10 فایده و مزیت باور نکردنی نوشیدن آب ولرم

۱۰ فایده و مزیت باور نکردنی نوشیدن آب ولرم

مرداد ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه تغذیه سالم نظرات

آب گرم به آبی با دمای بین ۴۸ تا ۶۰ درجه سلسیوس گفته می‌شود. نوشیدن آب ولرم می‌تواند بیشتر نیاز بدن به مایعات را برطرف کند. کمک به هضم موثر غذا، رفع گرفتگی و احتقان بدن و کمک به حفظ آرامش عمومی تنها بخش کوچکی از فواید و اثرات شگفت انگیز آب بر روی بدن انسان است.

بسیاری از آب ولرم به عنوان یک ابزار سالم و آسان، برای حفظ سلامتی بدن خود استفاده می‌کنند. توصیه شده که هر روز بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از رفتن به تخت خواب یک لیوان آب ولرم نوشیده شود. آب مصرف شده نباید داغ باشد. مصرف آب داغ موجب آسیب به جوانه‌های چشایی در سطح زبان می‌شود. در ادامه به ۱۰ ویژگی مفید خوردن آب ولرم خواهیم پرداخت:


۱ . رفع گرفتگی و احتقان بینی

یکی از ساده ترین فواید آب گرم استفاده از آن برای انجام بخور است. بخار خارج شده از آب ولرم می‌تواند احتقان و گرفتگی بینی و سینوس‌های آن را کاهش بدهد. زمانی که دچار گرفتگی بینی می‌شوید، بینی خود را در معرض یک لیوان آب گرم قرار دهید. تا به تنفس آرام شما کمک کند. بخار آب ولرم همچنین به مرطوب کردن مجاری تنفسی کمک می‌کند و مانع از خشک شدن و بروز برخی مشکلات دیگر می شود.

از آنجا که گردن و قسمت خلف دهان شما با غشای موکوسی پوشیده شده، نوشیدن آب ولرم موجب گرم شدن آن و کمک به کاهش گلو درد می کند.


۲ . نقش نوشیدن آب ولرم در هضم غذا

خوردن آب آشامیدنی گرم موجب شروع پرسه گوارش، آرامش ارگان های گوارشی و هضم و جذب راحت تر مواد غذایی میشود. با عبور آب ولرم از کانال گوارشی اندام‌ها هیدراته می شوند و مواد دفعی خود را در حضور آب گرم بهتر دفع می‌کنند.

آب با دمای ۴۰ تا ۶۰ درجه به بدن کمک می کند تا مواد غذایی که به سختی هضم می شوند بهتر و راحت تر هضم شوند. و در نهایت دفع مواد از کانال و لوله گوارشی در حضور آب گرم بسیار مطلوب تر صورت می گیرد.


۳ . نوشیدن آب ولرم برای آرامش سیستم عصبی مرکزی

آب آشامیدنی گرم و مطلوب می‌تواند سیستم عصبی مرکزی شما را آرام کند. و به ریلکس کردن بدن کمک می‌کند. اگر پس از چندین روز نوشیدن آب گرم برای شما تبدیل به عادت شود، متوجه می شوید که:

  • واکنش سیستم عصبی به اتفاقات آرام تر و کنترل شده‌تر خواهد بود.
  • در طول روز احساس امیدواری بیشتر به شما دست میدهد
  • و در مواجهه با عوامل درد آور درد کمتری نسبت به قبل تجربه میکنید.

معمولا به افرادی که مبتلا به آرتریت هستند، توصیه می‌شود که بیشتر از افراد معمولی با آب ولرم خو بگیرند. خوابیدن در آب ولرم حوضچه های معدنی و یا نوشیدن منظم آب ولرم به جای آب یخ و سرد، می تواند تاثیر شگفت انگیزی بر کاهش درد در افراد مبتلا به آرتریت بگذارد.


