آشنایی با عمل جراحی همی کولکتومی

آشنایی با عمل جراحی همی کولکتومی

شهریور ۳۰, ۱۳۹۸ نسخه پاراکلینیک نظرات

همی کولکتومی یا (hemicolectomy) یک عمل جراحی است که در آن بخشی از بافت کولون یا روده بزرگ بیمار از بدن او خارج می‌شود. این عمل جراحی معمولاً برای معالجه سرطان روده بزرگ یا برخی از بیماری های خطرناک روده مانند بیماری کرون یا دیورتیکولیت شدید انجام می شود. در طی این عمل، قسمت آسیب دیده روده بزرگ برداشته می‌شود و قسمت های سالم روده بزرگ مجدداً به یکدیگر وصل می‌شوند.


چرا جراحی عمل همی‌کولکتومی انجام می‌شود؟

روده بزرگ که به آن در اصطلاح پزشکی کولون نیز گفته می شود، در داخل حفره شکم شما قرار دارد و مانند قاب عکسی است که روده کوچک شما را احاطه کرده است. یکی از کارکردهای اصلی روده بزرگ، تنظیم آب بدن است. روده بزرگ آب موجود در غذاهایی را که فرد می خورد، جذب می کند. این بخش از دستگاه گوارش همچنین برخی ویتامین ها ضروری را جذب کرده و مواد زائد را پردازش  و دفع میکند.

با این حال، روده بزرگ می تواند در اثر تروما یا بیماری آسیب ببیند، برخی از رایج ترین مشکلات مربوط به کولون عبارتند از:

در صورت بروز سرطان روده بزرگ، اغلب برای برداشتن تومور یا قسمتی از روده بزرگ انجام عمل جراحی توصیه می‌شود. در طی یک  عمل جراحی همیکولکتومی، فقط یک طرف روده بزرگ برداشته می شود. بخشی از روده بزرگ که برداشته می‌شود بستگی به محل تومور در روده انسان دارد.


همی کولکتومی چگونه انجام می‌شود؟

همی‌کولکتومی می تواند به روش لاپاروسکوپی یا با استفاده از جراحی باز انجام شود.

روش لاپاراسکوپی: در این عمل جراح برش های کوچکی روی شکم بیمار ایجاد میکند و وسایل و ابزار انجام عمل را از طریق این برش ها به داخل شکم هدایت میکند. سپس جراح با کمک تصاویر زنده ای که از طریق دوربین لاپاراسکوپی به نمایشگر متصل می شود عمل جراحی را انجام میدهد. اگر این عمل به روش لاپاروسکوپی انجام نشود، جراح به صورت باز و اپن اقدام به انجام عمل همی کولکتومی میکند:

جراحی باز: یک همیکولکتومی باز شامل ایجاد یک برش موسوم به برش لاپاراتومی است که در آن روده بزرد در دسترس جراح قرار میگیرد. از آنجا که برش ها با یک روش باز بزرگتر هستند، ممکن است دوره ریکاوری و بهبودی بیمار طولانی تر شود.


قسمت های مختلف کولون یا روده بزرگ

روده بزرگ یا کولون در کل از سه قسمت تشکیل شده است:

 • کولون صعودی
 • کولون عرضی
 • کولون نزولی

آشنایی با عمل جراحی همی کولکتومی


انواع همی کولکتومی

بسته به محل ابتلا به سرطان در روده بزرگ انسان، یک عمل جراحی همی کولکتومی می‌تواند شامل از بین بردن بخشی از روده بزرگ در سمت راست (کولون صعودی) و یا سمت چپ بیمار (کولون نزولی) باشد.

 • اگر عمل جراحی در کولون صعودی صورت بگیرد، بخش ابتدایی روده برداشته می شود و بخش دوم روده بزرگ یعنی کولون عرضی به روده باریک متصل میشود.
 • در این عمل در سمت چپ شکم شما صورت بگیرد، بخش سوم روده شما یعنی کولون نزولی برداشته می شود و کولون عرضی به رکتوم متصل می شود.

نحوه آماده سازی بیمار برای انجام عمل

بسته به سلامت عمومی فرد و داروهای مصرفی او، نحوه و نوع آماده سازی بیماران برای عمل جراحی همی کولکتومی متفاوت خواهد بود. به طور معمول، پزشک تست های قبل از عمل را انجام می دهد تا مطمئن شود که فرد کاندید مناسبی برای همی کولکتومی است. برای مثال بیمار باید آزمایش خون بدهد و یا تست الکتروکاردیوگرام را برای پزشک تهیه کند.

ممکن است از فرد خواسته شود که برای مدت زمان مشخصی قبل از عمل، برخی از داروهای خاص، مانند رقیق کننده خون را متوقف کند. با این وجود، فقط در صورت دستور پزشک، متوقف کردن داروها ضروری است. ۱۲ ساعت قبل از عمل باید افراد ناشتا باشند. پیش از عمل برای اینکه روده بزرگ تمیزتر باشد معمولا به بیمار ملین داده خواهد شد.


رژیم بعد از عمل جراحی همیکولکتومی

در بعضی موارد، پس از برداشتن قسمتی از روده بزرگ، فرد متوجه بروز تغییرات کمی در خصوص هضم و گوارش مواد می‌شود. با این حال، برخی از افراد دچار مشکلاتی مثل گرفتگی  می شوند. در این موارد، پزشک ممکن است نوشیدن آب بیشتر و خوردن غذاهای خاص را برای کنترل حرکات روده توصیه کند. این موارد می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سیب
 • ماست
 • سیب زمینی
 • ماکارونی
 • موز
 • پنیر
 • غذاهای سرشار از فیبر
 • مکمل های فیبر
 • جو دوسر

خطرات و عوارض عمل جراحی برداشتن قسمتی از کولون

همی کولکتومی می تواند یک درمان مؤثر برای بسیاری از بیماری های جدی روده ها مخصوصا بیماری هایی مثل سرطان روده بزرگ باشد. اما مانند هر عمل جراحی، خطرات زیادی می تواند بیمارانی که تحت این عمل قرار می گیرند را تهدید کنند.

برخی از عوارض احتمالی این عمل عبارتند از:

 • خون ریزی بیش از حد: اگر فردی به جای جراحی لاپاروسکوپی، تحت عمل جراحی باز قرار بگیرد احتمال خونریزی بیشتر خواهد بود.
 • آسیب داخلی: طی این عمل ممکن است به ساختارهایی مثل مثانه یا اندام‌های اطراف روده آسیب وارد شود.
 • عفونت: عفونت ها می توانند با هر نوع عملی در ارتباط باشند. معمولاً عفونت با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

ترجمه شده از وبسایت: medicalnewstoday.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است