20 عادت خوبی که می‌توانند شما را از لحاظ روحی قوی‌تر کنند

۲۰ عادت خوبی که می‌توانند شما را از لحاظ روحی قوی‌تر کنند

مهر ۳, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

‌بدون هیچ مقدمه ای وبسایت نسخه قصد دارد ۲۰ عادت ساده، اما موثری که می‌تواند بر سلامت روان شما تاثیر بگذارد و باعث بهبود آن شود بپردازد. لطفا تا انتها با ما همرا باشید.


۱ . در ماه حداقل یک کتاب انگیزشی بخوانید

خواندن کتابی در مورد چگونگی غلبه بر موانع زندگی، می‌تواند برای شما الهام بخش باشد و ذهن شما را شارژ کند. علاوه بر این می‌توانید انگیزه بگیرید و برای تغییر خود تلاش کنید.


۲ . روز خود را با قهوه شروع کنید

قهوه یکی از نوشیدنی هایی است که حاوی کافئین است. کافئین یک ماده محرک برای مغز است و میتواند هوشیاری شما را افزایش دهد. نوشیدن مقدار توصیه شده قهوه، میتواند به حفظ سلامتی روحی شما کمک کند.


۳ . روزهای تعطیل سودوکو حل کنید

به مغز خود احترام بگذارید و در یک روز تعطیل، برای بهبود عملکرد آن یک بازی فکری مثل سودوکو انجام دهید. یا جدول کلمات متقاطع حل کنید.


۴ . با یک دوست هرازگاهی حین پیاده روی صحبت کنید

گاهی اوقات به همراه دوست خود به یک پارک بروید و حین پیاده روی صحبت کنید. سرعت بخشیدن به پیاده روی میتواند تنش را از بدن شما دور کند. با قدم زدن سریع در پارک یا هرجایی دور از سر و صدا و آشفتگی، برای مقابله با شدیدترین چالش های روحی هوشیارتر خواهید شد.


۵ . با مدیتیشن آشنا شوید

مراقبه و مدیتیشن ابزاری شگفت انگیز برای تقویت شما از نظر ذهنی است. مدیتیشن ابزاری قدرتمند است که می تواند هستی شما را متحول کند، این کار می تواند شما را به قله سعادت و نشاط سوق دهد.


۶ . هیچوقت از خیر صبحانه نگذرید

سعی کنید بدون صرف صبحانه از خانه خارج نشوید. مغز برای داشتن عملکرد مؤثر، به سوخت و مواد مغذی نیاز دارد. اگر عادت به خوردن صبحانه ندارید و یا آن را دوست ندارید، دست کم یه میوه مانند سیب یا موز را در ابتدای صبح بخورید تا انرژی لازم برای ادامه روز را داشته باشید.


۷ . خواب با کیفیتی داشته باشید

برای داشتن یک روحیه سالم، باید متناسب با سن و سال و شرایط خود حداقل ۷ تا ۹ ساعت خواب با کیفیت داشته باشید. در هنگام خواب، مغز شما به طرز شگفت انگیزی تمام بدن شما را ریلکس کرده و تمام سیستم های بدن را برای بیداری آماده میکند. زمانی که خواب خوبی نداشته باشید، هم از لحاظ جسمی هم از لحاظ روانی با مشکلات جدی مواجه خواهید شد.


۸ . شطرنج بازی کنید

شطرنج نه تنها یک بازی عالی و لذت بخش است، بلکه باعث بهبود عملکرد مغز می‌شود. سلامت روان کسی که مغز پویایی دارد نیز بهبود پیدا میکند. شطرنج باعث تخلیه تنش و فشار روانی میشود. علاوه بر این، بازی شطرنج می‌تواند به تقویت تمرکز و حافظه کمک کند.


۹ . بیشتر سؤال کنید

پرسیدن سوال و یا چیزهایی که نمی‌دانید، باعث نمی‌شود کسی شما را احمق بداند. حقیقت این است که شما از چیزی اطلاع ندارید و چون به خود احترام می‌گذارید، می‌پرسید تا یاد بگیرید. هر سوالی که برایتان پیش آمد را از دیگران بپرسید.


۱۰ . ناهار را روی میز کار خود میل نکنید

غذا خوردن را با هیچ کار دیگری انجام ندهید. برای تایم ناهار خود حتما بدون هیچ دغدغه و یا مشغله ای آماده شوید. صرف غذا روی میز کار باعث کاهش تمرکز و کاهش خلاقیت شما می‌شود.


۱۱ . هر روز حداقل ۵ دقیقه قدم بزنید

ما هر روز ممکن است مسیر زیادی را پیاده طی کنیم. منظور ما اختصاص دادن مدت زمانی است که آگاهانه و داوطلبانه به مدت ۵ دقیقه بلند شوید و قدم بردارید.


