به من دست نزن، من فوبیای لمس شدن دارم!

به من دست نزن، من فوبیای لمس شدن دارم!

مرداد ۳۱, ۱۳۹۸ نسخه بیماری ها نظرات

هف فوبیا (Hafefobia) یا ترس از لمس شدن، یک نوع ترس بسیار نادر و غیر معمول، اما اغلب ویرانگر است. این ترس در طبقه بندی انواع ترس ها، به عنوان فوبیاهای خاص شناخته می‌شود. معمولا لمس شدن از طرف جنس مخالف باعث رنجش خاطر و یا یک حالت ناخوشایند می‌شود. اما شاید برای شما جالب باشد، که کسانی وجود دارند که با لمس شدن از طرف هر کسی مشکل دارند و واقعا می‌ترسند. کسانی که هفه فوبیا دارند به شدت از لمس شدن توسط دیگران هراس دارند و می‌ترسند.

درک مشکل این افراد برای غریبه‌ها و به ویژه اطرافیان بسیار سخت است. شوربختانه افراد دارای این فوبی معمولا از اجتماعات ترد می‌شوند. و یا خود تمایلی به بودن در یک جمع شلوغ و پر رفت و آمد را ندارند.


علل ترس از لمس شدن چیست؟

هرچند که علت مشخصی برای این ترس وجود ندارد، اما متخصصان بر این باورند که اشخاصی که در معرض سوء استفاده جنسی، یا ترومای شدید قرار گرفته باشند، در خطر بیشتر برای ابتلا به این فوبیا قرار دارند. بسیاری از افراد دچار این ترس خاص، معمولا در دوران کودکی با قرار گرفتن در موقعیت‌های خاص این ترس را تجربه کرده اند. اما در دوره بزرگسالی کم کم ترسشان بیشتر می‌شود. خبر خوب برای این افراد، این است که مشخص شدن علت ایجاد و شکل گیری آن در درمان این اختلال اضطراب لازم نیست.


علائم هراس از لمس شدن

ترسیدن از لمس شدن توسط شخص دیگری، بدون اینکه هیچ آسیبی به شما برساند، واقعا غیر منطقی و غیر معمول است. ما در برخی موارد به خاطر اینکه می ترسیم شخصی به ما آسیبی بزند، می ترسیم و تمایلی به نزدیک شدن اشخاص خطرناک به خود را نداریم. حتی برخی اوقات بخاطر اینکه می‌دانیم کسی ممکن است از احساسات ما سوء استفاده کند و قصد دست زدن به ما را داشته باشد می ترسیم و هراس خواهیم داشت. اما در هف فوبیا این قضیه فرق می‌کند. یعنی لمس شدن از طرف غریبه و آشنا، موجب ترس و هراس این افراد می‌شود.

در موارد ملایم‌تر افرادی که هفه فوبیا دارند، ممکن است از لمس شدن توسط افراد نزدیک و آشنا هراس نداشته باشند، اما این ذهنیت را دارند که مبادا آسیبی به آن‌ها وارد شود. علائم هف فوبیا بسته به میزان شدت ترس و وحشت متفاوت خواهد بود. برخی از علایم افراد مبتلا به این فوبیا عبارتند از:

 • تنها زمانی قادر به لمس شدن هستند و حساسیت نشان نمی‌دهند، که از آن ها اجازه گرفته شده باشد.
 • پس از مدت طولانی این اشخاص نهایتا با یک یا دو نفر از اشخاصی که به آن ها اعتماد می‌کنند اجازه لمس می‌دهند.
 • با هرگونه تماس یا برخورد با شخص دیگری احساس نا امنی و ترس می‌کنند.

اگر شخصی هفه فوبیا و ترس از لمس شدن داشته باشد، در مواجه با عوامل ایجاد ترس ممکن است همان علایم مشابه سایر فوبیاها در آن لحظه در شخص ظاهر شود.

شخص ممکن است:

 • ثابت بایستد و در اصطلاح خشکش بزند
 • گریه کند
 • بلرزد
 • عرق کند
 • و یا حتی فرار کند

علائم هراس از لمس شدن

علائم هراس و ترس شدید اغلب شامل دوری گزینی و اجتناب ورزیدن است. اگر با هفه فوبیا مواجه هستید، در مواقع تنش اقدامات زیر را انجام دهید:

 • هنگام مواجه با افراد برای اجتناب از دست دادن یا در آغوش کشیده شدن دست و بازوهای خود را جمع می‌کنند.
 • اجتناب از گذراندن وقت با افرادی که فکر می کند علاقه خاصی به شما دارند
 • اشخاص از قرار گرفتن و روبرو شدن با آدم های احساساتی که رفتار رومانتیکی دارند دور می شوند. (خصوصا اگر اطرافیانش بغلی و اهل آغوش یا لمس زیاد باشند)
 • با توجه به ماهیت این ترس، شخص مبتلا از برخی مناسبات اجتماعی که نیازمند لمس شدن یا برقراری تماس فیزیکی است اجتناب می‌ورزند.

درمان

درمان این فوبیا معمولا موفقیت آمیز خواهد بود. افرادی که نزد تراپیست یا متخصص بیماری‌های روانشناختی میروند معمولا تا ۹۰ درصد با موفقیت درمان می‌شوند. البته پروسه درمان باید طی چند مرحله صورت بگیرد.

درمان گروهی به کمک دوستان یا افراد خانواده نیز می‌تواند به عنوان مکمل برای این اشخاص در نظر گرفت شود. وجود یک درمانگر حرفه ای که بتواند اعتماد اشخاص دارای هفه فوبیا را به خود جلب کند بسیار مهم است. انتظار می رود که فرآیند درمان چنین اشخاصی کمی طولانی باشد. این اشخاص باید بپذیرند که لمس شدن جزئی از زندگی ما انسان ها است. هرچند که بطور کامل نمی توان علایم این ترس را از بین برد، اما تا حد زیادی می توان با آن مقابله کرد.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است