18 روغن گیاهی که برای کاهش اضطراب و استرس (بخش اول)

۱۸ روغن گیاهی که برای کاهش اضطراب و استرس (بخش اول)

آگوست 16, 2019 نسخه سلامت روان نظرات

رایحه درمانی یا (Aromatherapy) استنشاق عطر و بوی اسانس برخی از مواد دارویی است که به بهبود رفاه و آرامش انسان کمک می‌کند. رایحه ها با تحریک گیرنده های بویایی در بینی پیام های عصبی مناسب و مثبتی به مغز می‌فرستند. رایحه‌ها همچنین تاثیر شگرفی بر سیستم‌های شیمیایی و انرژی بدن می‌گذارند. به همین دلیل، آروماتراپی به عنوان یک درمان طبیعی برای کاهش اضطراب و استرس استفاده می‌شود.

وبسایت نسخه در ادامه برخی از مهمترین روغن های گیاهی که برای کاهش اضطراب و استرس مفید و موثر هستند را معرفی کرده است.


۱ . والریان (Valerian)

والریان یا سنبل الطبیب یک گیاه دارویی است که از زمان‌های دور تا کنون مورد استفاده قرار گرفته است. تصور می‌شود که والرین دارای تاثیراتی مانند افزایش کیفیت خواب و آرامش اعصاب داشته باشد. والرین همچنین به عنوان یک ماده آرامبخش برای تمام بدن نیز شناخته می شود.

نحوه استفاده از والرین برای کاهش اضطراب: چند قطره روغن والرین یا سنبل الطبیب را در یک دستگاه مرطوب کننده و خوشبو کننده هوا ریخته سپس آن استنشاق کنید. پس از استنشاق بخار خارج شده از دستگاه والریان ممکن است شما را خواب آلود یا آرام کند.


۲ . جاتامانسی (Jatamansi)

جاتامانسی یک بوته کوچک از همان خانواده ای است که والرین در آن قرار دارد. این دارو در پزشکی آیورودا به عنوان آرامش دهنده ذهن و خواب آور استفاده می‌شود. با توجه به تحقیقاتی که در سال ۲۰۰۸ بر روی موش انجام شده است، به نتایجی دست یافته‌اند. محققان می‌گویند که ممکن است جاناتامانی با کاهش انتقال دهنده‌های عصبی GABA و گیرنده های MAO در مغز باعث کاهش افسردگی شود.

نحوه استفاده از جاتامانسی برای کاهش اضطراب و افسردگی: چندین قطر روغن رقیق شده جاتامانسی را روی پیشانی خود ریخته و پیشانی خود را ماساژ دهید.


۳ . لاوندر (Lavender)

لاوندر یا اسطوخدوس یکی از محبوب‌ترین روغن‌‌ها در آروماتراپی یا رایحه درمانی است. با توجه به تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۲ روی تاثیرات لاوندر صورت گرفت. مشخص شد که اسطوخدوس با تاثیر بر سیستم لیمبیک (یخشی از مغز که مربوط به کنترل احساسات است) باعث کاهش اضطراب و افزایش آرامش می شود.)

نحوه استفاده از لاوندر برای کاهش اضطراب: چند قاشق چایخوری از روغن لاوندر را در یک وان حمام دارای آب ولرم بریزید و برای مدتی در وان بماند تا از اثرات آرام کنندگی آن بهره مند شوید.


۴ . یاسمن (Jasmine)

روغن یاسمن دارای عطر گل و رایحه بسیار خوبی است. بر اساس یک مطالعه ۲۰۱۳، استنشاق روغن یاسمن، می‌تواند باعث به وجود آمدن و گسترش احساس خوب و عاشقانه شود. بر خلاف برخی از روغن های دیگر که برای کاهش اضطراب استفاده می‌شود، روغن یاسمن سیستم عصبی را آرام می کند، اما موجب خواب آلودگی نمی شود.

نحوه استفاده: میتوانید درب ظرف روغن یاسمن را باز کرده ومستقیما رایحه آن را استشمام کنید یا اینکه به کمک یک دستگاه مرطوب کننده هوا آن را در فضای اتاق پخش کرده و از مزایای آن لذت ببرید.


۵ . ریحان مقدس (Holy basil)

ریحان یک گیاه تند، خوش‌بو و لطیف است، که علاوه بر مصارف متنوع در حرفه آشپزی، به عنوان یک داروی گیاهی نیز شناخته می‌شود. ریحان یک گیاه انطباق پذیر است که برای درمان استرس های روحی و جسمانی مورد استفاده قرار میگیرد.

