با این روش ها بوی بد پا را تارو مار کنید

با این روش ها بوی بد پا را تارو مار کنید

شهریور ۸, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

آیا پاهای شما هم بوی بد و غیرقابل تحملی دارد؟ آیا از در آوردن کفش خود و یا حضور در جایی که باید بدون کفش باشید هراس دارید؟ نگران نباشید.  شما تنها کسی نیستید که از این مشکل شرم آور و ناخوشایند رنج می برید. خوشبختانه برای بوی بد پاها درمان های زیادی وجود دارد. با دنبال کردن یک روش درمانی موفق و ساده، شما می‌توانید به راحتی از شر بوی بدن پاهای خود خلاص شوید.


چرا برخی پاها بو می‌دهد؟

قبل از اینکه شروع به معرفی روش های درمان و رفع بوهای نامطلوب پا کنیم، اجاز دهید که درباره علت اصلی ایجاد این وضعیت نامناسب توضیحاتی بدهیم.

ما زمانی که کفش هایی تنگ، مرطوب یا خیس بپوشیم در واقع فضا را برای رشد و تکثیر برخی باکتری ها فراهم می‌کنیم. این باکتری ها رشد می‌کنند، تکثیر می‌شوند و تا زمانی که شرایط برایشان فراهم باشد فعالیت می‌کنند. نتیجه فعالیت این باکتری ها تولید گازهای بد بو است. پس در واقع مقصر بوی بد پا، بافت پای شما نیست. و نتیجه فعالیت باکتری ها بیرون از پای شما است. به غیر از کفش ها، عوامل دیگری نیز وجود دارد که باعث بوجود آمدن بوی پا می‌شود.

علل بوی نامناسب پا در برخی افراد

در ادامه به برخی از علایم شایع که موجب بد بو شدن کفش ها و پاها می شود خواهیم پرداخت:

 • تعریق بیش از حد
 • عدم تهویه مناسب در کفش شما
 • عفونت های پوست مانند پای ورزشکار
 • رشد قارچ و بروز عفونتهای مخمری
 • عدم رعایت نکات بهداشتی
 • پوشیدن جوراب پلی استری
 • برخی بیماری ها و اختلالات سلامت
 • عوامل استرس زا

راه های مقابله و حذف بوی کفش ها

بوی بد در کفش و پاها چندان جالب نیست و در بیشتر مواقع نه تنها باعث آزار خود ما می شود، بلکه برای دیگران نیز مساله آزاردهنده ای است. برخی از درمان های ساده برای از بین بردن این بو عبارتند از:

 • پاهای خود را با صابون ضد باکتریایی یا آنتی باکتریال بشویید
 • برای کنترل عرق بیش از حد پا از مواد ضد عرق برای کفش هایتان استفاده کنید
 • از دئودورانت پا استفاده کنید
 • قبل از پوشیدن کفش پاهای خود را با پودر پا ضد قارچی برای پیشگیری بیمه کنید
 • کفش متناسب سایز پا با تهویه مناسب بپوشید
 • از جوراب های با الیاف طبیعی استفاده کنید.

۷ درمان خانگی برای بوی بد پا و کفش

۱ . استفاده از جوش شیرین

برای به حداقل رساندن انباشت باکتری ها در پا که موجب به وجود آمدن بوی نامطبوع می شود، جوش شیرین می تواند به خوبی به شما کمک کند. جوش شیرین می تواند رشد باکتری ها را کاهش دهد. و سطح Ph در کفش و سطح پوست پا را نیز متعادل کند. شما حتی می توانید پاهای خود را به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در محلول آب گرم حاوی جوش شیرین قرار دهید.

1 . استفاده از جوش شیرین

۲ . روغن اسطوخودوس

روغن یا اسانس گیاه اسطوخدوس بهترین درمان برای بوی نامطلوب کفش ها و پاها است. روغن و اسانس اسطوخدوس علاوه بر اینکه یک بوی ملایم و معطر به به پاها می دهد بلکه باعث کاهش تعداد باکتری ها در سطح پا و کفش نیز می شود.

هر روز به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهای خود را با یک لیوان آب گرم حاوی چند قطره روغن اسطوخودوس خیس کرده و ماساژ دهید.

2 . روغن اسطوخودوس

۳ . چای سیاه

چای سیاه به عنوان یک گیاه معطر شناخته می شود که حاوی مقداری ماده تانیس است. چای سیاه با خواصی که دارد به کشتن باکتری ها کمک می کند و باعث کاهش تعریق آن می شود.

برای کاهش بوی بد کفش و پا کافی است که دو عدد چای کیسه ای را در یک لیوان بزرگ آب داغ قرار دهید. و پس از رنگ دادن آن را در یک تشت یا وان حمام بریزید سپس به مدت ۱۵ دقیقه پای خود را در آب گرم حاوی چای سیاه ماساژ دهید.

3 . چای سیاه

۴ . نمک اپسوم

نمک اپسوم یا (Epsom Salt) یکی از بهترین داروهای طبیعی برای بوی پا است. تنها کافیست که یک سطل، تشت یا هر چیزی که بتوانید پاهای خود را در آن قرار دهید تهیه کنید. سطل را با آب ولرم پر کنید و دو قاشق غذا خوری نمک اپسوم را به آن اضافه کرده و مخلوط کنید. سعی کنید که نمک اپسوم با کیفیتی تهیه کنید. سپس پاهای خود را به مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار دهید. و منتظر حذف بوی بد پا باشید.

4 . نمک اپسوم

۵ . سرکه

سرکه سفید یا سرکه سیب هر دو می توانند به عنوان درمان خانگی برای حذف بوی پاها مورد استفاده قرار بگیرند.

یک ظرف حاوی آب داغ آماده کنید و به آن مقداری سرکه سیب یا سرکه سفید اضافه کنید. به مدت ۱۰ دقیقه صبر کنید سپس پاهای خود را درون ظرف آب بگذارید. طی فقط ۱۰ تا ۱۵ دقیقه باکتری های بدبو کشته می شوند. و می توانید پاهای خود را از آب بیرون بیاورید. فقط یادتان باشد که پس از خارج کردن پاها از آب آن ها را با یک صابون بشویید.

5 . سرکه

۶ . مریم گلی

یکی از داروهای خانگی برای درمان بوی بد پا گیاهی به نام مریم گلی است. ترکیبات موجود در گیاه مریم گلی از انباشته شدن باکتری ها در پوست پا جلوگیری می‌کند. چای مریم گلی را روزانه برای دو بار تهیه کنید و با کمک آن پا را ماساژ دهید. پس از ماساژ پاها را با یک صابون بشویید.

6 . مریم گلی

۷ . استفاده از ریشه زنجبیل

مقداری از ریشه زنجبیل را تکه تکه کرده یا له کنید. آن را در یک فنجان آب داغ بریزید. صبر کنید که لیوان آب حاوی ریشه زنجبیل ولرم شود. سپس برای مدت ۱۰ دقیقه با فشار پاها را ماساژ دهید. با کمک ریشه زنجبیل پاهای خود را هفته ای دو بار ماساژ دهید.

7 . استفاده از ریشه زنجبیل


ترجمه شده از وبسایت: stylesatlife.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است