10 علامتی که نشان می‌دهد رابطه شما سالم است

۱۰ علامتی که نشان می‌دهد رابطه شما سالم است

تیر ۳۱, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

روابط سالم به رابطه‌هایی گفته می‌شود که عموما حس مثبت و خوبی به طرفین رابطه می‌دهند. هرچند که هیچ رابطه‌ای کامل و بی‌نقص نیست، اما رابطه سالم یک رابطه مثبت است که دو طرف به کمک هم، آن را به درستی مدیریت می‌کنند. و مشکلات آن را به درستی حل می‌کنند. در این رابطه، افراد رشد می‌کنند و رو به عقب باز نمی‌گردند. در این مقاله ۱۰ ویژگی برجسته روابط سالم توضیح داده شده است.

نکته

پیش از خواندن ادامه مقاله، باید به یک نکته مهم توجه کنید. اینکه خصوصیاتی مانند وفاداری خصوصایت بسیار پسندیده‌ای هستند و یکی از علامت‌ های رابطه سالم است در آن شکی نیست. اما اگر به کسی که به شما اهمیت نمی‌دهد و شما را نادیده می‌گیرد چنین حسی داشته باشید، نشان دهنده این نیست که در یک رابطه سالم هستید. همه چیز به دو طرف مربوط می‌شود. تمام ویژگی‌های ذکر شده در ادامه، باید در دو طرف رعایت شود تا یک رابطه سالم تلقی شود.


احساس راحتی

در یک رابطه سالم شما و شریک شما باید در پله‌ای قرار داشته باشید، که هر دو با هم راحت باشید و احساس مساعدی در هر دو شما شکل بگیرد. ممکن است طی یک قرار با شریک خود، بخواهید که ساعت‌ها با هم وقت بگذرانید، البته که این عالی است و حسن‌نیت شما را می‌رساند! اما در یک رابطه سالم تعادلی وجود دارد که زندگی دو طرف را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همان اندازه که با هم مشتاق به انجام کاری هستید باید کاری را انجام داد. اگر شما عاشق فرزند هستید و دوست دارید بچه‌دار شوید، شریک زندگی شما هم باید مانند شما فرزندی بخواهد. و آماده حضور او باشد تا بتوانید بچه‌دار شوید.

در یک رابطه سالم کسی برای تحقق هدف و خواسته خودش به طرف دیگر فشار وارد نمی کند. خودخواهی در این روابط معنی ندارد. تنها زمانی اتفاقی می‌افتد که هر دو با هم موافق آن باشند. در غیر این صورت حالتی پیش خواهد آمد که به صلاح هر دو باشد.

احساس راحتی


اعتماد

در روابط سالم اشخاص به یکدیگر اعتماد دارند. آن‌ها از اعتماد هم سوء استفاده نمی‌کنند. شما می‌دانید که همسرتان به شما اطمینان دارد و مطمئن است که نه تنها به او، بلکه به زندگی مشترکتان آسیبی وارد نخواهید کرد. بنابراین شما موظف هستید، که در چهارچوب این اعتماد بمانید. و کارهایی که در غیاب همسرتان انجام می‌دهید نباید هیچ ضرری به شریک شما و زندگی مشترکتان بزند. تحت هیچ شرایطی  نباید این اعتماد را خدشه‌دار کنید.

اعتماد


صداقت

در روابط سالم چیزی برای پنهان کردن وجود ندارد. طرفین هیچ ترسی از قضاوت شدن ندارند چون اساسا توسط هم قضاوت نمی‌شوند. مهم است که در رابطه سالم درباره چیز‌هایی با هم صحبت کنید که به درد هر دو شما می‌خورد. شاید حرف صادقانه‌ای که می‌زنید به مذاق شریک شما خوش نیاید، اما در چنین روابط سالمی، شریک شما چون می‌داند صداقت در کار است پاسخ مناسب و هوشمندانه‌ای برای شما خواهد داشت.

