5 روش برای یافتن معنی و مفهوم زندگی

۵ روش برای یافتن معنی و مفهوم زندگی

مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

داشتن ترکیبی از یک حرفه موفق، یک خانواده دوست داشتنی و ارتباطات اجتماعی قوی، یک ایده آل و هدف ارزشمند برای زندگی محسوب می‌شود. با این حال زندگی جزئیات زیادی دارد و هر کس با یک دید و نگرش خاص خود، به جهان نگاه می‌کند. زندگی برای هر کس معنایی دارد. برخی ها معتقد هستند که معنای زندگی هر کس در اهداف او نهفته است. داشتن هدف نشان می‌دهد که هر کسی برای چه چیزی تلاش می‌کند. اهداف هر کس نشان دهنده ماهیت زندگی او هستند. هدف یک ابزار برای یک رسیدن به زندگی بهتر، شادتر و سالمتر است. متاسفانه افراد کمی از ابزار هدف برای داشتن یک زندگی بهتر استفاده می‌کنند. این یعنی افراد کمی هستند که معنای واقعی زندگی را درک می‌کنند.


چرا به هدف نیازمندیم؟

یافتن مفهوم زندگی طول عمر ار افزایش می‌دهد

نتیجه یک تحقیق در سال ۲۰۱۲ بر روی دسته ای از افراد نشان داد که، افرادی که معنی زندگی را درک کرده و برای زندگی خود هدف دارند، تمایل بیشتری به زندگی کردن و طولانی شدن عمر خود دارند. محققان دریافتند افرادی که دارای اهداف و باورها قوی هستند، نسبت به آدم های عادی ۳۰ درصد کمتر با مرگ و میر مواجه می‌شوند و حدود هشت و نیم سال بیشتر از آن ها عمر می‌کنند.

یافتن معنای زندگی خطر ابتلا به بیماری ها را کاهش می‌دهد

تحقیقات همچنین نشان می‌دهد کسانی که برای زندگی خود معنایی پیدا کرده‌اند و بر طبق اهداف خود زندگی می‌کنند، بسیار کمتر از سایرین به بیماری‌های جسمی مانند سکته مغزی، بیماری های قلبی-عروقی و زوال عقل و معلولیت دچار می‌شوند.

داشتن هدف مشخص و پیدا کردن معنا برای زندگی خود شما را پولدار خواهد کرد

طی تحققاتی که محققان در سال ۲۰۱۶ انجام داده‌اند، مشخص شد افرادی که اهداف مشخصی برای زندگی خود دارند، بیشتر از سایرین به پول دست پیدا می‌کنند. در نتیجه شرایط اقتصادی و مالی آن‌ها بهتر خواهد شد. بنابراین خبر خوب این است که، شما مجبور نیستید بین داشتن ثروت و زندگی معنی‌دار یک گزینه را انتخاب کنید. هر چقدر اهداف شما مشخص باشند، و برای آن‌ها بیشتر تلاش کنید، پول بیشتری هم در انتظار شما خواهد بود.

نه! یک شبه نمی‌شود!

با وجود تمام این مزایا، روشن است که اهمیت یافتن هدف و معنی در زندگی شما بسیار بسیار مهم است. اما یافتن اهداف معنی دار و پیدا کردن مفهوم و معنای زندگی چیزی نیست که بتوان آن را سریع و به این آسانی به دست آورد.


در ادامه ۷ استراتژی که کمک می‌کند معنی و مفهوم زندگی را پیدا کنید، و اهداف منطقی برای خود داشته باشید مورد بررسی قرار گرفته اند. پس پیش به سوی یافتن معنی و مفهوم زندگی.

۱ . پول، زمان و استعداد خود را برای کارهای انسان دوستانه صرف کنید.

نه اصلا منظور ما این نیست که تمام وقت خود را صرف امور عام المنفعه و انسان دوستانه کنید. اختصاص دادن تنها بخش کوچکی از زندگی به این امور می‌تواند تاثیرات شگفت انگیزی روی زندگی شما بگذارد. تحقیقات دانشگاه ایالتی فلوریدا نشان داده است که، داشتن روابط اجتماعی قوی باعث شادتر شدن زندگی شما می‌شود. در یک زندگی با معنی افراد هر اندازه که بتوانند به دیگران کمک خواهند کرد.

