17 باید و نباید مراقبت های دوران بارداری که هر مادری باید بداند (بخش دوم)

۱۷ باید و نباید مراقبت های دوران بارداری که هر مادری باید بداند (بخش دوم)

مرداد ۲۲, ۱۳۹۸ نسخه بارداری نظرات

همه از اهمیت مراقبت های دوران بارداری چیزهای زیادی شنیده ایم. و تقریبا با وجود انواع گوشی های هوشمند و وسایل اتصال به اینترنت تقریبا همه مادران باردار اطلاعات زیادی از مراقبت های بارداری در دست دارند. این مقاله بخش دوم باید و نباید های دوران بارداری است در این بخش به معرفی ۹ باید و نباید دیگر خواهیم پرداخت پس تا انتها با ما همراه باشید.


۹ . رابطه جنسی داشته باشید

برخلاف تصور خیلی از مردم، داشتن رابطه جنسی در دوران بارداری در شرایط کنترل شده و در صورت سلامتی کامل مادر و جنین هیچ مانعی ندارد. داشتن رابطه جنسی با همسر تا زمانی که به جفت و محتویات آن آسیبی نرسد ایمن است. اگر در برخی شرایط اذیت می‌شوید می‌توانید پوزیشن هایی را انتخاب کنید که راحت تر هستید.


۱۰ . محصولات لبنی غیر پاستوریزه مصرف نکنید

کلسیم برای رشد نوزاد بسیار مهم است، اما مادرها باید مراقب باشند که کلسیم را از محصولات لبنی پاستوریزه دریافت کنند. شیر خامی که بصورت مستقیم از حیواناتی مانند گاو یا گوسفند گرفته شده برای مادر باردار توصه نمی شود. تمامی محصولات لبنی باید فرآیند استریلیزاسیون را پشت سر گذاشته باشند. به طور خاص، شیر خام ممکن است حاوی باکتریی به لیستریا باشد. باکتری لیستریا می‌تواند باعث بیماری، سقط جنین یا حتی پیامدهای ناگوارتر و تهدید کننده حیات  منجر شود.


۱۱ . یوگا انجام دهید

البته باید از انجام بیکرام یا یوگا گرم خودداری کنید. اما انجام سایر تمرینات یوگا توصیه شده است. طی دوران بارداری به دنبال کلاس های یوگای مناسبی که برای مادران باردار تدارک دیده شده است بگردید و در آن ها شرکت کنید.  اگر قبل از بارداری تمرینات یوگا انجام نداده اید، قبل از اینکه در دوران بارداری در کلاسی ثبت نام کنید با پزشک خود صحبت کنید.


۱۲ . در حمام داغ یا سونا ننشینید

اگرچه حمام داغ و سونا برای انسان آرامش بخش است، اما قرار گرفتن در محیط‌های گرم گرم و داغ مانند حمام گرم، جکوزی و سونا ،ممکن است برای مادران باردار بسیار خطرناک باشد. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد استفاده از یکی از این ۳ مورد، در ۳ ماهه اول بارداری، ممکن است خطر سقط جنین در مادر باردار را افزایش دهد. قرار گرفتن در آب داغ و با دمای بالا می‌تواند دمای بدن مادر را بالا ببرد. و این امر سبب بروز برخی مشکلات برای جنین خواهد شد.


۱۳ . واکسن آنفولانزا دریافت کنید

اگر در دوران بارداری آنفولانزا بگیرید، مشکلات جدی در انتظار جنین خواهد بود. بنابراین زنان باردار می‌توانند تحت نظر پزشک یک واکسن آنفلوانزا دریافت کنند. اگر پزشک تشخیص دهد که هیچ مشکلی برای شما ندارد، می‌توانید یک واکسن بزنید. واکسن هم از شما و هم از جنین در طی بارداری محافظت خواهد کرد.


۱۴ . مراقب مصرف کافئین خود باشید

کافئین می‌تواند به راحتی از طریق جفت عبور کرده و به بدن جنین برسد. کافئین باعث افزایش ضربان قلب جنین میشود. تحقیقات کنونی نشان می‌دهد که زنان می‌توانند هر روز یک تا دو فنجان قهوه بنوشند، اما بیشتر از این مقدار می تواند برای جنین خطرناک باشد.


۱۵ . وزن خود را هوشمندانه کنترل کنید

به مادر باردار توصیه می‌شود که به اندازه دو نفر بخورد. اما این به معنای خوردن هر چیزی نیست. شما باید انرژی دو بدن را تامین کنید ولی مصرف بیش از حد مواد غذایی باعث افزایش وزن می‌شود. لذا باید مراقب وزن گرفتن خود باشید و به اندازه وزن بگیرید. بدست آوردن وزن نامطلوب در دوران بارداری ممکن است به جنین شما آسیب برساند. در طول سه ماهه اول، جنین میتواند ۱۰۰ کالری اضافه بر نیاز خود را دریافت کند. اما بیش از این خطرناک خواهد بود. در سه ماهه سوم، این مقدار به ۳۰۰  در روز نزدیکتر می شود.


۱۶ . جعبه بستر گربه را تمیز نکنید

اگر گربه دارید می‌توانید به او دست بزنید اما باید هر بار دست خود را با صابون بشورید. اما شما نمیتوانید لانه گربه یا جای دستشویی او را تمیز کنید. خاک بستر گربه با میلیون ها باکتری و انگل پر شده است. این وضعیت بطور خاص برای مادران باردار بسیار خطرناک است. یکی از این باکتری ها که در مدفوع گربه وجود دارد، توکسوپلاسما است که نسبتا خطرناک است. و حتی می‌تواند باعث سقط جنین شود. نوزادانی که این انگل را در بدن داشته باشند، ممکن است با مشکلات جدی سلامتی، از جمله تشنج و ناتوانی‌های ذهنی مواجه شوند.


۱۷ . با دندانپزشک خود ملاقات کنید

پیش تر از این زنان باردار به دلیل ترس از بروز عفونت باکتریایی و پخش شدن آن در بدن، در دوران بارداری به دندانپزشک مراجعه نمی‌کردند. اما حقیقت چیز دیگری است. در واقع، کالج آمریکایی تخصص زنان و زایمان توصیه می‌کند که مادران باردار به طور منظم در ارزیابی سلامت دهان و دندان در دوران بارداری شرکت کنند. فقط اطمینان حاصل کنید که بارداری خود را با پزشک در میان بگذارید تا او مراقبت های لازم برای شما را لحاظ کند.


برای مطالعه بخش اول کلیک کنید


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است