8 واقعیت عجیب و شگفت انگیز درباره اثرات و فواید گریه کردن

۸ واقعیت عجیب و شگفت انگیز درباره اثرات و فواید گریه کردن

مرداد ۲۲, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

گریه یک واکنش احساسی در بدن انسان و بسیاری از موجودات دیگر است که می‌تواند ناشی از بروز اتفاقات و احساسات مختلفی باشد.

اما واقعا چرا انسان‌ها گریه می‌کنند؟ محققان دریافته‌اند که گریه کردن از آغاز تولد انسان تا لحظه مرگ او فوایدی برای بدن انسان دارند. آن‌ها تحقیقات زیادی انجام داده‌اند و به نتایج جالبی هم دست یافته‌اند. اگر می‌خواهید با اثرات شگفت انگیز گریه کردن و اشک ریختن بیشتر آشنا شوید ادامه این مقاله را وبسایت نسخه مطالعه کنید.


۱ . گریه کردن و اشک ریختن سموم و مواد دیگر را از بدن خارج می‌کند

در کل ۳ نوع اشک داریم:

 • اشکهای رفلکس (reflex tears)
 • اشک های پیوسته و ادامه دار (continuous tears)
 • اشک های احساسی و هیجانی (emotional tears)

اثرات و فواید این اشک‌ها را بخوانید:

 • اشک‌های رفلکس مواد خارجی و مضری مانند دود و گرد و غبار ا از چشم پاک می‌کنند.
 • اشک‌های پیوسته سبب محافظت از چشم در برابر عفونت می‌شوند.
 • اشک‌های احساسی ممکن است مزایای دیگری برای سلامتی داشته باشند.

در حالی که اشک های پیوسته حاوی ۹۸ درصد آب است، اشک های احساسی شامل مواد شیمیایی مثل هورمون استرس و سایر سموم هستند.


۲ . گریه کردن بدن را آرام می‌کند

گریه یکی از بهترین مکانیسم‌های خود آرام کنندگی است. محققان دریافته اند، که گریه باعث فعال شدن سیستم پاراسمپاتیک می‌شوند. این سیستم باعث استراحت و آرامش بدن شما می شود. به کمک همین سیستم است که فعالیت های گوارشی مانند هضم و جذب به آرامی مدیریت می‌شوند. البته این سیستم و اثرات آن بلافاصله پس از گریه آغاز نمی‌شود. بلکه چند دقیقه بعد از آن اثرات خود را روی بدن می‌گذارد.


۳ . گریه کردن درد را تسکین می‌دهد.

گریه کردن برای مدت زمان طولانی باعث ترشح هورمون اکسی توسین و ضد دردهای اندوژنوس (اندروفین) می‌شود. این هورمون‌ها باعث تسکین دردهای فیزیکی و روانی می‌شوند. اکسی توسین می‌تواند به شما یک احساس آرامش یا رفاه بدهد.


۴ . خلق و خوی شما را بهبود می بخشد

وقتی بغض می‌کنید اتفاقات جالبی در بدن شما رخ می‌دهد. زمانی که بغض بترکد اوضاع جالبتر هم می‌شود. معمولا پس از ترکیدن بغض هق هق می‌کنید. با هر بار هق هق کردن تنفس شما کوتاه می‌شود و هوا وارد گلو می‌شود. هوا چون یک باره وارد شده خنک می‌شود. نفس سرد دمای مغز را تنظیم می‌کند و حتی باعث کاهش دمای مغز می‌شود.

مغز با دمای متعادل و کنترل شده عملکرد بهتری دارد و معمولا باعث بروز رفتار و احساسات ملایم می‌شود.


۵ . گریه حمایت نزدیکان را به شما جلب می‌کند

اگر حس ناخوشایند و بدی دارد و نمی‌توانید به تنهایی از عهده مواجهه با آن بر بیایید معمولا گریه می‌کنید. گریه کردن اطرافیان را به حمایت از شما تشویق می‌کند. (گریه طبیعی منظور ما است، فیلم بازی نکنید) گریه در حالت حزن و اندوه به اطرافیان این پیام را می‌دهد که شما به کمک آن‌ها نیاز دارید.

بسیاری از مواقع دلیل گریه در کودکان به دلیل دلبستگی به کسانی است که دوستشان دارند. کودکان دریافته‌اند زمانی که گریه می‌کنند مورد حمایت و توجه والدین و بزرگترها قرار می‌گیرند و در آسایش و امنیت قرار خواهند دارند.


