همه چیز درباره اعمال جراحی لاپاراسکوپی (بخش دوم)

همه چیز درباره اعمال جراحی لاپاراسکوپی (بخش دوم)

شهریور ۲۷, ۱۳۹۸ نسخه پاراکلینیک نظرات

لاپاروسکوپی یا (Laparoscopy) در اصل یک پروسجر پزشکی و جراحی است که برای معاینه اندام های داخل شکم از آن استفاده می‌شود. این پروسه بیشتر جهت تشخیص مشکلات داخل حفره شکم و لگن به کار برده می‌شود. اما می‌توان بسیاری از اعمال جراحی مختلف را با این روش جراحی انجام داد. لاپاراسکوپی یک روش کم خطر و کم تهاجم است که فقط نیاز به تعدادی برش کوچک در سطح شکم دارد. به بخش دوم مقاله (همه چیز درباره اعمال جراحی لاپاراسکوپی) خوش آمدید. لطفا ادامه این مقاله را تا انتها در این صفحه مطالعه کنید.


لاپاروسکوپی چگونه انجام می شود؟

لاپاروسکوپی معمولاً به عنوان یک عمل سرپایی توصیف می شود. این بدان معنی است که شما قادر خواهید بود همان روز پس از انجام عمل جراحی از بیمارستان ترخیص شده و به خانه بازگردید (البته معمولا شما یک شب رو داخل بیمارستان بستری می‌شید). اعمال جراحی با این شیوه درمانی ممکن است در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی انجام شوند.

برای این نوع جراحی به احتمال زیاد بیهوشی عمومی به شما داده خواهد شود. این بدان معنی است که شما در طی پروسه عمل به خواب فرو میروید و درد،حس و یا هرچی دیگری را احساس نمی کنید و هیچکدام از آن ها را به یاد نخواهید آورد.

برای اینکه تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرید پزشک متخصص بیهوشی شما را آماده شروع عمل خواهد کرد. در بعضی موارد به جای بیهوشی عمومی از بی حسی موضعی برای آماده شدن شما، برای عمل استفاده می شود. بی حسی موضعی، ناحیه عمل را بی حس می کند. بنابراین حتی اگر در حین عمل بیدار باشید، هیچ دردی را تجربه نخواهید کرد.

در طی لاپاراسکوپی ، جراح معمولا اولین برش خود را در زیر ناف شما ایجاد می کند. او سپس در دو یا سه ناحیه دیگر برش های کوچکی ایجاد میکند. پس از آن او یک لوله کوچک به نام کانولا را از طریق سوراخ کوچک ایجاد شده وارد شکم شما می کند.

جراح یک لوله که به مخزن گاز کربن دی اکسید متصل است را به کانولا وصل میکند. گاز از طریق کانولا به داخل شکم میرود و باعث باد شدن شکم میشود. این گاز دیواره قدامی شکم را از ارگان های شکمی دور میکند و به پزشک شما اجازه می دهد تا کانولاهای دیگر را از سوراخ های باقی مانده وارد شکم کند.

دوربین لاپاراسکوپ معمولا از طریق سوراخ ایجاد شده در زیر ناف وارد شکم بیمار میشود. و تصاویر داخل شکم را به صورت زنده از طریق یک مانیتور به نمایش می‌گذارد.

تعداد و اندازه برش های جراحی بستگی به هدف جراح از انجام عمل دارد. معمولاً از یک تا چهار برش که هر کدام بین اندازه ای بین ۱ تا ۲ سانتی متر دارند استفاده می شود.

پس از انجام عمل، ابزارها برداشته می شوند. سپس برش های شما با بخیه جراحی سوچور شده و بسته می شوند. پس از آن معمولا یک پانسمان بر روی جای بحیه ها زده می شود.


نکته

در بیشتر موارد برای اینکه ترشحات داخل حفره شکم خالی شده و از بدن خارج شود، جراح یک سوند کوچک یا یک درن را در موضع عمل جاسازی میکند.


