8 قاتل خطرناک که دندان های شما را نابود می کند

۸ قاتل خطرناک که دندان های شما را نابود می کند

شهریور ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه دهان و دندان نظرات

متخصصان دهان و دندان همیشه به ما میگویند که در انتخاب چیزی که می خورید یا می جوید حتما دقت کنید. مواد زیادی هستند که جدای از تاثیرات مفیدی که بر تمام بدن میگذارند، میتوانند باعث تخریب بافت دندان و افزایش پوسیدگی آن شوند. برخی از این مواد به راحتی باعث ایجاد پلاک دندانی می شوند. موادی با ساختارهای اسیدی، بیشتر از سایر مواد می توانند به دندان های شما آسیب بزند. اما از آنجایی که نمی توان مصرف این مواد را کنار گذاشت، تنها راه پیشگیری از آسیب به دندان، مسواک زدن و مراقبت از دهان و دندان است.

وبسایت نسخه در این مقاله به معرفی ۸ ماده غذایی که به شدت برای دندان ها خطرناک هستند می پردازد. دقت داشته باشید که این مواد برای بدن مفیدند اما چون برای دندان ها می توانند مضر باشند بهتر است در انتخاب و مصرف آن ها دقت کرد.


۱ . آب نبات های شیرین

آب نبات برای مدت طولانی به دندان های شما می چسپد و باعث پوسیدگی بافت دندان می شوند. علاوه بر این آب نبات و تنقلات شیرین دیگر، باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند.

1 . آب نبات های شیرین


۲ . نان

زمانی که نان می خوریم، بزاق دهان ، خورده های آن را آب کرده و تبدیل به قند می کند. نان معمولا یکی از مواد غذایی است که در لابلای دندان ها گیر می کند. خوردن نان مخصوصا زمانی که از گرسنگی بیدار می شوید، خطرات بیشتری برای دندان ها دارد. شما میتوانید حتی زمانی که از خواب بیدار می شوید مزه شیرینی نان را در دهان خود حس کنید. پس از مصرف نان حتما دهان خود را بشویید. تا دندان هایتان آسیب نبیند.

2 . نان


۳ . الکل

همه ما می دانیم که زیاده روی در نوشیدن الکل یک عادت ناسالم در زندگی است. الکل به راحتی پس از مصرف شدن باعث خشک شدن دهان و گلو می شود. در این وضعیت بزاق کاهش پیدا می کند.

3 . الکل


۴ . نوشیدنی های گازدار

نوشیدن مقادیر زیادی نوشابه گازدار، می تواند مضراتی حتی بدتر از مصرف موادی مثل متامفتامین یا کوکائین داشته باشد. نوشابه گازدار باعث کاهش بزاق دهان می شود، و شیرینی آن نیز در تشکیل پلاک نقش دارد. بلافاصله پس از نوشیدن یک نوشیدنی گازدار دندان های خود را تمیز کنید. تا آسیب ناشی از آن ها را به حداقل برسانید.

4 . نوشیدنی های گازدار


۵ . یخ

به گزارش انجمن دندانپزشکی آمریکا، جویدن یک ماده سخت می تواند به مینای دندان آسیب برساند. این وضعیت می تواند شما را در شرایط اورژانسی دهان و دندان مانند  شکستن، ترک خوردن یا ریختن دندان قرار دهد. اگر از یخ به عنوان خنک کننده نوشیدنی استفاده می کنید، هیچوقت سعی نکنید که یخ را در دهان خود بریزید و بجویید. جویدن یخ برای دندان ها مضر است.

5 . یخ


۶ . مرکبات

پرتقال، گریپ فروت و لیمو و سایر مرکبات دیگر به عنوان میوه و حتی آب میوه بسیار خوشمزه و پرطرفدار هستند. مرکبات سرشار از ویتامین c هستند اما متاسفانه اسید نسبتا زیادی دارند. محتوای اسیدی مرکبات باعث آسیب به مینای دندان می شود و در طولانی مدت باعث فرسودگی بافت دندان خواهد شد.

علاوه بر این، اسید موجود در مرکبات می تواند برای زخم های دهانی دردناک باشد. اما از آنجایی که نمیتوان از این میوه های مقوی مصرف نکرد، بهتر است پس از خوردن حتی مقدار کمی از این میوه ها، دندان های خود را مسواک بزنید و دهان خود را بشویید.

6 . مرکبات


۷ . چیپس سیب زمینی

چیپس سیب زمینی برای بسیاری از ما یک خوراکی خوشمزه است. متاسفانه، چیپس ها حاوی مقدار زیادی نشاسته هستند. وقتی چیپس می خورید خورده های چیپس در لابلای دندان های شما گیر می کند. از آنجایی که نشاسته یک نوع کربوهیدرات است، توسط باکتری های دهان مصرف می شود و تبدیل به قند می شود. درنتیجه در دراز مدت می تواند تبدیل به پلاک دندان شود.

7 . چیپس سیب زمینی


۸ . میوه خشک

حتما با خودتان میگویید که میوه خشک یک میان وعده عالی است. البته نظر ما هم همینطور است اما برخی از میوه های خشک شده مثل زردآلو، آلو، انجیر و کشمش به دلیل چسپیدن به بافت دندان و گیر کردن در لابلای آن ها، برای دندان ها چندان مناسب نیستند. از آنجایی که اغلب از میوه های خشک به عنوان میان وعده استفاده می شود، و هیچ مسواک یا مایع شوینده ای نیز در دسترس نیست، برای مدت زیادی میوه های خشک در لابلا و شیارهای دندانی قرار می گریند و تاثیرات بدی روی دندان می گذارند. بعد از خوردن میوه خشک حتما باید مسواک بزنید.

8 . میوه خشک


ترجمه شد از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است