هر وقت درباره آینده خود دچار نا امیدی شدید این کارها را انجام دهید!

هر وقت درباره آینده خود دچار نا امیدی شدید این کارها را انجام دهید!

تیر ۲۴, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

چه شما مادر چند تا بچه باشید که بخواهید بهترین‌ها را برای فرزندان‌تان فراهم کنید، چه یک کارمند ساده، که منتظر اضافه شدن حقوق و ترفیع است، چه شخصی که با یک تراژدی مثل از دست دادن کار مواجه شده، و چه شخصی که عشق زندگی خود را از دست داده، همه و همه نیازمند امید هستند. همه ما به امید نیاز داریم تا زندگی کنیم. تا با جرات بیشتری به آینده نگاه کنیم. و پا را یک قدم فرار بگذاریم. گاهی اوقات امید خود را نسبت به آینده از دست می‌دهیم. ناامیدی هر موجود زنده‌ای را فلج می‌کند. اگر نا امیدی سراغ شما آمد چه کاری باید انجام بدهید؟

امید تنها زمانی به زندگی و وجود ما بازمی‌گردد، که ما افکار منفی و فلج‌کننده را از ذهن خود دور بیندازیم و درهای ذهنمان را بر روی آن باز کنیم. ما باید به این فکر کنیم که چیزهای خوبی در انتظار ما خواهد بود زیرا ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد. حتی اگر اوضاع آشفته تر از این حرف‌ها باشد، اما امید ما به آینده می‌تواند همه چیز را دگرگون کند. هنگامی که از آینده نا امید شدید کارهای زیر را انجام دهید تا متوجه پرتوهای امید شوید و به آینده امیدوار شوید.

به احساسات و وجود خودتان احترام بگذارید

اگر احساس بدی نسبت به آینده و تمام اتفاقات منفی آن دارید و غرق در افکار نامشخص و پریشانی هستید. برای یک لحظه به خودتان بایید، به فکر خودتان باشید. آن لحظه را به خودتان اختصاص دهید. لباس بپوشید بیرون بروید. تا می‌توانید قدم بزنید. یک دوست قدیمی را پیدا کنید و با هم خوش و بش کنید. به یک تعطیلات کوتاه بروید. موسیقی که همیشه به شما آرامش می‌داد را دانلود کنید و گوش کنید. هر کاری کنید که به تعادل همیشگی خودتان بازگردید.

برای کوچک‌ترین موفقیت خود جشن بگیرید و پاداش در نظر بگیرید. مهم نیست چقدر موفقیت و پیروزی شما کوچک است، فقط از خود تقدیر کنید. هر موفقیت کوچک یک گام برای رسیدن به آینده شما است. نا امیدی با این موفقیت‌های ریزه میزه از وجود شما پاک می‌شود.

به احساسات و وجود خودتان احترام بگذارید

اهداف و آرزوهای خود را بازبینی کنید

اهداف خود را روی دیوار، یخچال، سقف و یا هر جایی که بتوانید آن‌ها را ببینید نصب کنید. هر وقت حس کردید که نا امیدی وجود شما را فرا گرفته و نمی‌توانید هیچ دید مثبتی به حال و آینده داشته باشید به آن‌ها نگاه کنید. هیچوقت از نگاه کردن به آرزوهای خود خسته نشوید. هر روز چندین بار به آن ها نگاه کنید تا انرژی و انگیزه شما چند برابر شود.

اهداف و آرزوهای خود را بازبینی کنید

انتظارات خود را مدیریت کنید

یکی از دلایل احتمالی از دست رفتن انگیزه در شما این است که انتظارات شما از خود خیلی زیاد است. اغلب بزرگ‌ترین منشاء نا امیدی‌های ما از انتظارات غیر منطقی و دور از انتظار است. غیر منطقی همیشه به این معنی نیست که شما نمی‌توانید اهداف خود را به دست آورید، بلکه به این معنی است که ممکن است برای بدست آوردن آن‌ها به زمان و منابع بیشتری نیاز داشته باشید.

تعیین اهداف مثبت و خاص که به راحتی قابل کنترل و دستیابی هستند، به خصوص در مراحل ابتدایی باعث می شود کمتر دچار نا امیدی شوید. تنظیم انتظارات منطقی که دستیابی به آن ها راحت تر و کمتر سخت است شما را تشویق می کند که قدم های خود را محکمتر به سمت آینده بردارید.

انتظارات خود را مدیریت کنید

یک پلن جایگزین B داشته باشید

دل خوش کردن به اینکه نقشه‌ها و برنامه‌های ما همیشه درست پیش بروند کار درستی نیست. مشکلات همیشه از در و دیوار می‌ریزند و ممکن است مانع رسیدن ما به اهداف شوند. برای ما تحمل و پیش‌بینی شکست سخت است. اما به خود جرات بدهید برای اهداف مهم خود یک نقشه دومی هم در نظر بگیرید. تا زمانی که با نا امیدی دست به یقه شدید پلن B را به جان نا امیدی بیندازید.

داشتن پلن B به ما این نوید را می دهد که شکست برنامه اصلی ما به معنی پایان راه نیست و درست در زمانی که شکست خوردیم از دل خاکستر برمی خیزیم و راه را ادامه می دهیم.

یک پلن جایگزین B داشته باشید

یادآوری موفقیت های گذشته

امید مثل شعله شمع است که اگر بدون وقفه بسوزد (مصرف شود) مسیر زندگی و آینده ما روشن‌تر و قابل دسترس‌تر می‌ماند.  هر زمان حس کردید امیدی ندارید کافی است نگاهی به گذشته خود بیندازید. بسیاری از موفقیت های ریز و درشت خود را به یاد بیاورید. فراموش نکنید که تنها در مقاطعی موفق نبوده اید. زندگی عرصه شکست‌ها و پیروزی‌ها است. با یادآوری موفقیت ها و پیروزی ها عرصه را بر شکست ها و نا امیدی تنگ کنید. یادآوری همه این موفقیت ها باعث ایجاد انگیزه بیشتر در شما می‌شود.

یادآوری موفقیت های گذشته

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است