با این 5 روش خانگی سلامتی لثه های خود را افزایش دهید

با این چند روش خانگی سلامتی لثه های خود را افزایش دهید

شهریور ۱۴, ۱۳۹۸ نسخه دهان و دندان نظرات

تعدادی از روش های طبیعی و خانگی ممکن است به شما کمک کند تا بخش مهمی از دهان یعنی لثه های خود را سالم نگه دارید. علاوه بر انجام برخی کارهای روتین روزانه مثل، مسواک زدن، استفاده از دهان شویه، نخ دندان و سر زدن به منظور چکاپ به دندانپزشک میتوانید با روش های دیگری نیز به بهبود بهداشت دهان و دندان و مخصوصا لثه های خود کمک کنید.


چرا درمان های گیاهی برای درمان لثه ها یا بهبود سلامتی آن ها مورد استفاده قرار میگیرند؟

باکتری ها در دهان به طور مداوم یک ماده چسبنده به نام پلاک (plaque) را تولید می‌کنند که به دندان ها چسبیده می‌شود. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به شما در از بین بردن این پلاک ها کمک زیادی می‌کند. اما در مواقعی پلاک ها می توانند سخت تر شوند و به نوبه خود باعث تشکیل ماده دیگری به نام تارتار (tartar) شوند. در بسیاری از موارد، ایجاد پلاک و تارتار می تواند منجر به ایجاد التهاب لثه ها یا (gingivitis) شود. وضعیتی که در آن لثه ها ملتهب میشوند.

اگر التهاب لثه ها درمان نشود، ژنژیویت به مشکل دیگری به نام پریودنتیت پیشرفت میکند. پریودنتیت به التهاب اطراف دندان گفته می شود. این التهابات نه تنها منجر به از دست رفتن دندان می شود، بلکه موجب بروز برخی از مشکلات جدی دیگری نیز می شود. برای مثال برخی از تحقیقات نشان داده که پرودنتیت می تواند باعث بروز برخی بیماری های قلبی شود. اگرچه هیچ درمان طبیعی برای مقابله یا پیشگیری از این بیماری ها صورت نگرفته است، برخی از داروها ممکن است به مبارزه با پلاک کمک کنند و لثه ها را سالم نگه دارند.


۵ راه حل طبیعی و خانگی برای داشتن لثه های سالم

در ادامه به معرفی این ۵ روش خانگی و درمانی لثه ها خواهیم پراخت:

۱ . نیم (Neem)

نیم یک روش درمانی و گیاهی است که دارای خواص ضد باکتری است. تحقیقاتی در مورد اثزات بهداشتی نیم بر روی لثه ها در مجله پزشکی سنتی و مکمل در سال ۲۰۱۴ منتشر شده است. در این مطالعه، ۱۰۵ کودک ۱۲ تا ۱۵ ساله شرکت کرده اند. طی این مطالعه کودکان وارد شده به مطالعه دهانشویه حاوی نیم استفاده کردند.

آن ها دو بار در روز و به مدت سه هفته برای ضدعفونی دهان خود از این دهانشویه استفاده کردند. نتایج نشان داد دهان شویه نیم در مقایسه با دهان شویه های دیگر در بهبود سلامتی و بهداشت دندان کودکان موثر تر بوده است.

۲ . روغن درخت چای

طبق گزارش منتشر شده در بررسی های میکروبیولوژی بالینی در سال ۲۰۰۶ نشان داد که روغن درخت چای در التیام التهاب لثه موثر است. برای بهره گیری از فواید بینظیر این روغن سعی کنید که یک خمیر دندان حاوی اسانس روغن چایی تهیه کنید.

۳ . کران بری (Cranberry)

برخی از تحقیقات نشان می دهد که کران بری می تواند باعث جلوگیری از تکثیر و فعالیت باکتری های مضر در دندان میشود. علاوه بر این، یک مطالعه اولیه منتشر شده در مجله تحقیقات پریودنتال در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد که ترکیبات موجود در کران بری ممکن است به رفع التهاب مرتبط با پریودنتیت کمک کند.

۴ . ویتامین C

شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ویتامین C می تواند در حفظ سلامت لثه نقش داشته باشد. برای مثال، در یک مطالعه منتشر شده در مجله پریودنتولوژی در سال ۲۰۰۰، محققان داده های مربوط به ۱۲ هزار نفر بزرگسال را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند، کسانی که ویتامین C کمتری مصرف می کنند، بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های پریودنتال قرار می گیرند.

4 . ویتامین C

برای کمک به بهبود سلامت لثه های خود می توانید غذاهای حاوی ویتامین سی را در برنامه غذایی خود بگنجانید. برخی از مواد حاوی ویتامین سی عبارتند از:

  • گریپ فروت
  • پرتقال
  • کیوی
  • انبه
  • پاپایا
  • توت فرنگی
  • فلفل قرمز
  • بروکلی
  • جوانه بروسل

نکات پایانی از وبسایت

قبل از استفاده از هر نوع درمان طبیعی برای لثه های سالم، به یاد داشته باشید که هیچ راه حل درمانی مکمل را نباید جایگزین درمان های دندانپزشکی و بهداشت دهان و دندان کرد.

علاوه بر مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهان شویه ها، شما می توانید که از درمان های جایگزین برای بهبود سلامت لثه های خود استفاده کنید.

برخی از شیوه ها و سبک های زندگی نیز ممکن است به بهبود سلامت لثه کمک کنند. به عنوان مثال، اجتناب از سیگار کشیدن می تواند خطر ابتلا به بیماری لثه را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد مدیریت استرس می تواند به حفظ لثه ها کمک کند. اگر دچار علائمی مانند خونریزی لثه، درد در هنگام جویدن یا حساسیت در دندانهایتان شده اید، برای مشاوره به نزد متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است