انواع روش های جراحی کوچک کردن سینه

جراحی کوچک کردن سینه

تیر ۲۱, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

تصمیم گیری برای کاهش بافت سینه از طریق انجام عمل جراحی معمولا کار آسانی است. برخلاف کسانی که به منظور صرفا زیبایی ظاهری، اقدام به انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه می‌کنند، هستند افرادی که واقعا با مشکل بزرگ بودن سینه مواجه هستند.

بزرگ بودن پستان یک مشکل بزرگ است. علاوه بر بدشکل کردن ظاهر افراد، از لحاظ روحی و روانی نیز آن‌ها را آزار می‌دهد. تنها راه‌کار برای کوچک کردن سینه در این خانم‌ها انجام عمل جراحی ماموپلاستی است.


مشکلات بزرگ بودن سینه زنان

این روزها بیشتر بانوان تمایل دارند که سایز سینه خود را بزرگ‌تر کنند. و شاید کمتر کسی به مشکلات افرادی که دارای سینه‌های بزرگ هستند فکر کرده باشد. خانم‌هایی که بنا به هر دلیلی سینه‌های بزرگی دارند از مشکلات زیر رنج می‌برند:

 • گردن درد
 • کمر درد
 • درد در شانه‌ها
 • ایجاد خطوط عمیق ناشی از بند سوتین
 • قرمزی پوست
 • عدم تحمل ورزش طولانی مدت
 • خستگی شدید
 • ایجاد سوزش و عرق سوز شدن بافت زیر سینه به دلیل فعالیت

این‌ها فقط تعدادی از مشکلات فیزیکی ایجاد شده برای این افراد بود. از لحاظ روحی و روانی نیز مشکلاتی برای این بیماران ایجاد می‌شود:

 • اضطراب
 • دوری گزینی از اجتماع
 • ترس از قضاوت شدن
 • ترس از کاهش توجه از سوی هم۴سر و فرزندان
 • و…..

پس به نظر می‌رسد مساله تنها ظاهر و زیبایی نیست. چنین افرادی کاندیداهای مناسبی برای عمل جراحی کوچک کردن سینه هستند. بدون شک برای کاهش رنج این افراد باید در زمان مناسب عمل جراحی صورت بگیرد. در ادامه برای آشنایی با نحوه انجام عمل جراحی برای کوچک کردن سینه توضیحاتی را ارائه خواهیم داد.


قبل از شروع عمل جراحی کوچک کردن سینه بیهوش می‌شوید

در هر پروسیجر جراحی، برای آسایش بیمار و انجام درست عمل جراحی، بیمار یا بیهوش می‌شود و یا به صورت موضعی بی حس می‌شود. معمولا برای عمل جراحی کوچک کردن پستان ، فرد بیهوش می‌شود. نوع بیهوشی انتخابی برای بیمار غالبا بیهوشی عمومی است. یعنی شخص به‌طور کامل به خواب فرو رفته، نه حسی دارد و نه چیزی به یاد می‌آورد. برای کوچک کردن پستان روش‌های جراحی زیادی وجود دارد. بسته به نوع پروسیجر حتی ممکن است یک بی‌حسی موضعی برای سینه شما در نظر گرفته شود. در هر صورت انتخاب بهترین شیوه بیهوشی بر عهده جراح شما است.

شروع عمل جراحی با ایجاد برش روی پوست

نوع برش جراحی ایجاد شده بر روی پوست شما، بستگی به چند عامل دارد:

 1. مقدار بافت اضافی سینه شما که باید برداشته شود
 2. موقعیت نوک سینه شما
 3. و ترجیح و تمایل جراح یا بیمار

در مورد نوع برش، جراح از شما سوال خواهد پرسید و نظر شما را جویا خواهد شد. جراح احتمالا تمام برش‌های موجود را برای شما توضیح خواهد داد. و شاید شما را در انتخاب برش دخالت دهد. برای عمل جراحی کوچک کردن سینه معمولا  ۴ برش جراحی وجود دارد. که به معرفی هر ۴ مورد خواهیم پرداخت:

تکنیک برش میکرو یا (Micro-Incision)

زمانی که علت بزرگی سایز سینه شما چربی اضافه باشد، جراح به عمل جراحی لیپوساکشن اقدام می‌کند. در این جراحی برای کوچک کردن سینه حداقل برش زده می‌شود. برش به اندازه کانولایی است که جهت ساکشن کردن چربی وارد شود و آزادانه بچرخد.