برخی از کارهایی که می توانید برای دیگران انجام دهید:

  • یک بار در ماه به خانه سالمندان، بهزیستی، پرورشگاه ها سر بزنید
  • برای چند حیوان خیابانی در ماه یک بار غذا بدهید
  • آشپزی کردن برای یک موسسه خیریه
  • اختصاص دادن مقداری از درآمد خود برای امور خیره و …

۲ . به بازخوردهایی که از طرف دیگران دریافت می‌کنید توجه کنید

گاهی اوقات آنچنان در زندگی غرق می‌شویم که درست نمی‌دانیم چه چیزی برای ما مهم است. و چه چیزهایی در زندگی ما اضافه هستند. افراد دور و بر شما هستند و آن‌هایی که با شما ارتباط دارند ممکن است که انتقادهایی از شما داشته باشند و یا به شما نکاتی گوشزد کنند. هرچند قبول بازخوردها و انتقادات مردم ممکن است برای شما سخت و غیرقابل تحمل باشد.

به جای ناراحت شدن از حرف دیگران، ببینید واقعا محتوای نکات و انتقادات آن‌ها چیست؟ شنیدن انتقادات منصفانه یک شانس و موهبت است. که البته نصیب هر کسی هم نمی‌شود. گاهی اوقات برخی انتقادات به شما تلنگر می‌زنند که معنی و مفهوم زندگی را پیدا کنید. حتی بعضی اوقات می‌توانید اولویت اهداف شما را تغییر دهد.

۳ . اطراف خود را با افراد مثبت اندیش پر کنید

یک گفته معروف وجود دارد که می‌گوید:

“کیفیت زندگی تو را دو چیز مشخص می‌کند. اولی کتاب‌هایی است که می‌خوانی و دومی آدم‌هایی است که در زندگی تو قرار دارند.”

درباره اعضای خانواده و شرکتی که در آن کار می‌کنید صحبت نمی‌کنیم. منظور ما دوستان و افرادی است که آگاهانه وارد زندگی خود کرده‌اید و با آن‌ها وقت می‌گذرانید. زمانی که توسط افراد مثبتی احاطه می‌شوید که هر کدام برای خود اهداف و آرزوهایی دارند به طبع تاثیرش در زندگی شما خود را نشان خواهد داد.

5 روش برای یافتن معنی و مفهوم زندگی

زمانی که با اشخاصی نشست و برخاست می‌کنید، که هنوز پس از ۴۰ سال!! معنای حیات و زندگی را درک نکرده و نمی‌دانند برای چه چیزی پا روی این زمین خاکی گذاشته‌اند، قطعا شما هم مانند آن‌ها، صرفا یک زندگی بی مفهوم خواهید داشت.

۴ . با افراد جدیدی صحبت کنید

به جای صرف زمان در شبکه‌های اجتماعی و محدود کردن روابط به فضای مجازی، سر خود را از گوشی‌ها بیرون بیاورید و با آدم‌های واقعی اطراف خود ارتباط برقرار کنید. شما تقریبا هر روز به آدم‌هایی جدیدی روبرو می‌شوید. کافی است که چند دوست خوب برای باقی عمر خود انتخاب کنید. مفهوم زندگی ما انسان‌ها که موجودات اجتماعی هستیم، ایجاد ارتباط و خو گرفتن به اجتماع است.

از دوستان جدید بپرسید که چه اهدافی برای زندگی دارند. سرگرمی‌هایشان چیست؟ گاهی اوقات الگو گرفتن از آدم‌های جدید می‌تواند مسیر زندگی ما را به کلی عوض کند. اگرچه صحبت کردن با غریبه‌ها، ممکن است در ابتدا احساس ناخوشایندی داشته باشد، اما صحبت کردن با افراد دیگر، می‌تواند چشمان شما را رو به سوی فعالیت‌ها، علل یا فرصت‌های شغلی بی‌شمار و ناشناخته باز کند که هرگز حتی نمی‌دانستید وجود دارد.

۵ . دنبال چیزهایی که دوست دارید بروید

چیزهایی که در شبکه‌های اجتماعی بیشتر در مورد آن‌ها صحبت می‌‍کنید، نمونه‌های بارزی از خواسته‌های شما است. هر چیزی که بیشتر انجام می‌دهید احتمالا به شما لذت می‌دهد و جزئی از اهداف شما است. زندگی خود را زیر و رو کنید، چه چیزهایی واقعا به شما احساس خوبی می‌دهند؟ اگر به شما گفته شود دنیا متعلق به شما است، و شما می‌توانید به اهداف و علاقه‌های خود دست پیدا کنید، چه کاری می‌کردید؟ هر جوابی که به این سوال می‌دهید احتمالا معنای زندگی شما است.

برای اینکه بتوانید به مفهوم درستی از زندگی دست پیدا کنید، بیشتر برای علایق و چیزهایی که می‌پسندید وقت بگذارید. زندگی خود را با این علایق پر کنید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است