تاثیرات کولیت اولسراتیو و بارداری بر هم

تاثیرات کولیت اولسراتیو و بارداری بر هم

شهریور ۲۷, ۱۳۹۸ نسخه بارداری نظرات

زنان مبتلا به کولیت اولسراتیو (Ulcerative colitis) ممکن است در مورد ارتباط و تاثیرگذاری این بیماری در دوران بارداری نگران باشند. با این حال، این بیماری لزوما بر احتمال باردار شدن تأثیر نمی‌گذارد و زنان مبتلا به آن می‌توانند یک دوره بارداری سالم، و زایمانی بی‌خطر داشته باشند.

کولیت اولسراتیو (UC) نوعی بیماری التهابی روده (IBD) است که بخش داخلی روده بزرگ یا رکتوم را درگیر خود می‌کند. وبسایت نسخه در این مقاله درباره این بیماری و تاثیرات متقابل آن با بارداری توضیحاتی ارائه خواهد داد. اگر قصد بارداری دارید و با این مشکل مواجه هستید پیشنهاد میکنیم که خواندن این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.


بارداری و کولیت اولسراتیو با هم در ارتباط هستند

بنیاد بیماری های کرون و کولیت آمریکا می‌گوید:

“بهترین زمان برای باردار شدن یک خانم مبتلا به IBD زمانی است که وی برای دست کم ۳ تا ۶ ماه در دوره بهبودی از بیماری خود است. و بیشتر از این داروهای استروئیدی مصرف نمی‌کند. او همچنین نباید تحت درمان با داروهای مرتبط دیگر باشد”

یک مطالعه  که بر روی معده و دستگاه گوارش شرکت کننده گان صورت گرفت، نشان داد که حدود ۸۰٪ از زنانی که در دوره نقاهت IBD هستند، در طول تمام مدت بارداری خود در بهبودی و سلامتی نسبی باقی می‌مانند. بنابراین، اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که زنان مبتلا به کولیت اولسراتیو، پیش از اقدام به بارداری حتما بیماری خود را مدیریت کرده باشند. و در دوره بهبودی باشند.

در هیمن مطالعه مشخص شد زنانی که مبتلا به کولیت اولسراتیو هستند و هنوز بهبودی در شرایطشان رخ نداده، طی دوره بارداری علایم‌شان بدتر میشود.


کولیت اولسراتیو چگونه بر بارداری تأثیر می‌گذارد؟

این بیماری باعث بروز عوارضی طی دوره بارداری می‌شود. عوارضی که این خانم های دارای کولیت اولسراتیو تجربه می کنند، می تواند بیشتر از خانم هایی با شرایط عادی و نرمال باشد. خطر بروز موارد زیر در این خانم ها بالا است:

  • از دست دادن بارداری و افتادن نوزاد
  • تولد زودرس
  • افزایش عوارض زایمان

همچنین به نظر می‌رسد که میزان باروری در زنانی که تحت عمل جراحی کولیت اولسراتیو قرار گرفته اند کاهش میابد.


بارداری چگونه بر کولیت اولسراتیو تأثیر می‌گذارد؟

تجربه تشدید علایم این بیماری در دوره بارداری می‌تواند نگران کننده باشد. احتمال تشدید علایم معمولا در اوایل سه ماهه اول بارداری یا بلافاصله پس از زایمان بیشتر است.

قطع دارو در دوران بارداری خطر شدت گرفتن و بدتر شدن بیماری را افزایش می‌دهد. این شرایط می‌تواند مهم‌ترین خطر شناخته شده برای بارداری زنان مبتلا به بیماری کولیت اولسراتیو باشد.

خطر انتقال این بیماری به نوزاد بسیار اندک است و تقریبا غیر ممکن است. بر آورد شده است از میان نوزادانی که مادرشان از این بیماری رنج می برده اند، تنها ۱.۶ درصد از آن ها دچار این مشکل خواهند شد. هر چند که اگر پدر و مادر هر دو با این مشکل مواجه باشند این احتمال به طرز چشمگیری افزایش پیدا می کند و به ۳۰ درصد می رسد.