صداقت


استقلال

شما با هم در یک رابطه هستید، اما به معنی این نیست که دقیقا یک شخصیت دارید و باید هر کاری که انجام می‌دهید مشترکا انجام دهید. هر شخص منحصربفردی افکار خودش را دارد و باید آزادانه به افکار و فعالیت‌های خود بپردازد. در یک رابطه سالم هیچ یک از افراد آزادی‌های به‌حق یکدیگر را از هم سلب نمی‌کنند.

استقلال


احترام

در روابط سالم افراد به شخصیت و وجود هم احترام می گذارند. شریک شما به افکار و ذهنیت شما ارزش قائل است و احترام می گذارد. برای همین:

  • هیچ تلاشی برای تحت فشار قرار دادن شما انجام نمی دهد.
  • سعی نمی کند که عقاید و باورهای شما را زیر سوال ببرد.
  • شما را تشویق به این می‌کند که خود واقعی خودتان باشید زیرا شما را به عنوان یک شخص مورد احترام قبول دارد.

احترام


برابری

در یک رابطه سالم شما و شریکتان اهداف مشترکی دارید. به یک میزان در تصمیم گیری باید مشارکت کنید. هیچکس نگفته که همسر شما وظیفه شستن ظروف و یا رسیدگی به امور خانه را بر عهده دارد. در روابط سالم مسئولیت ها بصورت برابر بر عهده طرفین قرار میگیرد. به همان اندازه که یک نفر در حفظ محیط خانه مسئول است طرف دیگر نیز مسئولیت دارد. به هر اندازه که شما استحقاق آرامش و استراحت و یا تفریح را دارید همسر و شرایط شما نیز شایستگی آن را دارد.

برابری


رحم و شفقت – دلسوزی و مهربانی

بزرگترین حامی و یار شما شریک زندگی شما است. به همان اندازه که شما نیازمند آرامش هستید او نیز نیازمند آرامش و مهربانی است. در روابط سالم افراد برای هم مهربان هستند و هنگام سختی ها پشت هم را می گیرند و از حمایت قلبی هم برخوردار هستند. در زمان نیاز اولین کسی که شما را درک می کند و می فهمد شریک و همسر شما است.

رحم و شفقت - دلسوزی و مهربانی


قبول مسئولیت

شما و همسرتان هر دو  مسئول اعمال، رفتار و گفتاری هستید که به زبان می‌آورید یا انجام می‌دهید. هر دو شما در یک رابطه سالم سعی دارید مسئول هر چیزی باشید که از شما سر میزند یا وظیفه انجام آن را دارید. کسی، دیگری را به خاطر اشتباهی که آنجا داده سرزنش نمی‌کند. زیرا اگر هم اشتباهی انجام گرفته باشد مسئولیت آن را برعهده خواهد گرفت و خود را در قبال آن مسئول می‌داند.

قبول مسئولیت


وفاداری

در یک رابطه سالم شریک شما شخصی قابل اعتماد است و به شما حس اعتماد بنفس بالایی می دهد. از این نمی‌ترسید که مبادا به شما خیانت کند یا اسرار شما و زندگی مشترک شما را به دیگران بازگو کند. در یک رابطه سالم، شما مجبور نیستید وفاداری همسر خود را آزمایش کنید، زیرا شما می‌دانید که او به شما وفادار است و شما هم برای او اینگونه اید.

وفاداری


ارتباطات

اگر با شریک و همسر زندگی خود براحتی صحبت می‌کنید و ارتباط برقرار می‌کنید نشانه خوبی است. فرقی نمی‌کند درباره مسائل خوب یا بد، در هر صورت در یک رابطه سالم اشخاص برای هر مساله آماده گفتگو و ایجاد ارتباط مثبت باشند. وقتی هر کدام از طرفین صحبت می‌کنند دیگری آماده گوش دادن و شنیدن سخنان شریک خود است.

ارتباطات

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است