۷ . بازیابی تعادل احساسات

گریه فقط مختص رخدادهای غم انگیز نیست. توصیه شده که هنگامی که بسیار خوشحال هستید (گریه ناشی از خوشحالی زیاد) یا وقتی وحشت کردید نیز گریه کنید (البته نه اینکه زار بزنید، یک اشک شوقی هم بریزید کافیه).

محققان دانشگاه ییل (Yale University) بر این باورند که گریه ممکن است به بازگرداندن تعادل احساسی کمک کند. برای مثال هنگامی که با چیز فوق العاده شاد یا ترسناکی مواجه شوید و گریه کنید، احساسات شما برانگیخته می‌شود . پس از اتمام گریه احساسات به وضعیت تعادل نرمال خود بازمی‌گردند.


۸ . گریه باعث می‌شود نوزاد اولین نفس های خود را پس از تولد بکشد

یکی از صحنه‌های عالی و پرمفهوم زندگی، تولد نوزاد است. نوزاد در اولین ثانیه های تولد از مادر شروع به گریه کردن می‌کند. گریه کردن مجرای تنفسی نوزاد را آزاد می‌کند و باعث می شود او اولین نفس های خود را بکشید. پیش از این نوزاد در دوران جنینی با جفت مادر تنفس میکرده است.

اولین گریه معجزه‌ای است که به ریه‌های کودک کمک می‌کند تا با زندگی در جهان خارج سازگار شود. گریه همچنین به نوزادان کمک می‌کند تا هر گونه مایع اضافی در ریه‌ها، بینی و دهان را خارج کنند.


۹ . کمک می کند خواب نوزاد

گریه کردن برای نوزادان مفید است و به آن‌ها کمک کند شب‌ها بهتر بخوابند. در یک مطالعه که بر روی ۴۳ نوزاد انجام شدف محققان دریافتند نوزادانی که بطور طبیعی گریه میکنند شب ها خواب بهتری دارند. علاوه بر افزایش مدت خواب، شب ها نیز کمتر از خواب برمیخیزند.


هنگامی که باید به دنبال کمک باشید؟

بطور معمول گریه یک پاسخ و مکانیزم بدن در مقابل چیزی است که شما را ناراحت یا خوشحال کند. و در این حالت طبیعی است. اگر به طور معمول گریه می کنید طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست. اما اگر بیش از حد . برای مدت طولانی اشک میریزید بهتر است با پزشک یا روانشان صحبت کنید. اگر گریه کردن با فعالیت ها و کارهای روزمره شما تداخل داشته باشد به احتمال زیاد شما دچار افسردگی هستید.

گریه افسردگی

برخی از علایم افسردگی:

 • احساس غم، اندوه و ناراحتی بیش از حد و طولانی
 • تحریک پذیری
 • تغییر در اشتها، و وزن بدن
 • کمبود انرژی
 • مشکل در خوابیدن عموما خوابیدن بیش از حد
 • درد
 • افکار آزار دهنده خودکشی

چقدر باید گریه کنیم؟

محققان دانشگاه تیلبرگ درباره میزان گریه کردن مطالعاتی انجام داده‌اند. اما نتیجه این مطالعات چیست؟

بررسی‌ها نشان ‌داد که زنان آمریکایی به طور متوسط در ماه ۳.۵ بار گریه می‌کنند. این درحالی است که مردان این کشور بطور متوسط ۱.۹ بار در ماه گریه می‌کنند. البته متوسط گریه کردن در کشورهای دنیا متفاوت است و کشور آمریکا در صدر قرار دارد. میانگین چند کشور دیگر را هم ببینید:

زنان در چین فقط در حدود ۱.۴ بار در ماه می‌ گریه می‌کنند. طبق گزارش‌ها، مردان در بلغارستان فقط ۰.۳ بار در ماه گریه می‌کنند (تصور کنید یه مرد بلغار با یک زن آمریکایی ازدواج کنه!!!!)


نکته پایانی از سایت نسخه

شاید بیشتر افراد وقتی غمگین و ناراحت هستند گریه میکنند، با ین وجود حتی در این حالت گریه خوب است و برای چشم های شما مفید است. اگر احساس می‌کنید در آُستانه گریه کردن هستید جلو اشک های خود را نگیرید. اشک‌ها یک راه طبیعی و سالم برای بیان احساسات است.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است