8 درمان خانگی مفید و آسان برای هموروئید

۸ درمان خانگی مفید و آسان برای هموروئید

مرداد ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

هموروئید یک بیماری ناخوشایند در ناحیه مقعد است. علائم رایج این وضعیت شامل درد، خارش، و خونریزی از ناحیه رکتوم است. دو نوع هموروئید داخلی و خارجی شناخته شده وجود دارد. هموروئیدها یک مشکل بسیار رایج هستند. افراد مبتلا به هموروئید مشکلات زیادی را تجربه می‌کنند. این افراد تقریبا به هر دری می‌زنند تا علایم ناشی از آن را تسکین دهند. راه‌های زیادی برای کاهش علایم و درمان هموروئید وجود دارد. ما در این مقاله ۸ درمان خانگی هموروئید را برای شما آماده کرده ایم.

۱ . ویچ هازل یا عنبر سائل (Witch hazel)

گیاه ویچ هازل می‌تواند خارش و درد ناشی از هموروئید را کاهش دهد. این گیاه به طور طبیعی دارای خاصیت ضد التهابی است. بنابراین تورم ناشی از هموروئید را کاهش می‌دهد. عنبر سائل را می‌توان به شکل مایع خریداری کرده و به طور مستقیم به موضع هموروئید اعمال کنید. حتی برخی از محصولات بهداشتی مانند دستمال‌های مرطوب آغشته به این گیاه وجود دارد که می‌توانید هنگام احساس درد و خارش از آن‌ها استفاده کنید.

۲ . آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا از دیرباز برای درمان هموروئید و بواسیر و شمار زیادی از بیماری های پوستی استفاده می‌شد. آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی دارد و باعث کاهش درد ناشی از تحریک می‌شود.

اگرچه هنوز شواهد کافی برای اثربخشی ژل آلوئه ورا در دسترس نیست، اما بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که برای درمان هموروئید می‌توان از این ماده استفاده کرد. زیرا هیچ عارضه جانبی برای بدن ندارد. و به بهبود علایم کمک می‌کند. این ژل، هم در مراکز خرید لوازم بهداشتی قابل تهیه است، و هم می‌تواند از بصورت مستقیم از برگ آلوئه ورا به آن دست آورد.

کسانی که به سیر یا پیاز آلرژی دارند به آلوئه ورا نیز آلرژی دارند. اگر از آلرژی داشتن به آلوئه ورا مطمئن نیستید، قبل از استعمال ژل به مقعد و موضع هموروئید مقداری از ژل را روی ساعد خود بمالید. برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت منتظر باشید تا اگر واکنش آلرژیکی رخ نداد مقداری از آن را به مقعد خود بمالید.


۳ . حمام آب گرم با نمک اپسوم (Epsom salt)

زمانی که هموروئید دچار تحریک شد، حمام گرم می تواند باعث تسکین درد و تحریک شود. پس از هر بار اجابت مزاج، به مدت ۲۰ دقیقه در داخل وان یا تشت یا هر چیزی دیگری که بتوان در آن نشست بنشینید. به آب گرم داخل وان نمک اپسوم اضافه کنید. نمک اپسوم همراه با آب ولرم می تواند به کاهش درد هموروئید کمک کند.


۴ . پمادهایی که نیازی به نسخه ندارند

پمادها و کرم‌های غیر نسخه ای و آزاد، مانند پری‌پریشن اچ (Preparation H)، تقریبا در هر داروخانه‌ای پیدا می‌شوند. یکی از سریع‌ترین درمان ها برای هموروئید استفاده از این پمادها و کرم‌ها است. چون در تسکین درد و ناراحتی ناشی از هموروئید را تسریع می‌بخشند.

پمادهای آزاد ضد هموروئیدی، حتی می‌توانند در مواردی باعث کاهش تورم شوند. و کمک می‌کنند تا خونریزی سریع‌تر قطع شود. چنانچه از یک کرم حاوی هیدروکورتیزون استفاده می‌کنید توجه داشته باشید که بیشتر از ۱ هفته از آن استفاده نکنید.


۵ . استفاده از دستمال مرطوب

همانطور که میدانید، استفاده از کاغذ توالت پس از خروج مدفوع از مقعد، می‌تواند هموروئید را تشدید کند. به جای استفاده از دستمال‌های خشک توالت، از دستمال های مرطوب استفاده کنید.

دستمال های مرطوب بدون اینکه مقعد را تحریک کنند، یا آسیبی به رگ‌های آن بزنند، ناحیه را تمیز می‌کنند. برای تاثیرات بیشتر، می‌توانید از دستمال های مرطوب آغشته شده به مواد ضد هموروئیدی مثل آلوئه ورا استفاده کنید. قبل از استفاده از هر نوع دستمال مرطوبی، مطمئن شوید که دستمال شامل عناصر الکلی و یا معطر نباشد. عطر و سایر مواد الکلی باعث حساسیت در ناحیه هموروئید و مقعد می‌شود.


۶ . استفاده از کمپرس سرد

برای تسکیل و کاهش تورم در ناحیه مقعد، میتوانید به مدت ۱۵ دقیقه البته پشت سر هم، از بسته های یخ فشرده شده یا کمپرس های یخ داروخانه ای روی مقعد خود استفاده کنید.

برای افرادی که هموروئید وسیعی دارند و به شدت درد می‌کشند، استفاده از این کمپرس یخ ها می تواند بسیار کارساز باشد.

اگر به کمپرس های آماده یخ فشرده دسترسی ندارید سعی کنید که تکه های یخ را درون یک حوله نازک، پلاستیک و یا مشمای نسبتا ضخیم قرار دهید سپس در ناحیه مقعد استفاده کنید. توجه داشته باشید که بدون پوشش هیچگاه سعی نکنی که یخ را مستقیما روی پوست مقعد قرار دهید.


۷ . نرم کننده مدفوع

نرم‌کننده‌های مدفوع یا مکمل های فیبر مانند سیلیوم(psyllium) می‌توانند به کاهش یبوست، روان شدن و تسریع در حرکات روده و در نهایت نرم تر شدن مدفوع کمک کنند.

بسیاری از این نرم کننده در شکل های پودر، کپسول و مایع در دسترس هستند. که می‌توانید حتی از طریق دهان و به شکل خوراکی آن‌ها را مصرف کنید تا اثر خود را بگذارند و موجب شل شدن مدفوع شوند.


۸ . لباس گشاد کتان یا پنبه ای

پوشیدن لبا های تنگ ساخته شده از پلی استر برای کسانی که بیماری هموروئید دارند کار اشتباهی است. در عوض بهتر است که لباس ها خصوصا شلوارهای کتان را جایگزین کنید. لباس کتان (خصوصا لباس های زیر پنبه ای) باعث می شوند که تنفس پوست خصوصا پوست ناحیه مقعد بهتر انجام شود. این جنس لباس ها همچنین می توانند به تمیز و خشک نگه داشتن پوست کمک کنند. در نتیجه بصورت طبیعی علایم مربوط به هموروئید را کاهش می دهند. برای شستشوی لباس های زیر نیز از مواد شوینده معطر استفاده نکنید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است