29 نشانه و علامت کمبود اعتماد به نفس (بخش دوم)

۲۹ نشانه و علامت کمبود اعتماد به نفس (بخش دوم)

شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای زندگی طبیعی و مناسب ما انسان ها است. زندگی بدون اعتماد به نفس می‌تواند دشواری های زیادی برای ما به ارمغان بیاورد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا در زندگی موفق‌تر هستند. اما کسانی که فاقد این ویژگی انسانی قوی باشند، معمولا زندگی خوبی نخواهند داشت. در این مقاله به معرفی ۲۹ مشخصه کمبود اعتماد به نفس خواهیم پرداخت. این بخش دوم از مقاله ۲۹ نشانه افراد با اعتماد بنفس پایین است. اگر شما دارای ویژگی های زیر باشید اعتماد‌به‌نفس کمی دارید:

۱۳ . فکر می کنید که باید برای هرچیزی توضیح بدهید

وقتی اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، فکر می‌کنید باید به طور مرتب اقدامات خود را توضیح دهید.


۱۴ . دیگران را مقصر می دانید

اگر بسیار شکایت می‌کنید، و غالبا دیگران را مقصر می‌دانید، ممکن است از اعتماد به نفس پایین رنج ببرید. فرد خطاکار در این مورد، قصد دارد با سرزنش دیگران، مسئولیت را از دوش خود برداشته، و آن را بر عهده دیگران بگذارند. این استراتژی، شما را در موقعیت قربانی قرار می‌دهد که در آن، به نظر می رسد شما هیچ گونه کنترلی بر شرایط زندگی خود ندارید.


۱۵ . شما بهانه می گیرید

هنگام انتقاد، شخصی که اعتماد به نفس پایینی دارد به جای فکر کردن یا پذیرش مسئولیت خود دنبال عذر و بهانه میگردد. شخص در این حالت احساس می‌کند بخاطر قبول مسئولیت کاری که کرده، سرزنش خواهد شد و نشانه سرخوردگی اوست.

افراد با اعتماد به نفس بالا توقف می‌کنند. آن ها قبل از تصمیم‌گیری در مورد مفید بودن یا نبودن هر کاری، با ذهن باز به انتقادات گوش می‌دهند.


۱۶ . زبان بدن شما غالبا بسته و تدافعی است.

دست های شما به هم بسته است. و جوری است که دیگران می فهمند شما از اعتماد به نفس پایینی برخوردار هستید.


۱۷ . شما به تأیید احتیاج دارید

افرادی که اعتماد به نفس کمی دارند، با تأیید دیگران احساس اعتبار می‌کنند. عدم تأیید توسط دیگران برای آن ها ناامید کننده است. و می تواند سطح اعتماد‌به‌نفس شخص را کمتر کند.


۱۸ . شما بدبین هستید

وقتی شخصی به خود اعتماد نداشته باشد، اغلب نسبت به همه چیز بدبین و منتقد است. آن ها اغلب هر چیزی را می‌بینند نقد می‌کنند بدون اینکه به جنبه مثبت ماجرا توجهی بکنند. این بدبینی ناشی از احساس عدم کنترل مناسب و درست زندگی است.


۱۹ . شما از آینده می ترسید

بسیاری از افراد با اعتماد به‌نفس پایین، نگران آینده و امکانات آن هستند. آن ها نمی‌توانند از لحظه و زمان حال لذت ببرند. زیرا نسبت به اتفاقات بدی که می‌توانند در آینده رخ دهند عصبی و ناامید هستند.


۲۰ . همیشه شرمنده هستید

افرادی که به خود اعتمادی ندارند، در مواجهه با یک پدیده بی عیب و نقص یا افراد موفق تر از خودشان دچار شرمندگی می‌شوند. حتی اگر کسی از آن ها پولدار تر باشد، یا در موقعیت اجتماعی بالاتری باشد شرمنده می شوند.