درمان

پزشکان تمام تلاش خود را می‌کنند تا بیماران حامله را از عوارض و مشکلات این بیماری در امان نگه دارند. با این وجود تنها چند گزینه محدود و بی خطر برای درمان آن‌ها در دسترس است. برخی از روش‌های درمانی در ادامه توضیح داده خواهند شد:

زنانی مبتلایی که باردار می‌شوند ممکن است همچنان بتوانند برخی از درمان‌های پزشکی  برای UC را ادامه دهند. بنیاد کرون و کولیت آمریکامیگوید:

“برخی از داروهایی که پزشکان برای معالجه UC توصیه می‌کنند، باید برای یک زن باردار و نوزاد او ایمن باشند.”

علاوه بر این، بسیاری از همین داروها مشابه دوره بارداری در هنگام شیردهی نیز  برای مادر باید بی خطر باشند. زنان باردار و کسانی که شیرده هستند و با این مشکل دست به گریبان هستند، باید به طور منظم به پزشک مراجعه کنند و تحت مراقبت ها او قرار بگیرند. تا زمانی که پزشک دستور ندهد نباید درمان و مصرف دارو را قطع کرد. قطع دارو به منزله میدان دادن به بیماری برای گسترش بیشتر است.

داروهای بیخطر و کم خطری که برای زنان مبتلا به کولیت اولسراتیو حین بارداری تجویز می شود عبارتند از:

  • آمینوسالیسیلات‌ها: مانند سولفاسالازین و مزالامین
  • ایمونومدولاتورها: از جمله آزاتیوپرین، سیکلوسپورین A و ۶ – مرکاپتوپرین
  • بیولوژیک ها: مانند اینفلکسی مب و آدالیمومب

در برخی شرایط، پزشکان باید دوز مصرفی دارو را تنظیم کنند. به عنوان مثال، اگر یک خانم حین هنگام بارداری از داروهای کورتیکواستروئید استفاده می‌کند، دوز مصرفی تا حد امکان باید کاهش پیدا کند. بیشتر پزشکان استروئیدها را برای درمان UC در دوران بارداری توصیه نمی کنند.

برخی از داروهایی که پزشکان حین بارداری از تجویز آن ها برای مبتلایان به این بیماری اجتناب می‌کنند عبارتند از:

  • آنتی بیوتیک‌ها
  • تالیدومید
  • برخی از بیولوژیک ها در اواخر بارداری

رژیم غذایی

در افراد مبتلا به UC، روده بزرگ در جذب مواد مغذی حیاتی دچار مشکل می‌شوند. بنابراین، توجه به تغذیه مناسب در حین بارداری بسیار مهم است. کسی که مبتلا به کولیت اولسراتیو است،باید درباره بارداری خود با پزشک صحبت کند. علاوه بر پزشک، مراجعه به یک متخصص تغذیه باید در اولویت این اشخاص قرار بگیرد. متخصص تغذیه تمام غذاهایی که برای وضعیت یک زن حامله مبتلا مناسب است را در نظر میگیرد و یک برنامه غذایی سالم را برای او توصیه می کند.

بیشتر زنان ویتامین های دوران بارداری را به عنوان بخشی از مراقبت‌های بارداری خود مصرف می‌کنند. این مکمل ها باید ترکیبات اساسی مانند اسید فولیک را برای بدن فراهم کنند.  پزشکان همچنین به احتمال زیاد توصیه می کنند که همه زنان باردار مصرف کافئین و الکل خود را به حداقل برسانند و هرگونه عادت خطرناک مانند سیگار کشیدن یا سوء مصرف ماری جوانا را ترک کنند.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

عوارض ناشی از بارداری برای یک زن مبتلا به UC ممکن است کمی بیشتر باشد، اما بسیاری از زنان مبتلا به این بیماری، در صورتی که دوره بهبودی خود را طی کرده باشند و یا بیماری را تحت کنترل دارند می تواند کاهش پیدا کند.

اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که حداقل چند ماه پیش از اقدام به بارداری حتما مصرف استروئید ها را قطع کنید. و تحت نظر پزشک قرار بگیرد. هیچوقت بدون نظر پزشک اقدام به بارداری نکنید.


ترجمه شده از وبسایت: edicalnewstoday.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است