حذف پوست آویزان و اضافی شکم با عمل جراحی پانیکولکتومی

حذف پوست آویزان و اضافی شکم با عمل جراحی پانیکولکتومی

مرداد ۱۸, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

پانیکولکتومی یک عمل جراحی در ناحیه شکم است که برای حذف پوست اضافه یا پانیکولوس (panniculus) در قسمت تحتانی شکم انجام می‌شود. این عمل جراحی را نباید با جراحی ابدومینوپلاستی اشتباه گرفت. طی عمل جراحی ابدومینوپلاستی، علاوه بر پوست اضافی، چربی اضافی شکم را نیز برداشته و عضلات را تقویت می‌کنند.

پوست اضافی در قسمت تحتانی شکم، با آویزان شدن موجب بروز مشکلاتی در اشخاص می‌شود. و حتی ممکن است با فعالیت‌های روزانه آن‌ها در تداخل باشد. بیشتر افراد فکر می‌کنند که این عمل، یک روش جراحی زیبایی است. اما در واقع تنها یک روش برای از بین بردن یک مشکل اساسی پوستی است، نه صرفا یک روش زیبایی.


چه کسانی باید عمل جراحی پایکولکتومی انجام دهند؟

اضافه وزن، مشکلات زیادی برای افراد به وجود می‌آورد. با افزایش بافت چربی بدن به طبع پوست نیز متناسب با اضافه وزن گسترش می‌آبد (کش می‌آید.) کسانی که به تازگی به هر روشی موفق به کاهش اضافه وزن خود شده‌اند تازه متوجه مشکل دیگری در بدن خود می‌شوند. آن‌ها وزن زیادی از دست داده اند. اما الان متوجه آویزان شدن پوست خصوصا در ناحیه تحتانی شکم خود می‌شوند. فرقی نمی‌کند به چه روشی وزن از دست داده باشید چه با انجام ورزش منظم و سخت، بصورت روزانه یا تحمل عمل جراحی و یا رژیم غذایی گیاهی در هر صورت ممکن است چنین حالتی در شکم شما به وجود بیاید.

اما بطور معمول علاوه بر اشخاصی که وزن کم کرده اند، کسانی که بخاطر پوست اضافه علایم زیر را دارند مناسب‌ترین کاندیداها برای انجام عمل جراحی پانیکولکتومی هستند:

 • افرادی که از عفونت های قارچی رنج میبرند
 • افرادی که پوست تحریک پذیری دارند
 • افرادی که در ناحیه تحتانی کمر با درد مواجه هستند.
 • کشیدگی و آویزان شدن بیش از حد پوست پس از چند دوره بارداری

برخی از بیماران ممکن است نیازمند عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیز باشند.


قبل از عمل جراحی پانیکولکتومی چه اقداماتی باید انجام داد؟

باید با پزشک متخصص ملاقاتی داشته باشید سپس تحت معاینه و ارزیابی دقیق او قرار بگیرید. پزشک جراح درباره نحوه آماده سازی و هرآنچه که باید قبل از عمل انجام دهید صحبت خواهد کرد. اما برخی از دستورالعمل هایی که توسط پزشک به شما توصیه می شود شامل موارد زیر می شود:

 • اگر سیگار می کشید مدت طولانی قبل از عمل سیگار نکشید یا آن را ترک کنید.
 • باید از مصرف برخی داروهای خاص اجتناب کنید
 • تکنیک های شستشو موضع عمل را یاد گرفته و هر رز آن را انجام دهید.
 • باید از مصرف برخی غذاها و مایعات خاص اجتناب کنید یا مصرف آن ها را محدود کنید.
 • مصرف داروها را زمانبندی کنید

انجام عمل جراحی پانیکولکتومی در اتاق عمل

عمل جراحی معمولا در بیمارستان و مراکز جراحی محدود البته  مجهز با امکانات کافی صورت می‌گیرد. بیمار پس از پذیرش در اتاق عمل و قرار گرفتن روی تخت جراحی توسط پزشک متخصص بیهوش می‌شود.

دو برش اصلی برای انجام عمل مورد نیاز است. جراح یک برش عمودی دقیقا از زیر استخوان جناغ تا استخوان پوبیک (بخشی که بالاتر از اندام تناسلی و پایینتر از ناف قرار دارد) میزند. او همچنین برش دیگر را بصورت افقی و در ناحیه پوبیک میزند.

چربی اضافی بخش بالاتر از ناف پایین کشیده می شود و در محل جدید بخیه می شود. سوراخ ناف به جایگاه طبیعی خود شیفت داده می شود و در محل طبیعی خود بخیه و دوخته می شود. به منظور خروج ترشحات از محل برش ها، یک درن در داخل موضع عمل کار گذاشته می شود.

بسته به اینکه چه مقداری از پوست و چربی برداشته شود عمل جراحی ممکن است بین ۳ تا ۵ ساعت به طول بی‌انجامد. البته اگر جراح بخواهد عمل جراحی دیگری مثل ابدومینوپلاستی را انجام دهد این زمان طولانی تر خواهد شد.


دوره ریکاوری پس از عمل جراحی پانیکولکتومی

پس از عمل جراحی یک شکم بند متناسب با سایز کمر شما پس از عمل جراحی به دو کمر و شکم شما پیچیده می‌شود. بیمار سپس به اتاق ریکاوری فرستاده می شود تا تحت نظر پرستاران آن بخش قرار بگیرد. بیمار معمولا پس تا ۴۸ ساعت بعد از عمل جراحی پانیکولکتومی درد را تجربه خواهد کرد.

پس از چند روز از عمل، بیمار می تواند دوش بگیرد. اما پیش از آن مجاز به استحمام نخواهد بود. هرچند که پس از ۵ روز بیمار قادر به حرکت کرد و انجام فعالیت های طبیعی خود است اما نباید تا ۴ هفته بعد از عمل هیچگونه فعالیت فیزیکی سختی داشته باشد.


خطرات و عوارض ناشی از عمل

هر عمل جراحی خواه ناخواه برخی مزایا و معایب دارد. در خصوص جراحی پانیکولکتومی می توان عوارض احتمالی (یعنی ممکن است پیش بیاید) زیر را برشمرد:

 • جمع شدن مایعات زیر پوست
 • جدا شدن پوست
 • سستی در ناحیه جراحی
 • اسکار و جای زخم
 • تغییر رنگ پوست ناحیه
 • لخته شدن خون
 • شل شدن پوست

یک کلام از نسخه

این روش جراحی احتمالا توسط شرکت‌های بیمه ساپورت نشود. لذا قبل از اقدام به این عمل جراحی از بیمه گر خود سوال بپرسید که آیا هزینه های این عمل شامل تعهدات شما می شود یا خیر.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است