۲۱ . شما بیخود و بی جهت عذرخواهی می کنید

افراد اینچنینی دید نادرستی از ارزش خود دارند. و ممکن است واقعاً احساس کنند که هر کاری از جانب آن ها پیش می‌رود، اشتباه است و متسحق عذرخواهی است. این باعث می شود آن‌ها، برای هر اتفاقی که می تواند شخص دیگری را ناراحت کند، عذرخواهی کنند حتی اگر مقصر نباشند.


۲۲ . چیزهایی را که دوست ندارید خریداری می کنید

در هنگام خرید لباس، افرادی که اعتماد‌به‌نفس کمی دارند، برای خوشایند دیگران و طبق نظرات آن‌ها خرید می کنند. دلیل این امر آن است که، آنها به جای اینکه سعی کنند خودشان را راضی کنند، سعی در راضی نگه داشتن بقیه دارند.


۲۳ . برای اینکه اتفاق بدی نیافتد صلح را برقرار می کنید

حتی اگر کسی حق شما را بخورد به خاطر اینکه درگیری پیش نیاید و شما شکست نخورید کاری نمی کنید. ترجیح می دهید سکوت کنید و بین شما صلح برقرار باشد.


۲۴ . دروغ های بی معنی می گویید

ممکن است حقیقت به اندازه کافی برای دیگران جالب نباشد، بنابراین افراد با اعتماد به نفس پایین برای راضی کردن دیگران دروغ می‌گویند. برای مثال شما میترسید با به اشتراک گذاشتن وضعیت یا تفکر خود، در مورد شما فکر بدی کنند. بنابراین با یک دروغ کوچک سعی خواهید کرد که خود را جوری که نیستید به نمایش بگذارید.


۲۵ . از برقراری ارتباط چشمی خودداری می کنید

نگاه کردن در چشم یک شخص دیگر شما را ناراحت می‌کند. بدون داشتن یک اعتماد بنفس خوب، برقراری ارتباط چشمی کار بسیار دشوار است. شما ممکن است ترجیح دهید که به پاهای خود یا اطراف نگاه کنید تا اینکه به چشم کسی نگاه کنید.


۲۶ . با طنز و شوخی خود را کوچک می کنید

افراد اینچنینی معمولا در جمع دوستان مورد تمسخر قرار می‌گیرند. و از این بابت ناراحت میشوند. آن ها ترجیح میدهند قبل از اینکه کسی درباره آن ها چیزی بگوید، یا شوخی بکنند، خودشان شروع به تخریب خودشان بیکند.


۲۷ . زندگی شما حد و مرز خاصی ندارد

در ارتباط با هر شخصی تحت تاثیر او قرار می‌گیرید. برای اینکه نمیتوانید نظر خاصی ارائه دهید، ممکن است هر کسی به زندگی شما جذب شود. معمولا افراد خوبی در اطراف آن ها نیز وجود ندارند.


۲۸ . شما تغییر را دوست ندارید

بدون اعتماد به خود، شما ممکن است ترجیح دهید در شرایط ناخوشایند اما آشنا بمانید. یعنی همین که با شرایط آشنا باشید کافی است. حتی شرایط جدید و بدون مشکل، چون برای شما نا آشنا است، برای شما غیر قابل تحمل است. این شرایط بد میتواند شغل نامناسب باشد یا همخانه شدن با یک شخص غیرقابل تحمل.


۲۹ . شما نمی توانید از موفقیت خود لذت ببرید.

برخی از افراد که از مشکلات اعتماد به نفس رنج می برند، بابت موفقیت های کوچک و حتی بزرگ خود خوشجال نمی‌شوند. آن ها معتقدند موفقیت باید در سطح بالاتری باشد. برای همین برای موفقیت حال حاضر خود خوشحالی نمی‌کنند. این افراد شاید به خاطر اینکه نتوانسته اند بیشتر موفق شوند ناراحت نیز باشند.


برای مطالعه بخش اول کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: liveboldandbloom.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است