هیپرپلازی آتیپیک پستان چیست؟

هیپرپلازی آتیپیک پستان چیست؟

سپتامبر 3, 2019 نسخه بیماری ها نظرات

هیپرپلازی آتیپیک یا (Atypical hyperplasia) یک وضعیت پیش سرطانی است که بر سلول های پستان تاثیر می گذارد. هیپرپلازی در واقع تجمع سلول های غیر طبیعی در پستان را توصیف می کند. هیپرپلازی آ-تیپیک پستان، سرطان نیست. اما می تواند نشان دهنده توسعه یا شکل گیری سرطان در پستان باشد. اگر سلول های غیرطبیعی پستان به مرور زمان تقسیم شوند، شرایط جدی مثل بروز سرطان غیرتهاجمی پستان، یا حتی سرطان مهاجم پستان شود. اگر شما با هیپرپلازی آ-تیپیک تشخیص داده شده اید، باید بدانید که شما در آینده در معرض خطر سرطان سینه قرار دارید.


علائم

هیپرپلازی غیرطبیعی معمولا علائم خاصی را ایجاد نمی کند.


چه وقت به پزشک مراجعه کنیم

در صورتی که علائم یا نشانه هایی نگران کننده در سینه یا پستان خود دیدید، حتما با پزشک خود ملاقات کنید. هیپرپلازی آتیپیک معمولا علائمی را ایجاد نمی‌کند. اما ممکن است باعث بروز تغییراتی در ماموگرافی شود. این بیماری معمولا با بیوپسی پستان یا مشاهده تغییرات ماموگرافی مشخص می شود.


علل

هنوز علت بروز این وضعیت به طور کامل مشخص نیست. اما اکثر پزشکان و متخصصان معتقدند این بیماری هنگامی ایجاد می شود که سلول های پستان در تعداد، اندازه، شکل، الگوی رشد و ظاهر دچار تغییراتی غیرطبیعی می شوند. بنابراین ظهور سلول های غیر طبیعی در پستان، نوع هیپرپلازی آ-تیپیک سینه را تعیین می کند:

 • هیپرپلازی آتیپیک داکتال
 • هیپرپلازی لوبولار

گمان می رود که هیپرپلازی غیرطبیعی بخشی از انتقال پیچیده سلول هایی است که ممکن است به سرطان پستان تبدیل شوند. مراحل تبدیل شدن سلول های طبیعی پستان به سرطان شامل موارد زیر می شود:

 • هیپرپلازی
 • هیپرپلازی غیرطبیعی
 • سرطان غیر تهاجمی
 • سرطان تهاجمی

عوارض جانبی

اگر شما با هیپرپلازی‌آتیپیک تشخیص داده شده است، یعنی در معرض خطر ابتلا به سرطان پستان در آینده هستید. زنان مبتلا به این وضعیت آتیپیک، حدودا ۴ برابر بیشتر از زنان معمولی در معرض سرطان سینه هستند.

تحقیقات اخیر نشان داده است که خطر ابتلا به سرطان پستان در سالهای پس از تشخیص هیپرپلازی غیرطبیعی افزایش می یابد:

 • ۵ سال پس از تشخیص: حدود ۷ درصد از زنان مبتلا به این وضعیت، ممکن است مبتلا به سرطان پستان شوند.
 • ۱۰ سال پس از تشخیص: حدود ۱۳ درصد از زنان مبتلا، ممکن است به سرطان مبتلا شوند.
 • ۲۵ سال پس از تشخیص: حدود ۳۰ درصد از زنان مبتلا، به سرطان گرفتار میشوند.

تشخیص هیپرپلازی آتیپیک در جوانی، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را حتی بیشتر افزایش دهد. به عنوان مثال، زنان مبتلا به این وضعیت تا قبل از ۴۵ سالگی، به نظر می رسد خطر ابتلا به سرطان سینه را در طول عمر خود افزایش می دهند.


تشخیص

هیپرپلازی‌آتیپیک پستان معمولا پس از بیوپسی یا به دنبال مشاهده یک بخش مشکوک در ماموگرافی تشخیص داده میشود. در طی برداشت بیوپسی، نمونه هایی از بافت مشکوک پستان برداشته می شوند و توسط یک متخصص (متخصص پاتولوژیست) مورد آزمایش قرار میگیرند. نمونه های بافت زیر یک میکروسکوپ مورد بررسی قرار می گیرند.

برای ارزیابی بیشتر هیپرپلازی غیر معمول، پزشک ممکن است اقدام به انجام عمل جراحی کند تا به صورت مستقیم به جستجوی موارد مشکوک در پستان بپردازد.


درمان

درمان هیپرپلازی پیشرفته پستان با حذف سلول های غیر طبیعی همراه خواهد بود.  پزشکان معمولا افراد را به انجام تست های منظم غربالگری توصیه می کنند و برای پیشگیری از بروز سرطان دارو تجویز می کنند.


آزمایشات پیگیری و نظارت بر روند سرطان سینه

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که آزمایشات لازم برای سرطان سینه را انجام دهید. این آزمایشات ممکن است، بروز زودهنگام سرطان را تشخیص دهد و به روند درمان کمک کند. سعی کنید که در مورد گزینه های غربالگری سرطان پستان، با پزشک خود صحبت کنید. برخی از تست های غربالگری عبارتند از:

 • بررسی بافت پستان (خود ارزیابی)
 • بررسی سالانه و چکاپ تخصصی توسط پزشک متخصص
 • ماموگرافی منظم و سالانه
 • غربالگری MRI پستان

راه های کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان، پزشک ممکن است توصیه ها واقدامات زیر را در نظر بگیرید:


مصرف داروهای پیشگیرانه

درمان با تجویز داروهایی مانند تاموکسیفن یا رالوکسیفن برای پنج سال، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. تاموسیفن تنها داروی تایید شده برای استفاده توسط زنان قبل از یائسگی است.


اجتناب از هورمون درمانی یائسگی

محققان نتیجه گرفته اند که هورمون درمانی برای درمان علائم یائسگی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان در زنان یائسه می شود. بسیاری از سرطان های پستان در پاسخ به درمان هورمونی رشد میکنند.

اگر سابقه خانوادگی سرطان سینه دارید، ممکن است بخواهید با یک مشاور ژنتیک صحبت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: mayoclinic.org

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است