10 حقیقت جالب درباره اختلال وسواس فکری

۱۰ حقیقت جالب درباره اختلال وسواس فکری

شهریور ۲۳, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

اختلال وسواس فکری یا (Obsessive-compulsive disorder)یا بطور خلاصه (OCD) نوعی اختلال مربوط به روان است، که با افکار و رفتارهای بیش از حد وسواسی و تکراری همراه است. این افکار وسواسی و رفتارهای تکراری، می‌توانند تأثیر بسزایی در زندگی افراد مبتلا داشته باشند. اما می توان از طریق تعدادی از مداخلات پزشکی به آنها کمک کرد.

اگر شما وسواس دارید یا کسی در اطراف شما از چنین اختلالی رنج میبرد، موارد زیر را بخوانید تا به درک بهتری از آن دست پیدا کنید:

۱ . OCD می تواند باعث ایجاد اضطراب بیش از حد شود

اگر اختلال وسواس دارید، ممکن است در نتیجه افکار وسواسی، اضطراب شدیدی را تجربه کنید. اغلب اوقات، در پاسخ به افکار وسواسی، به منظور کاهش اضطراب مجبور به پاسخگویی، یا اجبار در پاسخ خواهید شد. برخی از اقدامات اجباری برای پاسخگویی به وسواس و اضطراب عبارتند از:

 • برای اطمینان از قفل بودن درب ها، بارها و بارها آن ها را چک می‌کنید.
 • شمارش مکرر اشیاء، حروف یا کلمات.
 • تنظیم مجدد اشیاء برای اطمینان از نظم یا تقارن خاصی که به آن وسواس دارید.
 • انجام کارها به صورت مکرر و برای چندبار مشخص. مثلا ممکن است شخصی ۵ بار چراغ ها را روشن و خاموش کند زیرا معتقد است ۵ عدد خوبی است.

OCD با وسواس و اجبار مشخص می‌شود. اما شیوه های بروز علائم آن در افراد مختلف متفاوت است. اگر OCD دارید، ممکن است دچار اختلال تیک شده و حرکات مکرر و تکراری مانند چشمک زدن یا تیک صورت را تجربه کنید.


۲. بسیاری از مبتلایان به اختلال از علائم خود آگاهی دارند

اگر از مشکل وسواس رنج ببرید، ممکن است غیر منطقی بودن یا زیاده روی در افکار و رفتار وسواسی یا اجبارات خود را تشخیص دهید. این وضعیت می‌تواند یکی از ناامید کننده ترین جنبه های این اختلال باشد.


۳ . این مشکل حدود ۲.۸ درصد از افراد جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد

این مشکل به یک اندازه در میان زنان و مردان شایع است. و تصور اینکه جنس خاصی مثلا زنان بیشتر از مشکلات وسواس رنج میبرند، تصور اشتباهی است. حتی فرهنگ و قومیتی خاصی با وسواس شناخته نمی شود. اما عوامل خطر زیادی وجود دارد که می‌توانند احتمال ابتلا به این اختلال را افزایش دهند. برخی از این عوامل خطر عبارتند از:

 • سن: ابتلا به OCD در اواخر بزرگسالی و نزدیک پیری بیشتر است.
 • جنس: مردان و زنان به یک اندازه ممکن است دچار این اختلال شوند. اما مردان احتمالاً در دوران کودکى بیشتر به آن مبتلا خواهند شد.
 • ژنتیک: دیده شدن علایم این اختلال در یکی از اعضای خانواده یا اقوام شما، خطر ابتلا به اختلال وسواس را در شما بالا میبرد. هرچه نسبت اشخاص مبتلا به شما نزدیکتر باشد این احتمال بالاتر می رود.
 • حوادث آسیب زای زندگی: وقایع استرس زا و آسیب زا مانند سوء استفاده جنسی یا مرگ یک دوست، خطر ابتلا را در شما افزایش می‎‌دهد.
 • ساختار مغز: اگرچه تحقیقات در این زمینه کاملاً مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که بین علائم OCD و بروز بی نظمی در مغز رابطه وجود دارد.

۴ . علائم وسواس معمولاً در بزرگسالی و اوایل آن شروع می شود

به طور معمول این اختلال، بیشتر در افراد با سن ۱۹ سال و بالاتر تشخیص داده می شود.


۵ . آیا چیزی به نام ژن وسواس داریم؟

ایجاد این اختلال روانی نتیجه تعامل پیچیده‌ای بین تجربه زندگی و عوامل ژنتیکی است. در حالی که هیچ ژنی که در بروز این مشکل شناسایی نشده است، محققان با بررسی بر روی دوقلوها متوجه شدند زمانی که یکی از دوقلوها به اختلال وسواس مبتلا می شود دیگری نیز پتانسیل ابتلا به این حالت را دارد.


۶ . OCD با استفاده از آزمایش خون یا اشعه ایکس قابل تشخیص نیست

اگر فکر می کنید چنین مشکلی دارید، برای ارزیابی بیشتر باید به یک متخصص بهداشت روان مثل روانپزشک یا روانشناس مراجعه کنید. این اختلال شباهتی به مشکلات جسمی و سلامتی آن ندارد. بنابراین آزمایشات تشخیص بالینی در آن معنای خاصی ندارد.


۷ . وسواس قابل درمان است

برای درمان اختلال وسواس داروهایی در دسترس است. برهی از این داروها شامل موارد زیر میشود:

 • فلوکستین (fluoxetine)
 • سترالین (sertraline)
 • پاروکستین (paroxetine)
 • کلومپیرامین (clomipramine)

7 . وسواس قابل درمان است

این داروها بر میزان و سطح هورمون سروتونین تأثیر می گذارند. همچنین برخی از پروسه های روان درمانی مثل درمان شناختی-رفتاری (CBT) می توانند به کاهش علایم و سرکوب حتالات وسواس کمک کنند. محققان همچنین به دنبال روش های درمانی دیگری مانند تحریک عمیق مغزی (DBS) برای مبتلایان به OCD مقاوم در برابر درمان هستند.


۸ . استرس می تواند باعث ایجاد علائم OCD شود یا آن را بدتر کند

کنترل میزان استرس در طولانی مدت، شما را به سمت کاهش شدت و تعدد علائم اختلال وسواس فکری خواهد برد.


۹ . وسواس یک اختلال مزمن است

تمرکز شما باید بر روی مدیریت روزانه علائم باشد تا اینکه خود را به مرور زمان و در طولانی مدت درمان کنید.


۱۰ . داشتن وسواس لزوما به معنی داشتن یک زندگی ناسالم نیست

با داشتن مکانیزم های مقابله‌ای مناسب، می توانید زندگی شاد و پربار داشته باشید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است