29 نشانه و علامت کمبود اعتماد به نفس (بخش اول)

۲۹ نشانه و علامت کمبود اعتماد به نفس (بخش اول)

شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

اعتماد به نفس یکی از فاکتورهای زندگی طبیعی و مناسب ما انسان ها است. زندگی بدون اعتماد به نفس می‌تواند دشواری های زیادی برای ما به ارمغان بیاورد. کسانی که اعتماد به نفس بالایی دارند، معمولا در زندگی موفق تر هستند. اما کسانی که فاقد این ویژگی انسانی قوی باشند؛ معمولا زندگی خوبی نخواهند داشت. در این مقاله به معرفی ۲۹ مشخصه کمبود اعتماد‌به‌نفس خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. اگر ویژگی های زیر را دارید باید فکری به حال اعتماد تخریب شده به خود باشید:

۱ . از اجتماع فاصله می گیرید

اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید ممکن است ویژگی های زیر را داشته باشید:

  • برای قرار نگرفتن از موقعیت های اجتماعی مدام به دنبال بهانه و راه فرار هستید
  • برای هر چیزی که در اجتماع است و حضور شما ضروری است گریزان هستید

در این موارد، احتمالاً ترجیح می‌دهید در خانه بمانید، تا مجبور نشوید در یک محیط اجتماعی با دیگران ارتباط برقرار کنید. شما احتمالا در مهارت‌های اجتماعی خود احساس امنیت نمی‌کنید و نمی‌خواهید که خجالت زده شوید.


۲ . اضطراب و استرس دارید

وقتی نسبت به چیزی احساس اضطراب بیش از حد دارید، معمولاً به این دلیل است که شما از نتیجه چیزی که در انتظار شما است مطلع نیستید و اصولا اطمینانی به مثبت شدن نتیجه ندارید. با این حال، اگر به توانایی های خود اعتماد داشته باشید، دلایل کمتری برای تجربه اضطراب یا آشفتگی عاطفی خواهید داشت.


۳ . در رودربایتسی قرار می‌گیرید

شما ممکن است به خاطر کمبود اعتماد به نفس ، با اینکه چیزی را قبول ندارید ولی در رودربایستی قرار بگیرید و آن را بپذیرید.


۴ . دهن بین هستید

وقتی اعتماد به نفس داشته باشید، واقعاً به دیگران فکر نمی‌کنید. زیرا شما خودتان را دوست دارید و می دانید که همه چیزی که مهم است این واقعیت است.

شما می‌دانید که برای خوشحال کردن دیگران زندگی نمی‌کنید، بلکه زندگی می کنید تا خود را خوشحال کنید. شما خودتان را قادر و موفق می‌دانید. اما اگر اعتمادی به خود نداشته باشید همه چیز برعکس خواهد بود.


۵ . خود را در نظر نمی‌گیرید

وقتی اعتماد به نفس کمی دارید، وقت خود را برای مراقبت از خود اختصاص نمی دهید. اما در حالت عادی یک شخص با اعتمادبنفس بالا به خود اهمیت زیادی می‌دهد.


۶ . خود را به چالش نمی کشید

بدون اعتماد به نفس، شما ممکن است تلاش نکنید. زیرا از شکست هراس دارید. بنابراین در یک حاشیه امن می‌مانید و ریسک هم نمی‌کنید. برای افرادی که اعتماد کافی به خود ندارند، به نظر می رسد که هر چیز جدیدی ارزش تلاش ندارد، زیرا خود را قانع کرده اند که شکست می خورند.


۷ . به قضاوت خود اعتماد نمی‌کنید

شرم آور است که به تصمیم خود اعتماد نکنید. و فکر کنید که تصمیم یا قضاوت اشتباهی دارید. شما وقتی به خود اعتماد نمی‌کنید، همیشه دیگران را سرتر از خودتان می‌بینید و نظرات دیگران بیشتر از نظر شما برایتان مهم است.


۸ . انتظارات شما از زندگی پایین است

سطح انتظارات افرادی که اعتمادی به خود ندارند کم است. آن ها هموار کف انتظارات را از خود دارند. زیرا خود را شایسته بیشتر از کف نمی‌بینند.


۹ . در موقعیت های اجتماع و جاهای شلوغ از گوشی استفاده می‌کنید

در اغلب مواقع به خاطر ضعف در برقراری ارتباط، سعی می‌کنید که گوشی در دست بگیرید و خود را به ناچار سرگرم آن کنید. تلفن شما به عنوان یک بافر عمل می کند. گوشی مانع از این می شود که واقعاً با دیگران ارتباط برقرار کنید. شما بیشتر هراس این را دارید که مبادا اشتباهی از شما سر بزند.


۱۰  همیشه بازنده مباحث و جر و بحث ها هستید

بدون اعتماد به نفس ، متوجه خواهید شد در مکالماتی که به طور بالقوه، می تواند منجر به درگیری شود، عقب می‌مانید و شکستت می‌خورید. شما نظر خود را ابراز نمی‌کنید و ترجیح می‌دهید از بروز اختلاف نظر خودداری کنید.


۱۱ . تاب انتقاد را ندارید

شما به جای فکر کردن درباره انتقاد و بحث درباره آن، به شیوه‌ای عینی، به صورت عاطفی پاسخ انتقاد را می‌دهدید. برای مثال شما حالت تدافعی به خود می‌گیرید و عصبانی می‌شوید.


۱۲ . در مکالمات گروهی شما صحبتی ندارید

شما برای تک تک حرف های دیگران جواب دارید، اما ترجیح می‌دهید سکوت کنید و چیزی نگویید. سکوت شما از هر چه باشد از مصلحت و ذکاوت شما نیست. دوست دارید حرف بزنید ولی از بازخورد حرف خود می ترسید.


برای مطالعه بخش دوم کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: liveboldandbloom.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است