چگونه بر ترس از پرواز و اضطراب ناشی از مسافرت غلبه کنیم؟

چگونه بر ترس از پرواز و اضطراب ناشی از مسافرت غلبه کنیم؟

مرداد ۲۸, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

اضطراب انواع مختلفی دارد و افراد در موقعیت‌های مختلف، ممکن است به نوعی دچار چنین حالات روانی شوند. وقتی صحبت از هواپیما یا پرواز به میان می‌آید، برخی از افراد دچار نگرانی می‌شوند. و به محض اینکه وارد فرودگاه می‌شوند ترسی وجودشان را فرا می‌گیرد. چه بسا در بسیاری از مواقع آن‌ها دچار اضطراب می‌شوند. (همانطور که میدانید بین ترس و اضطراب تفاوت وجود دارد). سردرد، لرزش سرو گردن، گرفتگی شکمی و گرفتگی پاها علایمی است که افراد دچار اضطراب پرواز با آن مواجه می‌شوند.

قبل از اینکه قصد مسافرت با هواپیما را داشته باشید، بهتر است که از هر دو لحاظ فیزیکی و احساسی کاملا آمادگی داشته باشید. برای همین تمرین آرام سازی، می‌تواند تا حد زیادی به شما کمک کند تا بر ترس و اضطراب پیش از پرواز غلبه کنید. در این مقاله راه کارهایی برای کاهش و مقابله با اضطراب پیش از مسافرت با هواپیما و ترس از پرواز آورده شده است.


اطلاعات سفر خود را بدانید

ببینید چه چیزی در انتظار شما است. قبل از هرچیزی با آژانس مسافرتی که بلیط سفر خود را گرفته اید تماس بگیرید. تمام اطلاعات مربوط به پرواز خود را از آن ها بگیرید. برای مثال، فرودگاه مورد نظر، شرکت هواپیمایی، سایت‌های اینترنتی مروبط به شرکت هواپیمایی، توقف‌ها و تایم سفر و خلاصه هر اطلاعاتی که به درد شما می‌خورد.


زودتر به فرودگاه بروید

در برخی موارد ترس و اضطراب از سفر دقیقا بخاطر زمانبندی اشتباه برای حرکت از خانه تا فرودگاه است. تا دقیقه آخر در خانه نمانید. زودتر وسایل خود را جمع کرده و هرچه سریع تر به فرودگاه بروید. مشکلات احتمالی ممکن است مانع از رسیدن شما به فرودگاه شود. برای مثال ترافیک، حادثه رانندگی و برخی مسائل دیگر، به راحتی می‌توانند مانع از رسیدن به پرواز شما شوند. پس برای اینکه اضطراب پیش از سفر را کاهش دهید کمی زودتر به فرودگاه بروید.


مثبت فکر کنید

به جنبه های مثبت مسافرت با هواپیما توجه کنید. تمرکز بر روی نکات مثبت، ذهن را آرام تر می کند. به این فکر کنید که بعد از مدت کوتاهی، به مقصد می‌رسید و چیزی که می‌خواهید در انتظار شما است.


داروهای خود را در دسترس نگه دارید

داروهای تجویزی خود ا در دسترس داشته باشید. برخی اوقات پروازها با تاخیر بلند می‌شوند. بنابراین داروهای خود را به روال عادی در دسترس خود داشته باشید. تا آن ها را مصرف کنید. خصوصا اگر دارو برای اضطراب پرواز تجویز شده باشد.


ترس و اضطراب کودکان

گاهی اوقات کودکان دچار اضطراب و ترس از پرواز می‌شوند. آنان ممکن است بخاطر مسائل مختلف از هواپیما بترسند. بنابراین برای آن ها توضیح دهید که هواپیما ترسی ندارد و بطور مکرر با آنها صحبت کنید تا مانع از بروز علایم ترس و اضطراب در آن ها شوید.


برای کاهش علایم اضطراب هواپیما قبل از پرواز پیاده روی کنید

قبل از سوار شدن به هواپیما، در محوطه یا سالن فرودگاه کمی قدم بزنید. شما قرار است برای مدتی در آسمان باشید و فرصتی برای پیاده روی یا تحرک ندارید. بنابراین پیاده روی فرصتی است تا برای پرواز آماده شوید.


با مسافران دیگر صحبت کنید

برای کاهش علایم خود سعی کنید که در سالن فرودگاه با مسافرین دیگر درباره مسائل مختلف صحبت کنید. با این کار نه تنها ترس و اضطراب و علایم مربوط به آن ها کاهش می‌آبد، بلکه با چند نفر دیگر نیز آشنا خواهید شد. و یا حتی از آن ها چیزهایی یاد خواهید گرفت.


واقعیت این است که پرواز ترسی ندارد


اگر اضطراب و ترس از پرواز شما زیاد است دارو بگیرید

اگر نمی توانید با ترس از پرواز مقابله کنید دست کم برای کاهش علایم و کنترل احساست خود، زیر نظر پزشک دارو مصرف کنید.


اگر وضعیت شما بحرانی است با روانپزشک صحبت کنید

اگر واقعا استرس و اضطراب سفر شما بیش از حد است قبل از هرگونه سفری با هواپیما با روانپزشک یا یک تراپیست ملاقات کنید. زیرا اگر بدون مداخله و درمان وارد محیط فرودگاه یا پرواز شوید اوضاع از کنترل شما خارج می شود.


حواستان به وسایل و کودکانتان باشد

جایی برای نگرانی وضعیت شما در فرودگاه نیست. فقط کافی است گوشه چشمی به وسایل، ساک و چمدان های خود داشته باشید. خصوصا مراقب کودکان خود باشید و اگر مورد مشکوکی دیدی به حراست فرودگاه گزارش دهید.


واقعیت این است که پرواز ترسی ندارد

برای غلبه بر ترس از پرواز سعی کنید خود را با واقعیت روبرو کنید. برای مثال به خود بگویید که چیزی برای نگرانی وجود ندارد. اینجا تعداد زیادی مسافر دیگر هم وجود دارد و یک کادر پرواز حرفه ای هواپیما را کنترل می کند بنابراین ترسی وجود ندارد.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است