نحوه استفاده: در رایحه درمانی چندین قطره از روغن ریحان را در یک دستگاه مرطوب کننده هوا ریخته و پس از آن که اتاق معطر شد میتوانید از بودی مرطوب ریحان لذت ببرید.


۶ . ریحان شیرین (Sweet basil)

اسانس ریحان شرین در رایحه درمانی به عنوان یک ماده موثر، در کمک به آرامش ذهن و تسکین استرس است. بر طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۵ بر روی موش‌ها صورت گرفت، مشخص شد که ترکیبات فنول موجود در روغن ریحان شیرین، باعث کاهش اضطراب می‌شود. همچنین اثر خواب آلودگی روغن ریحان شیرین بسیار کمتر از داروهای شیمیایی مانند دیازپام است.

نحوه استفاده: چند قطره روغن ریحان شیرین را به یک مرطوب کننده هوا، یا دستگاه بخور اضافه کنید، و یا از طریق یک لوله استنشاقی آن را استشمام کنید.


۷ . برگاموت (Bergamot)

برگاموت در واقع یک میوه از خانواده مرکبات است، در ایران باستان به آن ترنگ گفته می‌شد، اما اکنون در ایران با نام ترنج شناخته می‌شود. روغن برگاموت از پوست ترنج به دست می‌آید. و همان عطر و بوی فوق العاده ترنج را می‌دهد. محققان نشان داده اند که مصرف روغن برگاموت باعث بهبود خلق و خو و کاهش اضطراب می‌شود. در برخی افراد استفاده موضعی از روغن برگاموت بر روی پوست ممکن است حساسیت به نور خورشید را بالا ببرد.

نحوه استفاده: چند قطره روغن ترنج را بر روی یک پنبه یا دستمال بچکانید سپس ۲ تا ۳ بار برای تسکین اضطراب آن را روی پوست خود بمالید.


۸ . بابونه (Chamomile)

بابونه برای سالیان سال به عنوان یک ماده دارویی آرام بخش و معطر مورد استفاده عموم مردم قرار می‌گرفته است.

نحوه استفاده از روغن بابونه برای کاهش اضطراب: مقداری از روغن رقیق شده بابونه را روی پوست بریزید. سپس پوست را ماساژ دهید. یا اگر از وان استفاده می‌کنید مقداری از روغن را در آب ولرم وان بریزید. سپس برای حداقل ۱۰ دقیقه در آب حاوی روغن بابونه استراحت کنید.


۹ . رز (Rose)

اسانس گل رز از گلبرگ‌های گل رز استخراج می‌شود. همانطور که می‌دانید، گل رز دارای عطر و بوی فوق العاده آرامش بخش و عاشقانه است. استشمام گل رز به بهبود احساس کمک می‌کند. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۴ بر روی تاثیرات گل رز صورت گرفت، مشخص شد که پودر گل رز، در رایحه تراپی موجب کاهش اضطراب زنان باردار در طی فرآیند زایمان می‌شود.

نحوه استفاده: بری بهره بردن از مزایای شگفت انگیز روغن گل رز مقداری از آن را در یک تشت حاوی آب گرم بریزید. سپس پاهای خود را درون تشت آب بگذارید. همچنین می‌توانید با روغن رز ماساژ داده شوید.


برای مطالعه بخش دوم کلیک کنید


نکات و توصیه های مهم وبسایت نسخه در رابطه با استفاده از روغن های گیاهی (لطفا حتما و حتما به این نکات توجه کنید):

روغن های بکار رفته در رایحه تراپی، باید قبل از اعمال روی پوست، رقیق شوند. کاهش غلظت روغن، خطر ابتلا تحریکات ناخواسته را کاهش می‌دهد. برای بزرگسالان، هر ۱۵ قطره روغن اسانس باید با ۱ اونس روغن حامل رقیق شود. استفاده از روغن‌های ضروری در کودکان باید تحت نظارت ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پزشک عمومی صورت بگیرد. برای کودکان، این مخلوط بسیار بیشتر رقیق شود (با نسبت ۳ تا ۶ قطره اسانس به ۱ اونس) برخی از روغن‌های حامل محبوب شامل بادام، نارگیل و جوجوبا است.

روغن های گیاهی و دارویی علی رغم برخی تبلیغات اینترنتی که اذعان می‌کنند قابل مصرف نیز هستند، هرگز نباید خورده شوند. تحقیقات کافی درباره اثرات بلعیدن یا خوردن روغن‌های ضروری گیاهی هنوز بصورت کامل صورت نگرفته است. اسانس های گیاهی با هم متفاوت هستند و هر کدام اثرات مختلف بر بدن می گذارند، خوردن برخی از اسانس ها حتی ممکن است برای انسان سمی باشد.

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است