بیشترین جستجوهای حوزه سلامت در سال 2018 (بخش اول)

بیشترین جستجوهای حوزه سلامت در سال ۲۰۱۸ (بخش اول)

شهریور ۱۷, ۱۳۹۸ نسخه اخبار سلامتی نظرات

گوگل داده های مربوط به سؤالات متداول مربوط به سلامتی که در سال ۲۰۱۸ در ایالات متحده جستجو شده است را، گردآوری کرده است. گرچه اینها لزوماً بیشترین سؤال های مربوط به سلامتی نبودند، اما مباحثی بودند که بیشترین جستجوها را طی این سال داشتند. اگر می خواهید بدانید که مردم در سال ۲۰۱۸ در حوزه سلامت چه چیزهایی را سرچ کرده اند حتما این مقاله را بخوانید.


۱ . رژیم کتو چیست؟

گوگل می گوید مهمترین سؤال در زمینه سلامتی سال ۲۰۱۸ مربوط به افرادی بود که به دنبال اطلاعاتی در مورد رژیم کتوژنیک یا کتو بودند. رژیم غذایی کتو مستلزم کاهش شدید مصرف کربوهیدرات ها، جایگزینی چربی ها به جای آن ها و وادار کردن بدن به کتوز است ( وقتی بدن چربی را به جای کربوهیدرات برای تامین انرژی می سوزاند.).

کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار محدود است دنبال کننده های بسیار زیادی در سرتاسر جهان دارد. افرادی که رژیم کتو دارند نه تنها از مصرف کربوهیدراتهای ناسالم مانند شکر خودداری می کنند بلکه مصرف آن دسته از کربوهیدرات هایی که مانند بیشتر میوه ها و سبزیجات خاص به طور معمول سالم قلمداد می شوند نیز کاهش می دهند.

تحقیقات نشان داده است که رژیم کتوژنیک می تواند به کنترل تشنج در کودکان مبتلا به صرع کمک کند. و ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ مفید باشد. اما در سال ۲۰۱۸ به دلیل مزایای احتمالی کاهش وزن ، توجه ویژه ای به داشتن و دنبال کردن رژیم کتوژنیک شد.

با این وجود ، از آنجایی که پرداختن به آن بسیار محدود کننده و دشوار است ، به طور کلی متخصصان رژیم غذایی این نوع رژیم را برای کاهش وزن توصیه نمی کنند.


۲ . بیماری ALS چیست؟

امسال، مردم نیز به اسکلروز جانبی آمیوتروفیک یا ALS علاقه داشتند. این عارضه همچنین به عنوان بیماری لو گریگ شناخته می شود. ALS  یک اختلال عصبی است که به سلول های عصبی  که کنترل حرکت ماهیچه را بر عهده دارند حمله کرده و آن ها را از بین می برد.

با گذشت زمان، بیماران مبتلا به ALS در جویدن ، راه رفتن ، تنفس و صحبت کردن به مشکلات زیادی بر می خورند. بیشتر آنها در طی سه تا پنج سال از نارسایی تنفسی می میرند. طبق گزارش انجمن ALS ، این بیماری بسیار نادر است.

فیزیکدان مشهور جهان، استیون هاوکینگ ، در مارس ۲۰۱۸ در سن ۷۶ سالگی در اثر بیماری مهلک ALS درگذشت. هاوکینگ به عنوان یک دانشمند برجسته از سن ۲۱ سالگی به ALS گرفتار شد و کم کم توانایی حرکت کردن و حتی صحبت کردن را از دست داد. پزشکان در ابتدا می گفتند که او نهایتا ۲ سال دیگر با وجود این بیماری زنده خواهد ماند اما او برای مدت های طولانی به زندگی خود ادامه داد. در حال حاضر درمانی برای بیماری ALS وجود ندارد.


۳ . آندومتریوز چیست؟

آندومتریوز نوعی اختلال دردناک در خانم ها است که در آن آندومتر یا بافتی که به طور طبیعی بخش داخلی رحم را تشکیل می دهد، در خارج از رحم رشد می کند. این بیماری زنان زیادی را مبتلا می کند. برآورد شده است که از میان هر ۱۰ زن در سن باروری ۱ زن به اندومتریوز مبتلا است.

برای این بیماری هیچ درمانی وجود ندارد. اما علائم را می توان با کمک داروهای ضد درد یا هورمون درمانی مدیریت و درمان کرد. جراحی نیز می تواند برای از بین بردن بافت اندومتر انجام شود. جراحی برداشتن رحم و تخمدان ها زمانی موثرترین درمان برای اندومتریوز محسوب می شد، اما پزشکان در سالهای اخیر از این روش فاصله گرفتند و در تلاش برای پیدا کردن درمان های موثرتر برای ریشه کن کردن این بیماری هستند.


۴ . چقدر طول می کشد تا اثرات ماری جوانا در ادرار دفع شود؟

بیشتر ایالات کشور  آمریکا در سال ۲۰۱۸ ماری جوانا مصرف ماری جوانا را آزاد اعلام کرده بودند. برای همین درباره این گیاه مخدر و تاثیراتش در بدن سوالات متعددی در گوگل جستجو شده است. پاسخ استانداردی در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا ماری جوانا از طریق ادرار دفع شود وجود ندارد و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

براساس یک مطالعه سال که در سال ۲۰۱۷ که بر روی اثربخشی داروها صورت گرفت، ماری جوانا حدودا بین ۱ تا ۳۰ روز پس از آخرین استفاده می تواند در ادرار قابل تشخیص باشد.


برای مطالعه بخش دوم کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: edition.cnn.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است