6 عادت خوبی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

۶ عادت خوبی که به کاهش وزن شما کمک می‌کنند

شهریور ۲۳, ۱۳۹۸ نسخه تغذیه سالم نظرات

از دست دادن وزن یا حفظ آن، لازم نیست که یک مبارزه و جدال روزانه باشد. تنها کافی است که چند عادت ساده ولی موثر در سبک زندگی خود به وجود بیاورید، و باقی عمر خود را بر اساس عادات خوبی که شکل داده اید زندگی کنید. ما در این مقاله به ۶ عادت خوبی که می توانند در کاهش وزن به شما کمک کنند می پردازیم.


۱ . از غذاهای مورد علاقه خود دست نکشید

افراد چاق معمولا تمایل به خوردن غذاهایی دارند که پر کالری هستند و باعث اضافه وزن بیشتر آن ها می شود. یک راه قطعی و سریع برای کاهش وزن این افراد، حذف غذاهایی است که آن ها دیوانه وار عاشقش هستند. اما در حقیقت حذف همه غذاهای مورد علاقه از رژیم غذایی کار سختی است و آدم را به زحمت و مشقت می‌اندازد. پس راه حل چیست؟

از قانون ۲۰/۸۰ پیروی کنید. البته این قانونی نیست که برای کاهش وزن استفاده شود، اما بد نیست که برای کمک به کم کردن وزن از آن استفاده کنیم. این قانون میگوید که شما باید خوراک خود را کنترل کنید، اما نباید زیاد به خود سخت نگیرید. ما مطابق این قانون باید در طول شبانه روز ۸۰ درصد خوراک خود را کنترل کنیم و فقط غذاهای سالم بخوریم. و در ۲۰ درصد مواقع می توانیم، برخی غذاهایی که دوست داریم را بخوریم. در واقع ما با این قانون هم می توانیم به کاهش وزن کمک کنیم. و هم از غذاهای مورد علاقه خود به صورت کنترل شده مصرف کنیم.


۲ . قبل از خوردن هر ماده غذایی به جدول ارزش مواد غذایی آن نگاه کنید

وقتی غذا یا هر خوراکی دیگری می خورید، از اطلاعات تغذیه ای منتشر شده بر روی بسته بندی آن استفاده کنید و آن ها را بخوانید.

بیشتر رستورانهای زنجیره ای، غذاخوری ها معمولی و انواع فست فودها، تعداد کالری و سایر آمارهای تغذیه ای مربوط به غذاهای خود را در وب سایت های خود قرار داده اند (البته ایمن مال خارجیاس ما از این چیزا نداریم! باید خودمون ارزش غذایی و تعداد کالی غذاها رو در بیاریم). قبل از اینکه از خانه بیرون بروید و هوس چیزی کنید، حتما سعی کنید که آمار ارزش غذایی آن را در بیاورید. برای مثال اگر بدانید فیله گوشت گوساله دارای کالری کمتری نسبت به سالاد مرغ چینی است، ممکن است ترجیح دهید که گزینه اول را برای خود انتخاب کنید. و غذای پر کالری تر را انتخاب نکنید.


۳ . یک وعده صبحانه پر از فیبر و پروتئین بخورید

صبحانه کامل ترین و مهمترین وعده غذایی روزانه است که به نوعی باعث افزایش سطح انرژی روزانه شما میشود. وقتی یک صبحانه کامل و مقوی داشته باشید، در ادامه روز نیاز شما به برخی مواد غذایی، مخصوصا موادی که پر کالری یا مضر هستند کاهش پیدا میکند.

در واقع، مطالعات نشان می دهد افرادی که صبحانه می‌خورند راحت تر از سایرین وزن از دست میدهند. صبحانه ای انتخاب کنید که حاوی مقدار زیادی پروتئین و فیبر باشد. پروتئین و فیبر از جمله مواد مغذی هستند که به شما کمک خواهند کرد که در طول روز هوشمندانه تر غذا بخورید.


۴ . یک خوراکی مورد علاقه و سالم برای مواقع اضطراری داشته باشید

علاوه بر وعده های غذایی که می خوریم، ما نیازمند میان وعده های سالم نیز هستیم. برخی اوقات بین وعده ها احساس ضعف می کنیم و یا هوس یک خوراکی می کنیم. اگر برای این مواقع یک خوراکی سالم آماده کنیم هم خود را سیر می کنیم، و هم برای سیر کردن خود، رو به تنقلات و مواد آماده مضر نمی‌اندازیم.


۵ . در طول آخر هفته غذاهای سالم آماده کنید

با توجه به اینکه بسیاری از افراد یا شاغل هستند و یا دغدغه های روزانه مختلفی دارند، نمی توانند غذاهای سالمی تهیه کنند. آن ها بیشتر ترجیح میدهند که غذاهای آماده سفارش دهند و یا با موادی مثل همبرگر شکم خود را سیر کنند. اغلب این غذاها مضر و پرکالری هستند و باعث چاقتر شدن شما میشوند. آخر هفته ها که هیچ دغدغه ای ندارید و می توانید در خانه بمانید، مقداری غذای خوشمزه و سالم برای خود و اعضا خانواده تهیه کنید، که بتوانند در طول هفته نیز از آن ها استفاده کنند.


۶ . یک کاسه میوه در دسترس خود داشته باشید

یک روش ساده و بسیار موثر برای حفظ سلامتی و کاهش وزن خوردن میوه ها و سبزیجات سالم است. یک ظرف حاوی تعدادی میوه مانند سیب، پرتقال، موز، گلابی و هر میوه دیگری که دوست دارید را میز یا یخچال خود به صورت شسته شده داشته باشید. و به عنوان میان وعده خوب و سلم بخورید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellfit.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است