با این روش لاغری از شر 80 درصد اضافه وزن خود خلاص شوید

با این روش لاغری از شر ۸۰ درصد اضافه وزن خود خلاص شوید

مرداد ۱۸, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

جراحی دئودنال سوئیچ (duodenal switch) یک عمل جراحی برای کاهش وزن اضافی ناشی از چاقی مرضی است. نام‌های مختلفی برای این شیوه کاهش وزن انتخاب کرده‌اند، که برای مثال سه نام رایج آن بای پس روده ، DS و دئودنال سوئیج همراه با انحراف بیلوپانکراتیک (biliopancreatic diversion with duodenal switch) است.

طی این عمل جراحی علاوه بر کاهش حجم معده و فضای ورودی غذا به بدن، مواد غذایی از بخش زیادی از روده عبور نمی‌کند. در نتیجه جذب کالری و مواد غذایی تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.

عمل جراحی بای پس روده ترکیبی از کاهش حجم معده، همراه با دور زدن بخش از روده است. بیمارانی که تحت عمل جراحی بای پس روده قرار می‌گیرند، می‌توانند بدون ایجاد تغییرات در عادت‌هایی غذایی وزن خود را تا حد زیادی کاهش دهند.

پس از عمل جراحی، بیمار قادر خواهد بود حدود ۱۴۰ تا ۱۶۰ گرم ماده غذای در معده خود جای دهد، در حالی که با سایر روش‌های عمل جراحی چاقی معده تنها ۳۰ گرم مواد غذایی در خود جای می‌دهد.


عمل جراحی دئودنال سوئیچ یا بای پس روده چگونه انجام می‌شود؟

تکنیک جراحی دئودنال سوئیچ در بیمارستان‌های مجهز و مراکز جراحی تخصصی و پیشرفته صورت می‌گیرد. با توجه به اینکه پروسه جراحی باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود، در هر مرکزی که عمل صورت می‌گیرد، باید دستگاه‌های بیهوشی استاندارد، کالیبره و سالم وجود داشته باشد.

عمل جراحی چاقی از طریق تکنیک بای پس روده به صورت لاپاراسکوپی و با حداقل تهاجم صورت می‌گیرد. جراح چند برش بسیار کوچک اندازه ۱ اینچ (حدود ۲ سانتی متر) در اطراف معده و قسمت میانی شکم ایجاد می‌کند. و عمل جراحی را با ابزار جراحی لاپاراسکوپیک شروع می‌کند.

قبل از اینکه در مورد چگونگی عمل جراحی توضیحاتی ارائه دهیم، ابتدا لازم است بدانید که روده کوچک یا باریک سه قسمت و بخش اصلی دارد:

  • بخش اول: دئودنوم یا (دوازدهه)
  • بخش دوم: ژژنوم یا (تهی روده)
  • بخش سوم: ایلئوم یا (دراز روده)

اولین بخش روده (دوازدهه)، دقیقا بعد از معده قرار دارد. و به انتهای معده متصل است. پس از دوازدهه، با فاصله کمی تهی روده و بعد از آن دراز روده قرار دارد. دراز روده دقیقا قبل از روده بزرگ یا کولون قرار دارد و متصل به آن است.

در تکنیک جراحی چاقی دئودنال سوئیچ بخش بزرگی از معده برداشته می‌شود. و تغییرات زیر روی ساختارهای گوارشی اعمال می‌شود:

  • بخش میانی روده در محل اتصالات خود از بخش‌های دیگر روده، جدا می‌شود.
  • بخش سوم روده یا دراز روده به بخش اول آن یعنی دوازدهه متصل می‌شود.
  • ابتدای تهی روده در نزدیکی کیسه صفرا قرار می‌گیرد و سر دیگر آن به انتهای بخش سوم روده یعنی دراز روده متصل می‌شود.

