هرآنچه که باید درباره عمل جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی بدانید

هرآنچه که باید درباره عمل جراحی تامی تاک یا ابدومینوپلاستی بدانید

مرداد ۱۵, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

عمل جراحی تامی تاک (tummy tuck) یا ابدومینوپلاستی (Abdominoplasty) یک روش جراحی زیبایی است، که به منظور حذف پوست و توده چربی شکمی اضافی برای بیماران با شرایط خاص صورت می‌گیرد. طی این عمل جراحی، عضلات بیمار که دچار کشش شده و شل هستند به حالت طبیعی درآورده می‌شوند.  این عمل جراحی بطور معمول توسط جراح پلاستیک و زیبایی و جراح عمومی انجام می شود.


چه کسانی کاندیدای عمل جراحی تامی تاک هستند؟

افراد چاقی که با کمک رژیم‌های غذایی لاغری و ورزش موفق به از دست دادن چربی های خود نشده اند، می توانند این عمل جراحی را انجام هند. اما ایده آل‌ترین کاندیداهای ابدومینولاستی یا تامی تاک بهتر است که افراد غیر سیگاری باشند که وضعیت فیزیکی و سلامتی عمومی مطلوب و مناسبی داشته باشند.

برخی زنان بارداری که برای چند دوره بارداری را تجربه کرده اند، پس از فارغ شدن از حاملگی با مشکل پوست و چربی شکمی همراه هستند. در این زنان پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و حالت افتادگی پیدا می‌کند. از طرفی عضلات مانند اول قادر به نگهداری محتویات شکم نیستند و  کش آمده‌اند.


چه کسانی کاندید مناسبی برای عمل جراحی تامی تاک نیستند؟

آن دسته از بانوانی که هنوز قصد بارداری دارند و می خواهند فرزندان دیگری بیاورند و یا اشخاصی که هنوز میخواهند وزن خود را کم کنند بهتر است از انجام این عمل جراحی اجتناب کنند. زیرا ممکن است بارداری دیگر یا کاهش وزن بیشتر، پوست شکم را بیشتر آویزان کرده و با مشکلات دیگری مواجه شوند. اگر این افراد اقدام به عمل جراحی تامی تاک کنند علاوه بر اینکه پول خود را دور ریخته اند، پس از مدتی مجبور میشوند برای بار دوم تن به این عمل جراحی دهند.


ابدومینوپلاستی ناکامل یا مینی تامی تاک

درحالیکه روش عمل جراحی کامل ابدومینوپلاستی برش های وسیعی می طلبد، در ابدومینوپلاستی پارشیل یا ناکامل تعداد برش ها و عوارض ناخواسته کمتر است. به این تکنیک عمل، مینی تامی تاک گفته می شود.

مینی تامی تاک برای آن دسته از بیمارانی مناسب است که تنها در ناحیه تحتانی شکم در حوالی ناف و زیر ناف چربی زیادی دارند. برش ها در این روش کمتر است و زمان بهبودی و ریکاوری به طبع کاهش میابد.


انجام عمل جراحی ابدومینوپلاستی در اتاق عمل

در طی عمل تامی‌تاک، بیمار توسط متخصص بیهوشی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرد. برای انجام عمل دو برش مورد نیاز است:

  • برش اول: از یک سمت استخوان هیپ شروع کرده و به به صورت تقریبا افقی به سمت دیگر هیپ امتداد پیدا می کند.
  • برش دوم: در اطراف ناف برش دیگری نیز زده می شود.

پوست شکم به آرامی از عضلات شکمی که زیر پوست قرار دارند جدا می شود.

برای باریک شدن کمر و محکم شدن جدار شکم عضلات با هم جمع می شوند سپس دوخته می شوند. پوست روی عضلات کشیده می شود سپس پوست اضافی را بریده و کنار می گذارند.

ناف در بیماران چاق معمولا در جایگاه طبیعی خود نیست. جراح در ادامه ناف را به موضع طبیعی خود باز می گرداند و به پوست می دوزد. معمولا ناف قبل از بسته شدن برش ها به جایگاه نرمال خود که بالاتر از حالت قبل است منتقل می شود.

برش های ایجاد شده دوخته می شود سپس پانسمان صورت می گیرد. بسته به میزان چربی و پوست اضافی، تامی تاک معمولا ۲ تا ۵ ساعت به طول می‌انجامد. جراحان باتجربه معمولا با دقتی که دارند کمتر از ۵ ساعت پروسه را به اتمام می‌رسانند.


بهبودی پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی

در انتهای عمل به منظور تخلیه ترشحات و مایعات ناشی از دستکاری شکم یک درن یا لوله کوچک کار گذاشته می‌شود. این درن معمولا پس از چند ساعت و بعد تخلیه کامل ترشحات برداشته می‌شود. یک لباس فشرده یا یک شکم بند عریض در اتاق ریکاوری به بیمار پوشانده می شود.

بطور کلی بیمارانی که عمل جاحی ابدومینوپلاستی را انجام داده اند می توانند پس از ۲ هفته تا نهایتا ۲ ماه به زندگی عادی خود بازگردند. پس از عمل جراحی به هیچ عنوان نباید فعالیت های سنگین مانند ورزش داشته باشند. از بلند کردن اجسام سنگین نیز باید خودداری شود.

بیمار پس از دو هفته می تواند به شغل و محل کار خود بازگردد. البته باید پزشک اجازه این کار را صادر کند. بنابراین بعد از عمل چند بار با دکتر ملاقات کنید تا مورد ارزیابی قرار بگیرید.


نتایج

پس از عمل نتایج کم کم خود را نشان خواهد داد. اما به منظور ماندگاری و تداوم بیشتر زیبایی پس از ابدومینوپلاستی بهتر است یک رژیم غذایی مناسب و توصیه شده از سوی جراح را مصرف کنید و همواره به رژیم غذایی خود اهمیت دهید. ورزش منظم و سبک نیز نقش مهمی پس از عمل جراحی دارد زیرا از نتیجه عمل محافظت خواهد کرد.

خطرات احتمالی ناشی از عمل جراحی تامی تاک


خطرات احتمالی ناشی از عمل جراحی تامی تاک

علاوه بر خطرات ناشی از جراحی و بیهوشی ممکن است عوارض احتمالی برای برخی از بیمارانی که این شیوه جراحی را انتحاب کرده اند پیش بیاید:

  • عدم تقارن طرف چپ و راست شکم
  • اسکار جراحی یا جای زخم و برش
  • شلی پوست
  • سستی پوست
  • نتایج ضعیف

بیمارانی که برای بار دوم مجبور به انجام عمل جراحی ابدومینوپلاسنی شده اند شاهد بروز اسکار جراحی بیشتر روی پوست خود هستند و برای حذف یا کاهش این زخم ها شاید یک عمل جراحی ویژه نیاز داشته باشند. (با توجه به اینکه شکل نامناسبی به شکم می دهند ممکن است از لحاظ روانشناختی بیمار دچار مشکلاتی مانند کاهش اعتماد بنفس شوند.)


ترجمه شده از: verywellhealth.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است