پاکسازی نواحی خصوصی بدن: آن چه زنان باید بدانند

جولای 23, 2016 نسخه بهداشت بانوان نظرات

دوش می‌گیرید، موهایتان را می‌شویید و ضدعرق استفاده می‌کنید. اما درباره پاکسازی نواحی خصوصی تر خود چه می‌دانید؟ برای مثال با بوی واژینال خود چگونه برخورد می‌کنید؟ آیا باید شستشو انجام داد؟ وکس کردن ناحیه بیکینی چطور؟

برای بسیاری از زنان اینها بخشی از پاکسازی روزانه است. در ادامه مطالبی که درباره انتخاب‌های پیش روی خود باید بدانید، آمده‌است.

پاکسازی نواحی خصوصی بدن:

شستشو

شمار محصولات پاکسازی نواحی خصوصی، از پاک کننده‌ها و مواد عطری رقیق تا موبرهایی که می‌توان در مسیر از آنها استفاده کرد، در حال افزایش است. اما از نظر متخصصین زنان واقعا ضروری نیستند. متخصص زنان کریستین اُ’کانر می‌گوید: نیازی نیست که هر روزه از تمامی این محصولات استفاده کنید.

گاهی اوقات حتی محصولاتی که تنها برای استفاده واژینال خانم‌ها به فروش میرسند هم می‌توانند باعث سوزش یا تغییر کردم اسیدیته شده و منجر به سوزش و عفونت شوند. اُ’کانر می‌گوید که حمام کردن منظم، عوض کردن لباس‌های خیس یا عرق کرده و اجتناب از استفاده متداوم از لباس‌های تنگ از بروز بوها و عفونت‌ها جلوگیری می‌کند.

صابون‌ها و پاک‌کننده‌های قوی هم می‌توانند با pH بدن تداخل کنند. به همان اندازه که از استفاده صابونها و ژل‌های عطری لذت می‌برید می بایست از صابونهای ملایم و بدون عطر و آب برای شستشو استفاده کنید. صابونها و ژل‌های معطر گاهی شامل عطر و دیگر ترکیباتی هستند که می‌توانند به بافت‌های ظریف آسیب برسانند.

نیازی به شستشوی داخلی با محصولات واژینال( که اکثرا با جمله “برای استعمال خارجی” همراهند) یا دوش آن نیست. دوش کلمه‌ای فرانسوی به معنای شستشوی واژن با آب یا مخلوطی از آب و سرکه، آب و جوش شیرین، یا آب وید است. این مخلوط‌ها در بطری‌ها یا بسته‌بندی‌هایی به فروش میرسند. خودتان هم می‌توانید آنها را تهیه کنید. سپس از طریق تیوب یا لوله به داخل واژن بصورت فواره وارد می‌شوند. اما نظر اُ’کانر در این باره این گونه است که واژن با تولید موکوس خارج‌کننده، خودش را حفظ کرده، اسیدیته را متعادل نگه داشته و باکتری‌های مفید که از بروز عفونت جلوگیری میکنند را حمایت می‌کند. اگر در این تعادل اختلال به‌وجود آید یا شسته شود، به عفونت‌های باکتریایی و مخمری دچار خواهید شد.

گاهی اوقات در صورت لزوم برای درمان انواع خاصی از عفونت‌ها روش‌های درمان دارویی، شیا‌ف‌های واژینال یا کرم‌های واژینال، توسط پزشک تجویز می‌شوند یا پیشنهاد می‌شوند. در غیر این صورت باید از دوش‌های مرسوم پرهیز کرد.

موهای بیکینی

در حال آماده شدن برای فصل پوشیدن لباس شنا باشید و یا اینکه بخواهید جذاب به نظر بیایید، احتمالا به برداشتن موهای ناحیه شرمگاهی فکر می‌کنید. بسیاری از شرکتهای فروشنده محصولات اصلاح از جمله فیلیپس، رمینگتون کوتاه کننده های موهای شرمگاهی را تا حد امکان مفید و ملایم با پوست‌های حساس را طراحی کرده و می‌فروشند.

اصلاح ناحیه بیکینی

اگر مایل به اصلاح ناحیه بیکینی هستید، با پیروی از نکات جولی هارپر، دانشیار درماتولوژی، از بروز درد ممانعت کنید.

التهاب ناشی از اصلاح و بروز موهای رشدکننده به سمت داخل، با سایش آرام توسط لیف درمان می‌شوند. تا زمان برطرف شدن سوزش و قرمزی ، موها را کوتاه کنید ولی با تیغ نزنید.

در مقابل وسوسه انجام عمل‌های جراحی خانگی روی برآمدگی‌های ناشی از تیغ زدن و موهای رشدکننده به سمت داخل، مقاومت کنید.ممکن است برآمدگی‌ها عفونت کند و سرانجام جای زخم برایتان بگذارد. می‌توانید با استفاده از خلال دندان موهای رشدکننده به سمت داخل را بیرون کشیده ولی از وسایل برنده استفاده نکنید. اگر مو به سادگی بیرون نیامد، دست نگه دارید. در صورت داغ یا حساس شدن به پزشک مراجعه کنید.

تا چندین ساعت پس از پاکسازی موها با آب داغ حمام نکنید. آب بسیار داغ منافذ را آسیب زده و موجب برآمدگی‌ها و ناراحتی می‌شوند.

