عمل جراحی زیبایی بینی

عمل جراحی زیبایی بینی و جراح بینی

تیر ۲۵, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

عمل جراحی زیبایی بینی یا (RIE-no-plas-tee) یا (Rhinoplasty ) یک عمل جراحی است که شکل بینی را تغییر می‌دهد. دلایل انجام عمل رینوپلاستی ممکن است تغییر ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هر دو باشد. هر جراحی توانایی انجام عمل جراحی زیبایی بینی را ندارد. جراح بینی باید دوره‌ها و تکنیک‌های لازم برای انجام این عمل مهم را طی کرده باشد. تنها جراحانی که برای این عمل آموزش دیده‌اند یکی جراح گوش و حلق و بینی (ENT) است و دیگری جراح پلاستیک و زیبایی. بنابراین رینوپلاستی یک عمل مشترک بین این دو جراح است و اگر شما قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید، باید به یکی از این دو جراح مراجعه کنید.

جراح بینی قبل از اقدام به عمل مشاوره می‌دهد

قسمت فوقانی ساختار بینی، استخوانی است و قسمت پایین آن غضروف است. جراح بینی شناخت کامل از آناتومی و فیزیولوژی بینی دارد. او با انجام رینوپلاستی می‌تواند استخوان، غضروف، پوست و یا هر سه را تغییر شکل دهد. اگر قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارید بهتر است با یک جراح بینی مشورت کنید. یکی از وظایف او قبل از عمل جراحی ارائه توضیحات منطقی و بازگو کردن شرایط انجام عمل جراحی رینوپلاستی است. جراح با دقت فرم صورت شما را بررسی می‌کند. اگر در تناسب صورت شما مشکلی وجود داشته باشد که با کمک رینوپلاستی برطرف شود، شرایط را برای شما مفصلا شرح خواهد داد. هدف و انگیزه شما برای جراح بینی بسیار مهم است و حتما سوالاتی از شما خواهد پرسید.


چرا عمل جراحی زیبایی بینی ؟

رینوپلاستی می‌تواند سایز، شکل و برخی از ویژگی‌های بینی را تغییر دهد. هدف از انجام رینوپلاستی می‌تواند ترمیم بدشکلی‌های مادرزادی بینی باشد. یا حتی اگر آسیب یا تروما به بینی وارد شود جراح بینی می‌تواند نقص‌های پیش آمده را با این عمل ترمیم کند. و دست‌کم بینی را به ظاهر طبیعی و قبلی خود بازگرداند. برخی از افراد از مشکلات تنفسی مربوط به شکل بینی رنج می‌برند، که در این حالت با انجام عمل سپتورینوپلاستی بصورت همزمان هم تیغه بینی و هم فرم کلی بینی تغییر پیدا می‌کند.


خطرات عمل جراحی زیبایی بینی

جراح بینی در اولین جلسه پس از بررسی فرم صورت و بینی بیماران، مزایا و معایب این عمل جراحی را برای آن‌ها توضیح خواهد داد. هر عملی خطرات خاص خودش را دارد و در خصوص انجام این عمل جراحی، جراح بینی ممکن است تعدادی از مهم‌ترین عوارض و خطرات جراحی رینوپلاستی را برشمارد:

 • خونریزی
 • عفونت
 • واکنش معکوس و منفی به بیهوشی

برخی از خطرات احتمالی پس از عمل جراحی زیبایی بینی که ممکن است اتفاق بیافتند نیز شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دشواری تنفس از طریق بینی بعد از عمل
 • ایجاد بی حسی دائمی در داخل و اطراف بینی شما
 • احتمال شکست جراحی (بینی به شکل و فرم مورد نظر شما در نیاید)
 • درد، تغییر رنگ یا تورم در بینی و اطراف آن که ممکن است ادامه یابد
 • برجای ماندن اسکار جراحی یا رد برش‌های پوستی
 • ایجاد سوراخ در سپتوم یا تیغه بینی (سوراخ شدن سپتوم)
 • نیاز به جراحی اضافی که اصطلاحا به آن رویژن گفته می‌شود.

از جراح بینی خود بپرسید که آیا احتمال دارد برای شما خطراتی پیش بیاید؟ آن خطرات چگونه خواهند بود و راه پیشگیری از بروز آن‌ها چیست؟

آمادگی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی


آمادگی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی

اگر در جلسه مشاوره با جراح بینی، شما و جراح در خصوص انجام عمل جراحی به توافق رسیدید، باید مراحلی را طی کنید. در همان جلسه یا احتمالا در جلسات بعدی بطور کامل از آمادگی‌های قبل از عمل جراحی سر در خواهید آورد. مراحل قبل از عمل جراحی زیبایی بینی عبارتند از:

تاریخچه پزشکی شما

جراح بینی سوالات زیادی از شما می‌پرسد. اما مهم‌ترین سوالی که جراح بینی از شما خواهد پرسید هدف و انگیزه انجام رینوپلاستی است. او همچنین درباره موارد زیر از شما خواهد پرسی:

 • سابقه بیماری مربوط به بینی
 • سابقه انسداد بینی
 • سابقه عمل جراحی
 • مصرف دارو
 • حساسیت به غذا، دارو یا عامل خاصی در ارتباط با عمل جراحی
 • اگر دچار اختلال خونریزی دهنده نظیر هموفیلی هستید، ممکن است نامزد مورد نظر برای رینوپلاستی نباشد. و جراح از انجام عمل روی بینی شما خودداری کند. زیرا در عمل جراحی در صورتی که بیمار نرمال نباشد احتمال خونریزی زیاد است.

معاینه فیزیکی

جراح بینی یک معاینه فیزیکی کامل بر روی شما انجام خواهد داد، ممکن است تعدادی آزمایش برای شما درخواست کند. اما پایه ثابت همه عمل‌های جراحی زیبایی بینی آزمایش خون است. حتما باید این آزمایش گرفته شود. جراح بینی فرم کلی صورت شما را ارزیابی می‌کند. قسمت داخل بینی و خارج آن را معاینه می‌کند. معاینه بیمار مشخص می‌کند که چه تغییراتی باید روی بینی صورت بگیرد. و اینکه چگونه برخی از ویژگی‌های جسمی شما، مانند ضخامت پوست و یا قدرت غضروف بینی شما، ممکن است نتایج عمل را تحت تاثیر قرار دهد. معاینه فیزیکی نیز برای تعیین تاثیر رینوپلاستی بر تنفس شما ضروری است.

ممکن است چانه کوچکی داشته باشید. افرادی که چانه کوچکی دارند معمولا از فرم بینی خود شکایت می‌کنند. اما جراح بینی با بررسی دقیق ممکن است به شما بگوید شما نیازی به عمل جراحی زیبایی بینی ندارید و فقط باید یک عمل جراحی برای بزرگ کردن چانه انجام دهید. با درست شدن فرم چانه، بینی نیز طبیعی به نظر خواهد رسید و انجام عمل جراحی رینوپلاستی لزومی نخواهد داشت.

عکس‌برداری در عمل جراحی زیبایی بینی

یکی از کارهایی که حتما و حتما جراح بینی از شما می‌خواهد انجام دهید گرفتن عکس از صورتتان است. از زوایای مختلف باید عکس‌هایی گرفته شود که بینی و فرم کلی صورت را به وضوح و با کیفیت نشان دهد. جراح بیتی شما ممکن است به شما عکسهایی آماده نشان دهد و به شما بگوید که نتیجه احتمالی جراحی بینی شما چطور خواهد شد. دلیل اصلی گرفتن عکس ارزیابی و مقایسه قبل و بعد از عمل است. روز جراحی رینوپلاستی عکس‌ها در جایی جلو چشم جراح بینی قرار داده می‌شوند تا با دیدن عکس‌ها تغیرات لازم را با دقت روی بینی انجام دهد.

انتظارات شما از انجام عمل جراحی زیبایی بینی

شما و جراح بینی شما باید در مورد انگیزه و انتظارات دو طرف صحبت کنید. او  به شما توضیح می دهد که چطور رینوپلاستی می‌تواند برای شما انجام شود و نتایج احتمالی چگونه است. طبیعی است که وقتی در مورد ظاهر و ویژگی های ظاهری خود بحث می‌کنید خجالت بکشید. اما بسیار مهم است که با جراح خود در مورد همه خواسته‌ها و انتظارات خود از جراحی بینی خود صحبت کنید.

حین عمل جراحی

مهم‌ترین کار جراح در اتاق عمل خواهد بود. جایی که با تکنیک‌های خاص شکل و فرم بینی شما را به دلخواه شما در می‌اورد. جراح بینی از تمام اتفاقات اتاق عمل برای شما صحبت خواهد کرد. قبل از شروع عمل بیهوش می‌شوید. جهت انجام بیهوشی موضعی و عمومی دارو به شما تزریق خواهد شد. احتمالا جراح بینی شما را دستیار تخصصی خود نیز آشنا خواهد کرد. و به شما اطمینان خواهد داد که عمل جراحی شما با موفقیت انجام شود.

پس از عمل جراحی

اما برای بیمار مهم‌ترین مرجله بعد از عمل جراحی خواهد بود. جراح بینی در این مرحله به بیمار هر آنچه که لازم است پس از جراحی رعایت کند را گوشزد خواهد کرد. رژیم غذایی بیمار را مشخص کرده و داروهایی برای پس از عمل خواهد نوشت. پس از عمل جراحی زیبایی بینی،  بیمار  باید برای تعویض چسب و پانسمان نزد جراح بینی بازگردد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است