بیمار چه مدت پس از لاپاراسکوپی بهبود پیدا می‌کند؟

پس از پایان عمل جراحی، بیمارمعمولا یک ساعت (یا بیشتر) در اتاق ریکاوری بستری می شود. پس از آن به بخش فرستاده می شود. پرستاران اتاق عمل و بخش عوارض جانبی بیهوشی یا عمل جراحی را پس از انجام عمل بررسی می کنند و همچنین بر خونریزی طولانی مدت او نظارت می کنند.

اگر وضعیت بیمار نرمال شود و مشکلی متوجه سلامتی او نباشد، پس از چند ساعت می تواند ترخیص شود. اما به طور معمول بیمار یک شب را در بیمارستان اقامت خواهد داشت. بیمار قبل از ترخیص از نظر علائم حیاتی، از جمله تنفس و ضربان قلب ارزیابی می شود سپس اجازه خروج از بیمارستان را پیدا می کند.

زمان ترخیص شما از بیمارستان معمولا به عوامل مختلفی بستگی دارد:

 • وضعیت کلی سلامتی شما
 • نوع بیهوشی استفاده شده
 • واکنش بدن شما به عمل جراحی

اگر بیهوشی عمومی دریافت کرده باشید، باید یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان، شما را تا خانه همراهی کنند و برای حداقل یک شب از شما نگهداری کنند تا از سلامتی شما مطمئن شوند و اگر مشکلی برای شما رخ داد از شما حمایت کنند.

در روزهای بعد از عمل لاپاراسکوپی ، در مناطقی که برش ایجاد شده است، ممکن است احساس درد متوسط ​تا شدید ​و لرز داشته باشید. هرگونه درد یا ناراحتی باید طی چند روز آینده بهبود یابد. پزشک ممکن است برای تسکین درد، برای شما دارو تجویز کند.

وجود درد در ناحیه شانه پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی رایج است و جای نگرانی نیست. این درد معمولاً نتیجه تاثیر گاز دی اکسید کربن بر اندام های شما است که برای باد کردن شکم شما به منظور ایجاد فضای فعالیت جراح و ابزار او استفاده شده است.

این گاز می تواند عضله دیافراگم شما را تحریک کند، که در نتیجه آن با توجه به ارتباط اعصاب شانه و دیافراگم بروز این درد میتواند طبیعی باشد. گاز اعمال شده همچنین ممکن است باعث نفخ شود اما ناراحتی آن باید ظرف دو روز آینده از بین برود.

معمولاً می توانید طی یک هفته پس از عمل جراحی لاپاراسکوپی کلیه فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. البته شما باید حدود دو هفته پس از لاپاراسکوپی برای ارزیابی به نزد جراح خود بروید.

برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون دردسر موارد زیر را رعایت کنید:

 • به منظور کاهش خطر تشکیل لخته شدن خون، فعالیت سبک را به محض اینکه توانستید شروع کنید.
 • بیشتر استراحت کنید
 • لباس های گشاد بپوشید.

نتایج لاپاروسکوپی

اگر حین انجام این پروسه بیوپسی برداشته شود، پاتولوژیست یا یک آسیب شناس آن را بررسی می کند. پاتولوژیست یک پزشک متخصص در تجزیه و تحلیل بافت های آسیب دیده است. این متخصص نتایج را برای جراح شما ارسال می کند.

نتایج عادی لاپاراسکوپی نشانگر عدم وجود خونریزی شکمی، فتق و یا انسداد در روده ها است این نتایج همچنین نشان میدهد که اندام شما سالم است.

نتایج غیرطبیعی میتوانند نشان دهنده مشکلات زیر باشد:

 • چسبندگی
 • زخم های جراحی
 • فتق
 • آپاندیسیت
 • التهاب روده
 • فیبروم یا رشد غیر طبیعی در رحم
 • کیست
 • تومور
 • سرطان
 • کوله سیستیت
 • اندومتریوز
 • بروز آسیب فیزیکی به یکی از ارگان های لگن یا شکم
 • بیماری التهابی لگن
 • عفونت اندام های تولید مثل در زنان

برای مطالعه بخش اول کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است