30 نکته ای که تا سن 30 سالگی درباره زندگی آموختم (بخش دوم)

۳۰ نکته ای که تا سن ۳۰ سالگی درباره زندگی آموختم (بخش دوم)

مهر ۲, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

زمان خیلی زود می گذرد و زندگی ما نیز در طول زمان در جریان است. تک تک لحظات زندگی ما مهم است. اما در این میان دوره هایی هستند که تغییرات اساسی در آن شکل می‌گیرد. شاید برای انسان ها، دوره دوم و سوم زندگی از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. زمانی که آن ها بیشتر تجربیات خود را می آموزند و با کسب تجارب پا به دوره میان‌سالی و کهن‌سالی می‌گذارند. ۳۰ سالگی زمانی است که پس از دو دهه با ارزش، وارد بخش سوم یعنی دهه سوم زندگی خود می‌شوید. شاید جدی تر شدن زندگی از ۳۰ سالگی شروع شود.

این مقاله حاوی تجربه های یک شخص ۳۰ ساله است که ۳۰ نکته مهم از زندگی را تا قبل از ۳۰ سالگی تجربه کرده و برای ما بازگو میکند. این مقاله در واقع ترجمه یک متن از سایت لایف هک است که تیم ترجمه نسخه آن ها را گردآوری و ترجمه کرده است.


۱۶ . پول خود را عاقلانه خرج کنید

پول خود را صرف چیزهایی کنید که واقعا به آن ها نیاز دارید. کسی نباشید که آخرین مدل و ورژن همه چیز را بخرید. هرچیزی که نیازمند هستید را بخرید. تا میتوانید از پولتان بهینه استفاده کنید و برای آینده و روز مبادا مقداری هر چند کم، پس انداز کنید. پولی که در روز مبادا به کار بیاید ارزشش بیشتر از پولی است که برای یک چیزی که نیاز ندارید صرف شود.


۱۷ . نظرات هر کس متعلق به خودش است

من یاد گرفته ام که اغلب نظرات شخصی دیگران را فیلتر کنم. تجربه به من میگوید مردم اغلب نظراتی میدهند که هیچ سودی برای زندگی من ندارند. هر کس نظرات خاص خود را دارد.


۱۸ . هیچوقت نگویید زندگی عادلانه نیست

بعضی از افراد همیشه بیشتر از شما خواهند داشت. به خود بیاموزید که به آنچه دارید راضی هستید. شما باید با چیزهایی که دارید و برای تلاش و سبک زندگی خودتان راضی باشید. و هرگز به مقایسه زندگی خود با زندگی دیگران نپردازید.


۱۹ . بخاطر چیزهایی که دارید سپاسگزار باشید

زیاد وقت شما را نمیگیرد. بخاطر شرایطی که دارید و تمام اندوخته های خود، حتی اگر کم باشند از خود سپاسگزار باشید.


۲۰ . یاد بگیرید زود خود را رها کنید

به حالات عصبانیت و کینه‌های خود ادامه ندهید. خشم و نفرت یک حالت گذرا و ناخوشایند است و ادامه دادن آن درست نیست. خشم و نفرت چهره ای منفی از شما میسازند. و حتی اگر حق با شما باشد، شخصیت شما را منفی جلوه میدهد. همواره ببخش و زندگی خودت را در پیش بگیر.


۲۱ . هرگز قیمت کامل هیچ چیزی را پرداخت نکنید

شاید بعضی ها به این کار چک و چانه زدن بگویند. این کار اصلا بد نیست. من تجربه اش را دارم. بارها لباسی خریده ام که قیمیتی حدود ۳۰۰ دلار داشته، اما تنها با ۱۰۰ دلار آن را خریده ام. به جز مواردی که قیمت ها واقعا منصفانه است، برای بیشتر قیمت ها، چانه بزنید. زیرا ارزش چیزی که میخواهید بخرید، در بیشتر مواقع، به مراتب از قیمتی که روی آن برچسپ زده اند کمتر است.


۲۲ . خودت را خیلی جدی نگیر

نه تنها خودتان، بلکه افراد دیگر را خیلی جدی نگیرید.


۲۳ . خوب یا بد، از تمام تجربیات خود درس بگیرید

شما در جوانی اشتباهات زیادی انجام می دهید. اشتباهات دهه دوم زندگی یعنی از ۲۰ تا ۳۰ سالگی وحشتناک هستند. از تمام اشتباهات این دهه درس بگیرید و هیچکدام را تکرار نکنید. دهه دوم زندگی بهترین فرصت برای درس گرفتن و کسب تجربه در جوانی است.

یک مفهوم جالب و البته مضحک وجود دارد که نامی جز حماقت به آن نداده اند، حماقت زمانی است که شما یک کار اشتباه انجام داده اید و اجازه میدهید برای بار دوم نیز این اشتباه را تکرار کنید. با عرض پوزش سعی کنید که هیچوقت در زندگی خواسته یا ناخواسته در دام حماقت گیر نکنید.


۲۴ . وقتی عصبانی هستید تصمیم نگیرید

زمان تصمیم گیری هر چیزی که باشد، در موقع عصبانیت نیست. هر تصمیمی که در زمان عصبانیت بگیرید، شما را از زندگی بهتر دور می کند. و بیشتر شما را به دردسر خواهد انداخت. پس لطفا وقتی عصبانی هستید تنها سعی کنید عصبی باشید و هیچ تصمیمی نگیرید.


۲۵ . هرچیزی که شما سزاوار آن هستید را دنبال کنید و درخواست دهید

من این مورد را با تمام وجودم باور دارم. اگر فکر میکنید سزاوار چیزی بالاتر از وضعیت و موقعیت فعلی خود هستید حتما برای به دست آوردن آن تلاش کنید و اصلا آن را درخواست کنید.


۲۶ . شما نمی‌توانید و قادر نیستید همه را راضی نگه دارید

زمانی که میخواهید همه را راضی نگه دارید، از زندگی لذت نخواهید برد. مبنای زنگی شما باید رضایت خودتان باشد. چون اصولا بیشتر آدم ها هر کاری هم که برایشان بکنید ناراضی هستند. در ثانی هر کسی مسئول زندگی خودش است. شما برای راضی نگه داشتن بقیه به دنیا نیامده اید.


۲۷ . بزرگترین داریی شما زمان است

زمان تنها چیزی است که بالاتر از آن را پیدا نخواهید کرد. تمام زندگی شما بر پایه و بر اساس زمان طی میشود. از بزرگترین دارایی خود نهایت استفاده را ببرید.


۲۸ . با مردم مهربان باشید

حتی اگر دوست ندارید ولی باز هم با مردم مهربان باشید. قول میدهم که از مهربانی ضرری نمیکنید و زندگی بهتری خواهید داشت.


۲۹ . جایگاه خود را بدانید و خود را بشناسید. هیچوقت به دیگران اجازه ندهید شما را تعریف کنند

اگر سبک زندگی خود را دوست دارید و با باورهای خود مشکلی ندارید، محکم بر سر آن بایستید. مردم حرف برای گفتن زیاد دارند. حتی اگر باور و سبک زندگی شما برای آن ها بی اهمیت است باز هم بر سر چیزی که می‌پسندید تاکید کنید.


۳۰ . کلمه “نه” به تنهایی یک جمله کامل است

در اغلب مواقع لزومی به توضی دادن درباره چیزی ندارید. اگر دوست ندارید کاری انجام دهید و یا در معذوریت هستید تنها کافی است خیلی محترمانه “نه” بگویید. و خود را از تنش و فشار رهایی ببخشید.


برای مطالعه بخش اول کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: lifehack.org

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است