تکنیک برش دونات یا (Donut” Incision)

این نوع برش در اطراف محدوده آره‌اولا  (areola) یا هاله دور نوک سینه صورت می‌گیرد. دور تا دور این هاله برش زده می‌شود. به این نوع برش (peri-areolar incision) نیز گفته می‌شود.

تکنیک برش کِی‌هول یا (Keyhole Incision)

این نوع برش بیشتر با نام لالی‌پاپ (lollipop) شناخته می‌شود. دور تا دور هاله پستان برش زده می‌شود و در زیر نوک پستان به صورت عمودی به سمت پایین امتداد پیدا می‌کند.

تکنیک برش انکور یا (Anchor Incision)

برش دور تا دور هاله سینه زده می‌شود. سپس مشابه برش کی‌هول به صورت عمودی زیر نوک  سینه تا پایین ادامه پیدا می‌کند. سپس بصورت عرضی زیر سینه نیز برش داده می‌شود. این تکنیک برش یکی از قدیمی‌ترین برش های جراحی کوچک کردن پستان است. و هنوز هم یکی از رایج‌ترین نوع برش‌ها است.

انواع برش سینه

سینه تغییر شکل داده می شود

بعد از ایجاد برش‌های مورد نظر توسط جراح، بافت اضافی شامل چربی و پوست برداشته می‌شود. و بافت باقی مانده سینه به بالا کشیده می‌شود تا فرم طبیعی به خود بگیرد. نوک سینه و هاله دور آن، که در اکثر مناطق متصل به عروق خونی و عروق عصبی است با دقت تغییر پوزیشن و موقعیت داده می‌شوند. و در فرم جدید، ظاهر سینه فرد را جوان‌تر نشان خواند داد.

در بسیاری از موارد و در افرادی که سینه‌های خیلی بزرگ و افتاده دارند یک تکنیک جراحی دیگر اجرا می‌شود. نوک سینه و هاله دور آن، تماما برداشته می‌شوند و در یک موقعیت بالاتر قرار می‌گیرند. سپس آن‌ها را فیکس می‌کنند. به این تکنیک (free nipple graft) گفته می‌شود. چنانچه هاله دور سینه بزرگ باشد با برداشتن پوست اطراف آن می‌توان آن را کوچک‌تر کرد.

برش‌ها بسته می‌شوند

بعد از این بافت اضافی برداشته شد و شکل و ظاهر سینه‌ها اصطلاح شد، هر قسمت از بافت که برش زده شده باشد دوباره بخیه و بسته می‌شود. یکی از مهم‌ترین مراحل پس از اصلاح شکل سینه‌ها، ثابت کردن آن‌ها با بخیه‌های جراحی است. اگر بخیه‌ها به درستی گره زده نشده باشند، عمل  کوچک کردن سینه‌ها شکست می‌خورد.

پایان عمل کوچک کردن سینه ها

بعد از عمل جراحی بیمار را به اتاق ریکاوری منتقل می‌کنند. در اتاق ریکاوری دستگاه‌هایی وجود دارد که وضعیت بیمار را مانیتورینگ می‌کنند. پرستار این اتاق علایم حیاتی بیمار را ارزیابی می‌کند. در برخی از موارد جراح ترجیح می‌دهد برای خارج شدن مایعات احتمالی در سینه یک لوله باریک و کوچک را در سینه شما کار بگذارد. که در پایان اقامت در اتاق ریکاوری برداشته می‌شود. در برخی دیگر از بیماران برای اطمینان از موفقیت عمل یک سوتین جراحی مخصوص به آن‌ها پوشانده می‌شود.

بیمار معمولا سه ساعت پس از ترخیص از ریکاوری قادر خواهد بود به خانه برگردد. حداقل یک نفر باید بیمار را در رفتن به خانه همراهی کند. در مواقع نادر جراح ترجیح می‌دهد شب را در مرکز جراحی سپری کنید تا هر مشکل احتمالی به وجود آمد، نزدیک به امکانات درمانی باشید. در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی کوچک کردن سینه باید یک نفر بیمار را در خانه همراهی و حمایت کند.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است