چگونه از شر رنگ زرد دندان ها خلاص شویم؟

چگونه از شر رنگ زرد دندان ها خلاص شویم؟

شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه دهان و دندان نظرات

تغییر رنگ دندان ها ممکن است نامحسوس باشد و به تدریج رخ دهد. همانطور که به سن شما افزوده می شود، کم کم به زردی رنگ دندان ها نیز اضافه میشود و پررنگ تر میشود. رنگ زرد دندان ها در واقع ناشی از کلسیفه شدن جرم و مواد دیگر است که روی بافت خارجی دندان ها می نشیند. چنانچه رنگ دندان های شما زرد شده است و یا میترسید که به مرور زمان رنگ زرد آن ها بیشتر و پررنگ تر شود، باید به دنبال راهی برای سفید کردن دندان ها باشید. در این مقاله چندین روش موثر برای از بین بردن زردی دندان ها معرفی خواهیم کرد.


چه چیزی باعث زرد شدن دندان ها می‌شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که می تواند رنگ دندان ها تغییر داده و متمایل به رنگ زرد کند. موارد زیر بصورت مستقیم و غیر مستقیم به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند:

  • برخی غذاهای خاص یا نوشیدنیها، مانند بلوبری، شراب قرمز، قهوه یا چای
  • داشتن یک رژیم غذایی حاوی قند و کربوهیدرات ساده
  • سیگار کشیدن یا جویدن تنباکو
  • عوارض جانبی برخی داروها و دهانشویه ها
  • افزایش سن، به عنوان افراد مسن بیشتر احتمال دارد که دندان های زرد رنگ داشته باشند
  • ژنتیک
  • ترومای دهان
  • استفاده بیش از حد فلوراید
  • مراقبت ضعیف از دندان های ضعیف
  • خشکی مزمن دهان یا کاهش و کمبود بزاق

درمان زرد شدن دندان ها

در ادامه ۷ روش برای کاهش و یا ریشه کن کردن زردی دندان ها معرفی شده است:

۱- مسواک زدن

اولین اقدام  برای پیشگیری از بروز لکه های زرد رنگ روی دندان و پلاک، مسواک زدن است. باید به طور منظم و روزانه حداقل ۲ بار دندان های خود را مسواک بزنید. نکته بسیار مهم در این خصوص، مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن غذاها یا نوشیدنی هایی است که باعث تغییر رنگ دندان های شما می شوند.

۲- جوش شیرین و پراکسید هیدروژن

گفته می شود با کمک خمیر ساخته شده از جوش شیرین و پراکسید هیدروژن، می توان به راحتی اثر باکتری ها در پلاک سازی را کاهش داد. علاوه بر این این ترکیب می تواند باعث از بین رفتن و کاهش پلاک ها شود.

یک قاشق غذا خوری پودر جوش شیرین با ۲ قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن ترکیب کنید و پس از مصرف مواد غذایی دندان ها را به کمک این خمیر مسواک بزنید. سپس باید دهان و دنان های خود را با آب بشویید.

۳- استفاده از روغن نارگیل

گفته می شود کشیدن روغن نارگیل بر روی دندان ها باعث کاهش باکتری های مضر و از بین رفتن پلاک دندان می شود. روغن با کیفیت نارگیل می تواند به مرور زمان باعث سفید شدن دندان ها شود.

۱ تا ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل مایع در دهان خود بریزید و برای ۱۰ تا ۳۰ دقیقه آن را غرغره کنید. و در دهان خود بچرخانید. دقت کنید که روغن نباید از گلوی شما پایین برود. زیرا حاوی باکتری ها و سموم داخل دهان شما است. پس از چرخاندن روغن نارگیل در دهان، دهان و دندان را با آب بشویید.

مطالعات زیادی درباره تاثیر روغن های گیاهی بر روی سلامتی دندان صورت گرفته است. برای مثال استفاده از روغن کنجد و روغن آفتابگردان باعث کاهش التهاب لثه ناشی از پلاک می شود. استفاده از این روغن ها در نهایت باعث سفید شدن دندان ها می شود.

۴- سرکه سیب

سرکه سیب را می توان به صورت رقیق شده، کنترل شده و به مقدار کم به منظور سفید کردن دندان مورد استفاده قرار داد. ۲ قاشق چای خوری سرکه سیب را با ۱۷۰ گرم آب رقیق کنید و به مدت ۳۰ ثانیه در دهان خود بریزید. دقت کنید که ۳۰ ثانیه بیشتر نشود. سپس دهان خود را با آب بشویید. با این کار علاوه بر کاهش زردی دندان ها، دهان تا حد زیادی تمییز می شود. دقت کنید که در شرایط کنترل شده؛ مقدار رقیق شده و کم باید از سرکه سیب استفاده کرد. زیرا سرکه دارای خاصیت اسیدی است و باعث آسیب به بافت دندان می شود.

۵- پوست لیمو، نارنج یا موز

بعضی از مردم ادعا می کنند که مالیدن پوست لیمو، نارنج یا موز بر روی دندان ها باعث سفید کردن دندان می شود. اعتقاد بر این است که ترکیب دی-لیمونن که در پوست برخی میوه ها قرار دارد به سفید کردن دندان ها کمک می کند.

حدود دو دقیقه به آرامی پوست میوه های ذکر شده را بر روی دندان های خود بمالید. اطمینان حاصل کنید که به طور کامل دهان خود را شستشو خواهید داد.

۶- زغال کربن فعال

شما می توانید از زغال کربن فعال برای حذف لکه ها از دندان های خود استفاده کنید. این روش باعث حذف باکتری ها و سموم دندان می شود. یک کپسول زغال کربن فعال را باز کنید و روی مسواک خود قرار دهید. دندان های خود را به آرامی و به مدت ۲ دقیقه با کمک این زغال مسواک بزنید. شما همچنین می توانید زغال کربن فعال با مقدار کمی آب در دهان خود بریزید. این ترکیب مشابه تاثیر دهانشویه بر دهان و دندان شما است.

۷- میوه ها و سبزیجات آبدار بخورید

گفته می شود که خوردن میوه ها و سبزیجات خام با محتوای آب زیاد می تواند دندان های شما را سالم نگه دارد. تصور می شود که محتوای آب باعث حفظ سلامتی دندان ها و لثه ها میشود. اگر می خواهید دندان های سفید داشته باشید و از رنگ زرد آن ها خلاص شوید بهتر است که میوه ها و سبزیجات تازه آبدار را بصورت روزانه مصرف کنید.

خوردن میوه ها و سبزیجات آبدار در انتهای غذا، ممکن است تولید بزاق را افزایش دهد. این روند می تواند به حذف ذرات غذایی که در دندان های شما گیر کرده اند کمک کند.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

شما میتوانید با انجام دادن روش های بالا بهداشت دهان و دندان ها خود را ارتقا دهید و به سفید کردن دندان ها کمک کنید. البته اگر دوست دارید که به صورت اصولی رنگ زرد دندان های خود را پاک کنید بهتر است که با یک دندانپزشک خوب صحبت کنید و از او کمک بگیرید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است