علت اینکه یک سر تهی روده، در نزدیکی کیسه صفرا و پانکراس قرار می‌گیرد آن است که، محتویات این کیسه‌ها به غذا اضافه شود. با کاهش طول روده جذب غذا کاهش پیدا می‌کند در نتیجه جذب کالری کم شده و برعکس جذب مواد معدنی و ویتامین‌ها بیشتر می‌شود.

با توجه به اینکه برش‌های ایجاد شده طی عمل جراحی لاپاراسکوپی بسیار کوچک هستند، بعد از بسته شدن با نخ‌های قابل جذب یا نایلون اسکار و رد زخم جراحی بسیار کمی برجای می‌ماند.


زندگی پس از عمل جراحی دئودنال سوئیچ یا بای پس روده

هرچند که عمل جراحی نسبتا سنگینی پیش روی کسانی که اضافه وزن دارند خواهد بود، اما نتایج فوق‌العاده چشمگیری در انتظار این اشخاص است. پس از عمل جراحی چاقی دئودنال سوئیچ بیمار قادر خواهد بود ۷۰ تا ۸۰ درصد اضافه وزن خود را طی یک یا کمتر از دو سال از دست بدهد.

هر چند میزان کاهش وزن در این عمل زیاد است، اما برخی معایب نیز متوجه این تکنیک جراحی است. نسبت به سایر روش‌های درمان چاقی افرادی که تحت عمل جراحی بای پس روده قرار می گیرند بیشتر با سوء تغذیه یا کمبود تغذیه ای روبرو می شوند.

جراح با حفظ اسفنکتر انتهای معده (اسفنکتر پیلور که مانع از تخلیه زودهنگام معده می شود) باعث میشود که هضم غذا برای مدت بیشتر در معده صورت بگیرد و مواد هضم شده سریعتر در طول قسمت های باقی مانده روده جذب شود. در این حالت نیز از سوء تغذیه ناشی از کاهش جذب جلوگیری خواهد شد. با این حال مطالعات نشان می دهد درصد هر چند ناچیز از سوء تغذیه در انتظار افراد جراحی شده خواهد بود.

البته با روش های مختلفی میتوان از کمبود جذب مواد غذایی پیشگیری کرد. و حتی برای دریافت مقدار کافی ویتامین ها و مواد معدنی ممکن است شخص تا آخر عمر مکمل های این مواد مغذی را دریافت کند.

در این روش بیماران بیشتر از سایر روش های جراحی قادر به خوردن غذا هستند. به این شکل که هم غذای کافی دریافت میکنند و هم وزن کم میکنند. درحالی که در روش های دیگر غذا به پایین ترن حد خود می رسد (با خوردن مقدار کمی سیر می شوند.)

اکثر بیماران در دراز مدت نتایج عمل جراحی چاقی را تجربه خواهند کرد. اما باید مراقبت های لازم پس از عمل را به خوبی در نظر بگیرند. داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم و استفاده به موقع و منظم از مکمل ها میتواند نتیجه عمل را بهتر کند.


از سایت نسخه بخوانید

با اینکه پس از این عمل جراحی شما قادر خواهید بود طیف وسیعی از غذاها را مصرف کنید بدون اینکه اضافه وزن داشته باشید (میخورید اما زود سیر میشید ولی از غذا خوردن لذت میبرید)، اما جراحان کمی حاظر به انجام چنین عمل هایی برای کاهش وزن شما هستند.

قبل از انجام عمل جراحی دئودنال سوئیچ سعی کنید همه جوانب را بسنجید. بررسی کنید که آیا واقعا نیازمند چنین عملی هستید؟ آیا همه راه های ممکن را امتحان کرده اید؟

پس از اینکه خود را متقاعد کردید که عمل جراحی چاقی انجام دهید آنگاه نوبت به پیدا کردن جراح مناسب میرسد. جراحی که بتواند متعهد باشد و از تجربه زیادی برخوردار باشد. برای پیدا کردن جراح عجله نکنید و از میان جراحان و متخصصان چاقی بهترین را انتخاب کنید. با دنبال کردن اشخاصی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند نتایج عمل جراحی پزشک متخصص چاقی را مشاهده و ارزیابی کنید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است