6 عادت روزانه مفید برای مراقبت از دندان ها

۶ عادت روزانه مفید برای مراقبت از دندان ها

شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه دهان و دندان نظرات

بعضی ها می گویند، چشم پنجره ای برای روح است و می توان از چشم دیگران پی به رازهای زیادی از اشخاص برد. ما به روح انسان ها کاری نداریم و بیشتر بر روی سلامتی و جسم آن ها مانور میدهیم. یک راز جالب درباره تشخیص سلامتی انسان ها وجود دارد، که میتوانید حتی میزان اهمیت و تلاش آن ها به سلامتیشان را بفهمید. شما می توانید با نگاه کردن به لبخند و دندان های یک شخص، بفهمید که آیا آن شخص به سلامتی و بدن خود اهمیت می دهد یا خیر.

یک لبخند با دندان های سفید و سالم نشان دهنده یک سبک سلامتی خوب است. و برعکس دندان های پوسیده و بدرنگ، نشان میدهد که شخص برای سلامتی خودش چندان ارزشی قائل نیست. ما در این مقاله به شما ۶ عادت خوب و مفیدی که برای سلامتی دندان مهم هستند را نشان می دهیم. امیدواریم با کمک این نکات به مراقب و بهداشت دهان و دندان خود کمک کنید.


۱ . در روز ۲ بار و هر بار به مدت ۲ دقیقه مسواک بزنید

انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) می گوید دندان هایتان را حداقل دو نوبت در طول شبانه روز با مسواک و خمیر مناسب بشویید. این انجمن همچنین میگوید که حداقل زمان لازم برای مسواک زدن بهتر است که ۲ دقیقه باشد. مسواک زدن با کمک خمیر مناسب، با حداقل مواد توصیه شده و مسواک نرم، میتواند بسیاری از ذرات ریز و درشت بین دندان ها را از دهان خارج کند. و عرصه را بر باکتری ها تنگ تر کند.


۲ . به محض بیدار شدن مسواک بزنید

دمای بدن چیزی حدود ۳۷ درجه سانتیگراد است. فضای داخلی دهان، گرم و مرطوب است. این فضا با شمار بسیار زیادی از انواع باکتری ها پر شده است. علاوه بر این، ذرات زیادی در دهان ممکن است وجود داشته باشد که اگر از دهان خارج نشوند، با کمک باکتری ها تبدیل به پلاک دندان خواهند شد.

 علاوه بر همه این ها، هنگامی که می خوابید فعالیت باکتری ها در دهان و گلوی شما شدت بیشتری پیدا می کند. نتیجه فعالیت این باکتری ها تولید گازهای بد بو در گلو و دهان است. اگر صبح از خواب بلند شوید و مسواک نزنید، نه تنها بوی بد دهان شما در طول روز اذیت می کند، بلکه با خوردن غذای بیشتر، گازها و موادی که باکتری ها تولید می کنند را به داخل بدن خود راهنمایی می‌کنید.


۳ . مسواک را به آرامی روی دندان ها بکشید

دندانپزشکان همواره توصیه می کنند که به آرامی مسواک را روی دندان ها بکشید. هیچ لزومی به اعمال فشار بر روی دندان ها وجود ندارد. وارد کردن فشار و سرعت بخشیدن به روند مسواک زدن به معنی تمیزتر شدن بیشتر دندان نیست. اگر تنها در عرض ۲ دقیقه به آرامی مسواک بزنید برای سلامت دندان و تمیزی آن کافی است.

اعمال فشار روزانه باعث می شود که پوشش محافظ دندان به مرور زمان سست شود. و دیگر نتواند از سطح خارجی دندان محافظت کند. اگر این لایه نباشد دندان ها پوسیده خواهند شد. پس به آرامی مسواک بزنید.


۴ . هر روز نخ دندان بزنید

تجربه ثابت کرده است که مسواک زدن به تنهایی برای حفظ سلامت دندان ها کافی نیست. مسواک بیشتر ذرات را از دهان و دندان دور میکند. و باعث سفیدی آن ها می شود. اما همچنان ذرات ریزی در لابلای دندان ها وجود دارند، که اگر برداشته نشوند باعث تشکیل پلاک روی دندان میشوند. با کشیدن نخ دندان به راحتی میتوان این ذرات ریز را از دهان و دندان نیز دور کرد.


5 . ترتیب نخ دندان و مسواک مهم نیست


۵ . ترتیب نخ دندان و مسواک مهم نیست

خیلی از افراد برایشان سوال پیش می آید که ابتدا باید مسواک بزنند یا نخ دندان بکشند؟ انجمن دندانپزشکی آمریکا میگوید تفاوتی ندارد که کدام را زودتر استفاده کنید. مادامی که روزانه از هر دو وسیله برای محافظت از دندان ها استفاده کنید سلامتی آن ها نیز تضمین خواهد شد.


۶ . نوشابه نخورید

منع مصرف نشابه ها فقط به خاطر قند موجود در ترکیبات ان ها نیست. حتی نوشیدنی هایی که گازدار نیستند نیز بهتر است بسیار کم استفاده شوند. اغلب نوشابه ها حاوی مقادیر کمی اسید هستند. اسید وجود در این نوشابه ها به مینای دندان آسیب میزند. تغییرات ایجاد شده برای مینا به ایجاد حفره، لکه های دندانی و تخریب ساختار داخلی و خارجی دندان منتهی می شود. بنابراین سعی کنید که مصرف هر نوع نوشابه در طول شبانه روز را به حداقل برسانید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است