7 راه حل خانگی برای کاهش کبودی زیر چشم

۷ راه حل خانگی برای کاهش کبودی زیر چشم

شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

برخی اوقات با کبودی زیر چشم مواجه می‌شویم. برای مثال ممکن است به جایی برخورد کرده باشیم، تصادفی صورت گرفته باشد و یا حتی از کسی کتک خورده باشیم. در هر صورت زمانی که به صورت و زیر چشم آسیبی وارد شود، زیر چشم و اطراف آن دچار کبودی می‌شوند. علت آن نیز واضح است. چون در اطراف چشم عروق خونی زیادی وجود دارند که در مواجه با آسیب دچار پارگی و خونریزی ریزی می‌شوند.

کبودی معمولا با احساس تورم و درد همراه است. بنابراین باید فکری به حال آن کرد. برخی از علل ایجاد این وضعیت و کبود شدن زیر چشم عبارتند از:

  • واکنش های آلرژیک
  • آسیب های ناشی از عبور بینی
  • گزش
  • جراحی فک
  • عفونت دندان
  • عفونت پوست
  • و حتی ضربه مستقیم به صورت

چگونه از شر این وضعیت و بد فرومی صورت خلاص شویم؟

برای کاهش علایم مربوط به کبودی معمولا از آنجایی که خود به خود التیام پیدا می کند، داروی خاصی تجویز نمی شود. با این حال شما می توانید در خانه به برطرف کردن مشل بپردازید. در این مقاله برخی از درمان های خانگی برای برطرف کردن این مشکل را ذکر کرده ایم. هر زمان با این مشکل برخورد کردید، به کمک این نکات به کاهش کبودی و سیاهی دور چشم کمک کنید.

۱ . کمپرس گرم

اگر یک یا دو روز بیشتر از کبودی چشم شما گذشته باشد، بهترین راه حل برای کاهش درد، تورم و کبودی در چشم، قطعا استفاده از کمپرس آب گرم خواهد بود. برای بهبود گردش خون، می توان کمپرس گرم را روی منطقه آسیب دیده اعمال کرد. گرما به تسریع خونرسانی کمک می کند و بهبودی زودتر حاصل می شود.

۲ . استفاده از کمپرس یخ

اگر می خواهید مشکل کبودی چشم سریع حذف شود و گسترش پیدا نکند، حتما از یک کمپرس آب یخ یا قطعات یخ استفاده کنید. یخ به کاهش خونریزی داخلی و کبودی بیشتر کمک می کند. علاوه بر این، روند انتقال مواد ضد انعقاد در اطراف کبودی را افزایش می دهد تا زودتر بهبود پیدا کند و کبودی زودتر از موضع پاک شود. به مدت نیم ساعت، یک پارچه حاوی مقداری یخ را زیر چشم خود قرار دهید، این کار را ۲۴ ساعت بعد نیز انجام دهید تا در مدت زمان کوتاهی کبودی از بین برود.

۳ . استفاده از ترکیب وازلین و فلفل قرمز

پنج قاشق غذاخوری وازلین را ذوب کنید و به یک قاشق غذاخوری فلفل قرمز اضافه کنید. آن ها را کاملا با هم مخلوط کنید، و صبر کنید تا سرد شود. سپس ترکیب را در اطراف چشم خود و بر روی سیاهی ها و کبودی ها قرار دهید. بعد از چند ساعت ترکیب وازلین و فلفل را با یک دستمال مرطوب به آرامی پاک کنید. این کار را برای ۳ روز انجام دهید تا متوجه تاثیر شگفت انگیز این ترکیب در درمان سیاهی دور چشم شوید.

3 . استفاده از ترکیب وازلین و فلفل قرمز

۴ . مزایای عنبر سائل

گیاه عنبر سائل یا ویچ هازل (Witch Hazel) گیاهی با خواص فوق العاده مفید برای انسان است. یک پد تمیز را در داخل ویچ هازل بگذارید، سپس پد را برداشته و روی چشم ها و زیر آن ها قرار دهید و صبر کنید. این روش یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین روش های رفع کبودی زیر چشم است که در فرهنگ های مختلف همواره مورد استفاده قرار می گرفته است.

۵ . گل همیشه بهار کوهی برای کبودی و سیاهی زیر چشم معجزه می‌کند

برای کاهش هر گونه تورم همراه با کبودی زیر چشم، گل همیشه بهار یکی از بهترین راه حل برای کاهش علایم و درمان است. این گل روند ترمیم پوست و ساختارهای آسیب دیده را تسریع می بخشد. پماد و کرم این گل در بازار و داروخانه ها موجود است. به محض اینکه احساس کردید زیر چشم شما کبود شده حتما از کرم یا پماد این گل استفاده کنید.

۶ . استفاده از ورقه های سیب زمینی

تورم و درد ایجاد شده در چشم و کبودی زیر آن، می تواند با استفاده از برش های سیب زمینی درمان شود. سیب زمینی را به صورت دایرها دایره برش دهید. سپس ورقه های سیب زمینی را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید. پس از آن که سیب زمینی کاملا خنک و سرد شد، آن ها را از یخچال بیرون بیاورید. تکه های دایره ای شکل سیب زمینی را زیر چشم و در موضع کبودی و سیاهی بگذارید. به مدت ۳۰ دقیقه آن ها را از روی موضع بر ندارید. سپس صورت خود را بشویید.

۷ . استفاده از خواص گل کامفری (Comfrey)

اگر سیاهی و کبودی زیر چشم شما موقتی است (مثلا اخیرا یک دعوا و تنش فیزیکی داشتید) می توانید برای کاهش و حذف سریعتر این کبودی از خواص کامفری استفاده کنید. تنها کافی است که ریشه این گیاه را در مقدار کمی آب بگذارید و سپس با کمک آن آب کبودی و سیاهی زیر چشم را ماساژ دهید. درست کردن چای کامفری و گذاشت کمپرس حاوی این چای زیر چشم برای چند دقیقه نیز می تواند راه حلی برای کاهش کبودی باشد. فقط توجه داشته باشید که باید چند روز این کار را ادامه دهید.


ترجمه شده از وبسایت: stylesatlife.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است