۴ . آب گرم و مبارزه با یبوست

یبوست نه تنها یک حس ناخوشایند است، بلکه ممکن است به روده‌ها نیز آسیب برساند. با خوردن روزانه و منظم چند لیوان آب ولرم می‌توانید تا حد زیادی از ابتلا به یبوست پیشگیری کنید. اگر مدام دچار یبوست هستید یکی از گزینه های درمان نوشیدن آب ولرم خواهد بود.

برای درمان یا کاهش علایم برخی از اختلال دیگر مثل سندروم روده تحریک پذیر و نفخ روده‌ها نیز، نوشیدن آب با دمای ملایم بشدت توصیه میشود. البته وقتی صحبت از نوشیدن آب می شود منظور این نیست که از الان تا آخر عمر فقط آب ولرم بنوشید بلکه مصرف گاه به گاه و منظم آن مد نظر ما است.


۵ . بدن شما را هیدراته نگه می دارد

برخی ها به اشتباه تصور می کنند که آب ولرم باعث تشنگی می شود و مصرف مداوم آن عطش شدیدی به دنبال دارد. اما برعکس تصور این افراد، آب ولرم و آب سرد به یک اندازه بدن را هیدراته می‌کنند و حتی تاثیر آب با درجه حرارت ملایم بیشتر از آب یخ است.

بر اساس توصیه پزشکان خوردن ۸ لیوان آب در روز برای هر شخص می تواند میزان آب مورد نیاز بدن را تامین کند. اما برخی از افراد نمی توانند بنا به هر دلیلی این میزان آب را بخورند. در عوض نوشیدن یکی دو لیوان آب ولرم به اندازه زیادی موجب هیدراته شدن و تامین آب مورد نیاز بدن می شود.

10 فایده و مزیت باور نکردنی نوشیدن آب ولرم


۶ . نوشیدن آب ولرم به کاهش وزن کمک کند

متابولیسم و سوخت و ساز بدن در دماهای مختلف سرعت متفاوتی دارد. در دماهای بسیار بالا یا بسیار پایین میزان سوخت و ساز کاهش پیدا می کند. اما نوشیدن آب گرم دمای مناسبی برای بدن ایجاد می کند تا سوخت و ساز بالا برود. نوشیدن مقدار کافی آب با درجه ملایم می‌تواند در کنار سایر روش ها به کاهش وزن کمک کند.


۷ . گردش خون را بهبود می بخشد

دوش گرفتن یا قرار گرفتن در یک حوضچه آب گرم و ولرم می تواند باعث ریلکس شدن سیستم قلب و عروق شود. برای مبارزه با سطوح بالا و پایین فشار خون قرار گرفتن در معرض آب با درجه ملایم توصیه می‌شود.


۸ . کاهش سطوح استرس با وشیدن آب ولرم

از آنجا که نوشیدن آب گرم به بهبود عملکرد سیستم عصبی مرکزی کمک می کند، در صورت مواجهه با عوامل تنش زا بهتر می‌توانید استرس را کاهش دهید.


۹ . کاهش سموم بدن

آب آشامیدنی به طور موقت دمای داخلی بدن شما را افزایش می‌دهد. هنگامی که آب گرم می نوشید یا وقتی حمام گرم می کنید، سیستم غدد درون ریز بدن شما فعال می‌شود و شما شروع به عرق می‌کنید. سموم نیز از طریق عرق می توانند به خارج از بدن تخلیه شوند.

در حالی که عرق کردن ممکن است ناخوشایند باشد، اما عرق کردن بخشی از سیستم تهویه پوست و تخلیه سموم بدن است.


۱۰ . نوشیدن آب ولرم به کاهش علایم آشالازی کمک می کند

در بیماری آشالازی انتقال مواد غذایی از مری به معده با دشواری صورت می‌گیرد. در بیماری آشالازی شخص احساس می‌کند که غذا وارد معده نمی شود و گیر کرده است. دشواری و درد در بلع مواد غذایی برای شخص مبتلا ناخوشایند است. خوردن منظم و روزانه آب گرم برای این افراد می تواند درد و دشواری بلع را کاهش دهد.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است