کاهش استرس تنها در عرض 5 دقیقه

کاهش استرس تنها در عرض ۵ دقیقه

شهریور ۲۵, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

استرس هرچند که در حد طبیعی می تواند برای بدن مفید باشد، اما اگر بیش از حد طول بکشد یا بصورت مکرر ما را تحت تاثیر قرار بدهد، مضر خواهد بود. ساده ترین روش برای خلاص شدن از شر استرس یک استراحت ساده است. در طی استراحت، شما به بدن خود فرصت میدهید تا به شرایط پیش از استرس بازگردد. و تاثیرات هورمون های مربوط به استرس از بدن خارج شود.

وقتی فشار روانی و تنش در حین کار، در یک میهمانی یا در ملاء عام بر شما و بدنتان تاثیر بگذارد، شما نمی توانید چرت بزنید و یا برای استراحت از محیط خارج شوید. در این شرایط نه تنها استرس شما کاسته نمی شود، بلکه ممکن است دچار نوعی اضطراب ناگهانی نیز شوید.

خوشبختانه نکات و ترفندهایی وجود دارد، که می‌تواند به شما در پایین آوردن سطح کورتیزول (از جمله هورمون های مرتبط با استرس) کمک کند. ما در این مقاله به بررسی ۵ نکته که به شما کمک می کنند در مدت کوتاهی استرس خود را کاهش دهید، خواهیم پرداخت. اگر بیش از حد دچار استرس و فشار روانی می شوید، حتما این مقاله راهگشا را مطالعه بفرمایید.


۱ . قبول کنید استرس دارید

اولین قدم در کاهش سط تنش این است که بلافاصله پس از بروز علایم آن، قبول کنید که شما دچار استرس شده اید.

مواجهه با استرس، همیشه بد نیست و جنبه های مثبتی نیز برای شما دارد. محققان می گویند مغز  در حین مواجهه با شرایط نامساعد، خود را برای یادگیری و کسب تجربه آماده میکند. بنابراین دفعات بعد که در شرایط مشابه قرار گرفتید بدن به گونه دیگر عمل خواهد کرد. پس در وهله اول سریع استرس را تشخیص داده و بپذیرید.


۲ . آدامس بجوید

جویدن آدامس یا حتی شبیه سازی آن، یک راه عالی برای کاهش سطح استرس است. جویدن یک آدامس خوشبو به مدت ۳ دقیقه میتواند باعث کاهش فشار و تنش در شما شود. در یک مطالعه از ۱۰۱ بزرگسال ، مشخص شد افرادی که در حین کار آدامس می جویند، به طور معمول فشار و استرس کمتری تجربه می‌کنند.


۳ . یک نوشیدنی آماده کنید

روند آماده سازی یک نوشیدنی مثل چای، می تواند به کاهش اضطراب و یا استرس منجر شود. تمام مدتی که شما در حال درست کردن برای مثال یک چایی هستید، ذهن خود را درگیر می کنید. مغز فرصت پیدا می کند برای چند دقیقه از شرایط تنش دور شود و خود را بازیابی کند. به علاوه نوشیدن چایی نیز می تواند یک جایزه خوب برای شما باشد.


۴ . مرطوب کننده ها را روشن کنید

استنشاق  بوی اسانس ها یا روغن های گیاهی شفابخش، می تواند معجزه کند. تحقیقات نشان می دهد که هوای معطر و مرطوب خانه، به تسکین ذهن و روان کمک می کند. اگر در شرایط تنش قرار گرفتید، حتما دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوا را روشن کنید تا در عرض چند دقیقه میزان استرس شما کم شود.

روغن ها و اسانس های اساسی برای مقابله با استرس عبارتند از:

 • اسطوخودوس
 • گل سرخ
 • وتیور
 • ترنج
 • بابونه رومی
 • یانگ لانگ
 • شکوفه پرتقال

۵ . چند حرکت ساده کششی انجام دهید

استراحت در حین کار بسیار مهم است. حتی اگر کار بسیار مهمی دارید، اما مابین هر کار مهمی نیز باید استراحت کنید. برای اتمام کار خود عجله نکنید. بسیاری از اوقات عجله کردن یا تحت فشار بودن برای اتمام کاری، باعث استرس شما می‌شود. اما شما باید وضعیت را مدیریت کنید. بنابراین برای کمتر از ۵ دقیقه دست از کار بکشید. حتی اگر نمی توانید از میز کار خود بلند شوید، میتوانید روی صندلی خود دست و یا پای خود را تحت کشش قرار دهید.

5 . چند حرکت ساده کششی انجام دهید

ساده ترین حالت این است که قسمت بالا تنه خود مخصوصا دست ها را کشش دهید. برای اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

 • دست های خود را به هم قفل کنید و به سمت بالا ببرید.
 • تا میتوانید دستهای خود را تحت کشش قرار دهید.
 • در همان حالت کشش، ده ثانیه دستان خود را نگه دارید.
 • سپس به آرامی دست ها را پایین بیاورید.
 • در مرحله بعد کمر خود را کمی تحت کشش قرار دهید
 • همانطور که روی صندلی نشسته اید، یک بار از کمر به سمت راست خود را بکشید
 • و سپس به سمت دیگر بچرخید.
 • هر بار ۱۰ ثانیه مکث کنید

نکات تکمیلی

البته راه های زیادی برای کاهش استرس وجود دارد. اما همیشه نمیتوان هر راه حلی را امتحان کرد. زمانی که تحت فشار هستید و نمیتوانید موقعیت خود را ترک کنید، باید هوشمندانه ترین و سریعترین راه حل ها را پیاده کنید. دفعه بعد که احساس کردید تحت استرس و تنش هستید، تنها کافی است که مراحل بالا را انجام دهید تا کمتر از ۵ دقیقه  آرامتر شوید و مغز شما برای کار شما رفرش شود.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است