجود توصیه های قبلی، همچنان از انجام عمل زیبایی بینی منصرف نمی‌شوند. متاسفانه والدین آن‌ها نیز تلاشی برای قانع کردن آن ها نمی‌کنند. تقریبا همه این بچه ها، پس از اینکه به دفتر یک جراح رینوپلاستی مراجعه می‌کنند، بعد از کلی پرسش و پاسخ، تازه قانع میشوند که از خیر انجام عمل زیبایی بینی بگذرند و آن را به بعدها موکول کنند. ب

در ادامه با برخی از عوارض جدی و شایع انجام رینوپلاستی در سنین زیر ۱۵ سال اشاره خواهیم کرد:

 • کودکان و نوجوانان به دلیل ظرافت بافت ها و ساختارهای داخلی، می‌توانند تحت تاثیر بیهوشی عمومی و داروهای آن دچار آسیب شوند.
 • به هم خوردن ظرافت و حالت طبیعی بینی، که می‌تواند در برخی موارد با بزرگتر شدن بچه ها حتی بدتر و زشت تر شود.
 • همانطور که ذکر شد بدن و اندام کودک ظریف و حساس هستند. بروز خونریزی و به دنبال آن عفونت در بچه ها بیشتر از بزرگسالان است.
 • مهمترین دلیل عدم انجام عمل در سنین پایین که بزرگترها می‌دانند اما متاسفانه بچه ها هنوز خام و کوچکتر از آن هستند که درک کنند، این است که، سلیقه آدمیزاد در دوران کودکی و نوجوانی با دوران بزرگسالی کاملا متفاوت است. ممکن است شما در ۱۳ سالگی چیزی را دوست داشته باشید که در ۲۳ سالگی کوچکترین اهمیتی برای شما نداشته باشد.!!!

بنابراین فکر کنم متوجه شدید که بهترین زمان عمل بینی هر زمانی باشد دست کم قبل از سن ۱۵ سالگی نیست.


اگر کودک من در نفس کشیدن یا در عملکرد تنفسی دچار مشکل باشد میتواند در سنین پایینتر آن را عمل کند؟

مشکلات تنفسی در برخی از کودکان وجود دارد. این مشکلات می‌تواند به نوعی از بدو تولد در کودک وجود داشته باشند (مادرزادی). یا بر اثر تصادفات، تروما و یا زمین خوردن در کودک به وجود بیایند. اگر این مشکلات (برای مثال انحراف تیغه بینی) چندان مهم نباشد، و کودک همچنان بتواند به تنفس خود ادامه دهد، هیچ نیازی به انجام عمل جراحی بینی نخواهد بود.

 اما اگر از بدشانسی کودک، هر دو سوراخ بینی یا یکی از آن ها به شدن بسته شده باشد و کودک نتواند به درستی نفس بکشد، برای ترمیم مشکل و برای پیشگیری از مشکلات احتمالی در آینده بهترین زمان عمل بینی همان دوران نوجوانی است.


برای عمل بینی کودک یا نوجوان کم سشن و سال خودم باید به کدام جراح بینی مراجعه کنم؟

امیدواریم که برای هیچ کودکی در سنین پایین مشکلی پیش نیاید. اما اگر خدای ناکرده برای بینی و تنفس کودک شما مشکل جدی پیش آمده باشد، بهتر است در انتخاب جراح دقت کنید، زیرا هر جراحی قادر به انجام عمل بر روی کودکان کم سن و سال نیست. از طرفی از آنجا که بهترین زمان عمل بینی سنین پایین نیست باید جراجی پیدا کنید که به خوبی خطرات و فواید انجام این عمل در دوران کودکی را درک کند.

جراحی که انتخاب می‌کنید باید دارای برخی از ویژگی های زیر باشد:

 • جراح باید حتما بورد تخصصی داشته باشد. بهترین گزینه میتواند متخصص و جراح گوش و حلق و بینی کودکان باشد. معمولا جراح پلاستیک مسئولیت انجام چنین عملی را بر عهده نمیگیرد.
 • کسی که تجربه ای چندین ساله در جراحی های گوش و حلق و بینی کودکان داشته باشد.
 • نحوه رشد و آینده ساختارهای بینی کودک را بتواند پیش بینی کند.
 • فرم صورت کودک را نباید به هم بریزد.

نوجوان خود را مجاب کنید که انتظارات منطقی از جراحی بینی خود داشته باشد

اکثر نوجوانانی که به تشخیص متخصص رینوپلاستی در سنی قرار دارند که عمل بینی انجام دهند معمولا انتظارات منطقی و درستی از نتایج ندارند. آن ها بیشتر احساسی برخورد میکنند و کمتر به نظر بزرگترها و جراح اهمیت میدهند. اما بهتر است شما به نوجوانان خود بیاموزید که دوره نوجوانی با دوره های جوانی و میانسالی تفاوت دارد و بعدها ممکن است انتظاراتشان عوض شود. به آن ها بفهمانید که فعلا برایشان زود است عمل کنند و بهترین زمان عمل بینی برای آن ها در سنین بالا تر و بیشتر از ۱۸ سال است.


دکتر شکل بینی ام باید حتما فلان باشد….

بارها گفته شده و اینبار هم تکرار میکنیم که شکل بینی هر کس باید به فرم صورتش بیاید. بیشتر نوجوانان چیزی را از جراح خود میخواهند که اصلا به صورتشان نمی آید یا در آینده ممکن است با توجه به فاکتورهای دیگر صورتشان را از فرم بی اندازد. جراح هم تنفس و هم زیبایی را در نظر میگیرید و شما نباید اصرار کنید که هر نوع مدل بینی که دوست داشتید را پیاده کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است