۱۲ . هر روز اندکی چرت بزنید

تحقیقات نشان داده اند که تنها ۱۰ دقیقه خوابیدن برای تقویت تمرکز ، عملکرد و بهبود خلق و خوی شما لازم است.


۱۳ . هر روز برای حداقل یک چیز ابراز قدردانی کنید

باور کنید شکرگزاری جواب میدهد. اگر نمیخواهید از هیچ کسی قدردانی کنید، خودتان را فراموش نکنید و حتما از خودتان تشکر کنید. هر روز از لحظه ای که چشم های خود را بیدار میکنید تا وقتی پلک میبندید، اتفاقات خوب و بد زیادی برایتان میافتد. در کنار گله کردن از بدی ها حداقل به خاطر خوبی ها سپاسگزار باشید.


۱۴ . در هفته دست کم یک کار جدید انجام دهید

زندگی هر انسانی نیازمند تغییر و تحولاتی هر چند کوچک است. ما باید در زندگی روزمره خود کمی تنوع ایجاد کنیم. اگر هر روز نمی‌توانیم چیزی را تغییر دهیم، باید در هفته یک کار جدید و متفاوت انجام دهیم. سلامتی روان شما با انجام کارهای جدید بهبود پیدا خواهد کرد.


۱۵ . یاد بگیرید بیشتر از کلمه “نه” استفاده کنید

واقعیت این است که برخی از افراد بیش از حد در رودربایستی گیر می کنند. ما واقعا مجبور نیستیم کاری که هیچ علاقه ای به آن نداریم را انجام دهیم. هر چقدر بیشتر نه بگویید، زندگی بهتری خواهید داشت. من قول میدهم که به کار بردن کلمه “نه”، فشار زیادی را از دوش شما بر خواهد داشت.


۱۶ . هر روز ۳۰ دقیقه گوشی گوشی همراه خود را از خود دور کنید

هرچند که گوشی های هوشمند فواید بسیار زیادی برای زندگی ما دارند و علاوه بر ارتباطات، شماری دیگر از کارهای ما را سر و سامان میدهند؛ اما استفاده بیش از حد از آن ها مایه دردسر ما نیز شده است. شاید بهتر آن باشد که در ماه یک هفته از گوشی استفاده نکنید. اما کار را برای خود ساده تر کنید. در روز تنها ۳۰ دقیقه گوشی هوشمند خود را از دسترس خود خارج کنید و با آن کار نکنید.


۱۷ . اگر الکل می‌نوشید هر هفته میزان مصرف آن را کاهش دهید

الکل بر روی سلول های بدن تأثیر می گذارد. ثابت شده که الکل بیشترین تأثیرات منفی را روی مغز شما خواهد گذاشت. مصرف این ماده با ابتلا به افسردگی ارتباط مستقیمی دارد. بنابراین کاهش مصرف آن، می‌تواند به بهبود وضعیت روحی شما کمک کند و سلامت روان شما را حفظ کند.


۱۸ . روزی یک بار به یک غریبه لبخند بزنید

لبخند یک معجزه کوچک و دوست داشتنی است که به نسل بشر هدیه داده شده است. لبخند زدن باعث کاهش تنش و استرس میشود. هنگامی که لبخندی بر روی لب های شما شکل می گیرد، هورمون هایی که به دنبال استرس و تنش ترشح شده اند کاهش پیدا می کنند.

لبخند زدن به افراد ناشناس می تواند تاثیرات بیشتری داشته باشد. (البته تو ایران به هر کسی نمیشه لبخند زد!!!)


۱۹ . زیر آواز بزنید

آواز خواندن هورمونی های اکسی توسین و اندروفین در مغز را آزاد می کند. ترشح این هورمون ها موجب افزایش آرامش و بهبود روحیه شما می شود. اگر فرصت نمیکنید آواز بخوانید، در حمام زیر آواز بزنید!

آواز خواندن در دوش با آزاد شدن اندورفین و اکسی توسین در مغز ، هورمون هایی که لذت و آرامش را به ارمغان می آورد ، باعث افزایش روحیه شما می شود.


۲۰ . هفته‌ای ۱ ساعت را به خود اختصاص دهید

شما در طول هفته با افراد مختلفی برخورد میکنید و در بطن غوغای جهان قرار میگیرید. هر کس باید زمانی را برای خود اختصاص دهد که در نهایت هوشیاری و فارغ از جنب و جوش اطراف به خود فکر کند. شما نیازمند آرامش بیشتری هستید. به خود احترام بگذارید و در هفته دست کم ۱ ساعت را در نهایت هوشیاری به خود اختصاص دهید. آرامش میتواند برای سلامت روان، خلاقیت و بهره وری شما بسیار بسیار مفید باشد.


ترجمه شده از وبسایت: lifehack.org

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است