چگونه خارش چشم شبانه را درمان کنیم؟

چگونه خارش چشم شبانه را درمان کنیم؟

مرداد ۲۳, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

درمان خارش چشم شبانه بستگی به علت ایجاد این خارش دارد. شایع‌ترین علل بروز این خارش در چشم، آلرژی، التهاب پلک، خشکی و خستگی چشم است. بنابراین بر حسب این که کدام عامل باعث بروز سوزن و خارش در بافت چشم شما شده، راه‌حل‌های درمانی متفاوت خواهد بود. در ادامه برای هر کدام از عوامل ایجاد خارش، راه کارهای درمانی نیز ذکر شده است.

آلرژی (Allergies)

اگر علت خارش چشم در شب آلرژی باشد، راه‌های زیادی برای درمان انواع آلرژی ها در دسترس است. استفاده از اشک مصنوعی، قطره چشمی دکونژستانت (decongestant) و مصرف آنتی هیستامین های خوراکی راه کارهی درمانی موفقی برای مقابله با انواع آلرژی ها است.

اگر به کرات دچار آلرژی می‌شوید این داروها را از قبل از داروخانه تهیه کنید. و قبل از ابتلا و همراه با ظاهر شدن علایم آلرژی آن‌ها را مصرف کنید. اگر علایم مربوط به آلرژی شدید و فراتر از خارش چشم باشد پزشک داروهای قوی تر و موثر تری برای شما تجویز خواهد کرد. برخی از این داروها عبارتند از:

 • قطره چشم از جمله دکونژستاننت، آنتی هیستامین‌ ها، تثبیت کننده های سلول های ماست‌سل (mast cell stabilizers)، کورتیکواستروئیدها و NSAID ها
 • آمپول و واکسن‌ها آلرژی
 • آنتی هیستامین های خوراکی (نکته: این داروها ممکن است خشکی چشم ها را بدتر کند)

خستگی چشم (Eyestrain)

درمان خستگی چشم بیشتر از هر چیز دیگری، شامل انجام تغییرات در استایل و شیوه زندگی است. برای مثال کاهش فعالیت های خسته کننده چشم یا استراحت دادن به چشم ها حین خیره شدن طولانی مدت به نمایشگرها.

همچنین می‌توانید از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ نیز برای رفع خستگی و یا پیشگیری از خستگی چشم استفاده کنید. به این معنی که پس از هر ۲۰ دقیقه کار کردن و خیره شدن به نمایشگرها یا اهداف ثابت، بلند شده و ۲۰ قدم از میز خود فاصله بگیرد. و بعد از ۲۰ ثانیه، دوباره به سر کار خود بازگردید.

التهاب پلک بلافریت (Blepharitis)

درمان بلفاریت بستگی به نوع التهاب پلک در شما است. مهمترین نکته در پروسه درمان التهاب پلک، تمیز نگه داشتن پلک ها و مژه ها است. برای کاهش خشکی و پوسته پوسته شدن پلک، می توان از یک کمپرس آب گرم استفاده کرد. تا هم مرطوب بماند هم نرم شود. برای شستشو موضع التهاب پلک، بهتر است از آب ولرم همراه با شامپو کودک استفاده کنید. برای درمان عفونت های ناشی از فعالیت های باکتریایی پزشک احتمالا برای شما آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد.


چشم انداز خارش چشم چگونه است؟ چه اتفاقی برای چشم هایی که دچار خارش هستند در دراز مدت خواهد افتاد؟

اگر علت خارش چشم در شب بروز آلرژی و واکنش های آلرژیک باشد، چشم انداز و دورنمای خارش شبانه چشم خوب است. یعنی مشکل اساسی برای شما پیش نخواهد آمد و خطری شما را تهدید نمی‌کند.

چشم انداز خارش چشم چگونه است

اگر علت خارش شبانه چشم شما، ناشی از خستگی چشم باشد، در این حالت هم خطری شما را در آینده تهدید نمی‌کند. تنها باید فشار وارد شده به چشم ها را کاهش داد و در سبک زندگی و کاری خود تجدید نظر کنید.

و در نهابت اگر علت خارش چشم در شب ناشی از التهاب پلک باشد باید گفت که با درمان بلفاریت علایم آن نیز دیگر ظاهر نخواهند شد. اما در صورت عدم مدیریت صحبح بیماری ممکن است عواقب جدی در انتظار شما باشد.


پیشگیری از بروز خارش در موضع چشم

برخی از ابزار، مواد و رفتارها مخصوصا در طول شب، ممکن است باعث تحریک چشم شما شوند. با شناسایی عوامل محرک چشم و درنتیجه خارش آن، می‌توانید گام مهمی در پیشگیری از خارش شبانه چشم بردارید.

پیشگیری از واکنش های آلرژیک

 • برای کاهش ورود مواد آلرژن خصوصا در فصول گرده افشانی گل ها، پنجره های خود را در طول شب ببندید. گرده ها و مواد حساسیت زا میتواند از طرق باد، خود را به سطوح خانه شما برسانند و باعث بروز آلرژی در شما شوند.
 • برای از بین بردن گرد و خاک و تهویه مناسب خانه از دستگاه های مرطوب کننده هوا استفاده کنید.
 • قبل و بعد از دست زدن به لنز های چشمی، حیوانات، لمس ابزار و وسایل مشکوک حتما دست های خود را بشورید.
 • قبل از رفتن به تختخواب حتما صورت خود را بشورید. سعی نکنید با آرایش و مواد آرایشی به بستر بروید. زیرا ممکن است باعث بروز حساسیت پلک و خارش چشم شود.

پیشگیری از خستگی چشم

 • کاهش مدت زمان خیر شدن به نمایشگرها خصوصا گوشی های هوشمند
 • اگر مجبور باشید مدت زمان زیادی با رایانه یا سایر دستگاه‌ها کار کنید، از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ پیروی کنید.
 • فقط در مکان های روشن با نور کافی مطالعه کنید اگر نور کافی در دسترس نیست مطالعه نکنید.
 • اگر از عینک استفاده میکند سعی کنید هنگام مطالعه یا کار با گوشی همراه و رایانه از آن ها استفاده کرده و به چشم خود بزنید.
 • به کمک اشک مصنوعی به روان شدن و آرام کردن چشم های خود بپردازید

مدیریت التهاب پلک

 • بلفاریت یا التهاب پلک نیز یک بیماری مزمن است، بنابراین ممکن است قادر به جلوگیری از آن نباشد. تمیز نگه داشتن چشم ها می تواند بروز علایم ناشی از آن مانند خارش چشم را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • برای درمان خارش چشم شبانه سعی کنید برای مدتی از مواد و وسایل آرایشی استفاده نکنید.
 • اگر شوره سر دارید هم به کمک پزشک متخصص پوست و مو به کنترل آن بپردازید و از شامپوهای مناسب استفاده کنید.

ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است