برای جلوگیری از آسیب، بلافاصله پس از پاکسازی ورزش نکرده و لباس‌های تنگ نپوشید. پوست در این حالت به باکتری‌ها، رطوبت و ساییدگی لباس‌های ورزشی فوق‌العاده حساس است.

اکثر زنان روش‌های ماندگارتر را ترجیح داده و وکس‌کردن بیکینی را انتخاب می‌کنند. برداشت موها یکی از محبوبترین سرویس‌ها است.

وکس سنتی یا برزیلی

وکس برزیلی نسبت به وکس بیکینی موهای بیشتری را برمیدارد. وکس کردن سنتی روی جلو و اطراف تمرکز می‌کند( مناطقی که در هنگام پوشیدن لباس شنا در معرض دید هستند). وکس برزیلی تمام موها را برداشته و اغلب تکه‌ای مو را در جلو باقی میگذارد. در وکس سنتی می‌توانید با لباس زیر خود وکس کنید اما در نوع برزیلی باید کاملا برهنه باشید. برخی دلایل انجام وکس برزیلی شامل پاکیزگی، راحتی و‌جذابیت است. برای بسیاری از زنان همراه با درد خواهد بود. پتل موسس و مدیر استودیو سوش می‌گوید: بله، وکس کردن دردناک است. اما میزان تحمل درد در افراد متفاوت است. خبر خوب این است که هرچه بیشتر وکس کنید درد آن کمتر خواهد بود. برای به حداقل رساندن درد، شلواری نرم بپوشیدکه روی ناحیه بیکینی کشیده نشود. هرچند با برداشتن وکس، درد هم فروکش می‌کنداما ممکن است تا مدتی ناحیه بیکینی حساس باشد. همچنین پتل پیشنهاد می‌کند که در طی دو روز بعدی از هیچگونه اسکراب استفاده نکنید و حداقل تا ۲۴ ساعت محل را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. برای درمان قرمزشدگی و تورم، مقدار کمی کرم کورتیزول روی محل استعمال کنید. پس از فرونشستن حساسیت، در حمام پوست‌های مرده را بزدایید تا منافذ بسته نشده و موهای رشد کننده به سمت داخل و برآمدگی‌ها بوجود نیایند. اگر متوجه علایم عفونت یا ناراحتی شدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. زمانی که قصد انجام وکس دارید و بصورت حرفه‌ای، در سالنی تمیز با مدیریت خوب توسط زیبایی‌شناس مجرب که از ابزار باکیفیت استفاده می‌کند، انجام شود هیچ دلیلی برای وکس نکردن وجود ندارد. دقت کنید که تکنسین مربوطه گواهی داشته باشد و در طول جلسه وکس کردن ابزار وکس زدن را دوبار در مواد فرو نکند. دوبار فرو نکردن به معنای این است که تکنسین هربار از یک میله چوبی برای فرو کردن داخل  ظرف وکس داغ استفاده می‌کند. این عمل وکس را آلوده کرده و موجب انتقال باکتری‌ها از یک مشتری به فرد دیگر می‌شود.

برداشت لیزری موها

اگر نمی‌خواهید زمان مشخصی را به وکس کردن اختصاص دهید، احتمالا از برداشت لیزری موها برای پاکسازی بلند مدت‌تر استفاده خواهید کرد. برداشت لیزری موها از پرتوهای لیزر برای تخریب ریشه بهره می‌برد. این روش برای افرادی با پوست تیره، ضخیم و موهای سیم‌مانند مناسب است. اما برای افرادی با موهای بلوند یا خاکستری عملگر نیست. این درمان دایمی بین ۴ تا ۶ جلسه با فاصله یک ماهه و مراجعات سالیانه را طلب می‌کند. در طول روند درمانی از هرگونه برنزه کردن اجتناب کنید. و یا در غیر این دچار سوختگی خواهید شد. پیش از رفتن به جلسه لیزردرمانی موها را باتیغ بزنید. از وکس یا موچین استفاده نکنید. چرا که در این صورت لیزر عمل نخواهد کرد. اگر وکس کردید یا با موچین موها را برداشتید، چهار هفته تا انجام لیزر درمانی صبر کنید. پیش از این، لیزر برای افرادی با پوست روشن کارآمدتر بود اما با پیشرفت تکنولوژی، این روش برای افرادی با پوست تیره با‌دوام‌تر است. همچنین دستگاه‌های جدید نتایج ماندگارتری نسبت به انواع قدیمی دارند. اگر پوستتان تیره است، درباره روش لیزردرمانی مناسب برای پوست خود با پزشک مشورت کنید. وگرنه مشکلات پوستی را به دنبال خواهد داشت.

برداشت لیزری موها ارزان نبوده و هر جلسه بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ دلار هزینه خواهد داشت. تحت پوشش بیمه هم نیست. زمانی‌که کار تمام می‌شود، دیگر زمانی برای اصلاح کردن صرف نخواهید کرد. درصورتیکه روند درمان توسط زیبایی شناس بدون پیش‌زمینه تخصص پوست یا جراحی پلاستیک انجام شود،میزان مشکلات حاصل از لیزرذ کردن موها به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. برای بهترین نتایج به دنبال متخصص پوست یا جراح پلاستیکی باشید که از لیزرهای ویژه برداشتن موها استفاده کند. راه‌های درمانی برای همه یکسان نیستند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است