تشخیص ریفلاکس معده

تشخیص ریفلاکس معده

اکتبر 7, 2016 نسخه ریفلاکس معده به مری نظرات

تشخیص ریفلاکس معده : از هر سه نفر ۱۰ نفر به طور گاهی سوزش سر دل را تجربه می کنند، بنابراین می تواند تا حدی تصمیم در مورد اینکه چه وقت سوزش سر دل را بیماری برگشت اسید بنامیم، دل به خواه باشد.

بیماری برگشت اسید که به GRED نیز مشهور می باشد، یک عارضه ی مزمن از پوشش مری فرد توسط اسید معده است. معمولا، این اذیت کننده است. GRED با این حال عواقب جدی دارد، مانند ازوفاژیت و بارت مری. بارت مری وضعیتی است که احتمال سرطان مری را افزایش می دهد.

نشانه های بیماری برگشت اسید چیست؟

افرادی که بیماری برگشت اسید دارند اغلب برخی یا همه ی نشانه های زیر را دارند:

  • درد در زمان مشکل در بلع
  • تنگی نفس یا مزه بد در دهان
  • اروغ زدن
  • درد سینه
  • سوزش سر دل
  • گرفتگی صدا
  • برگشت
  • گلودرد
  • سرفه
  • اسم

چطور می توان برگشت اسید را تشخیص داد؟

اگر نشانه های معمول بیماری برگشت اسید را تجربه کنید، بدون هیچ مشکلی، تقریبا برای پزشک شما ساده خواهد بود تا تشخیص های اسید معده بگیرید.

تعداد کمی برگشت اسید دارند که به درمان واکنش نشان نمی دهند. یا ممکن است نشانه های دیگری مانند کاهش وزن، اشکال در بلع، انومی، یا یبوست داشته باشند.اگر یکی از آن ها باشید، ممکن است به ازمایش های زیر نیاز داشته باشیم.

تشخیص ریفلاکس معده با رادیوگرافی خوردن باریم

پزشک ممکن است از فرایند اشعه ی ایکس خاص برای تشخیص مشکلات ساختاری در مری شما استفاده کند. در این آزمون بدون درد برگشت اسید، از شما می خواهند تا محلول باریوم را بنوشید. باریوم به پزشک این امکان را می دهد تا از مری تصویر اشعه ی ایکس بگیرد.

خوردن باریوم روش قطعی تشخیص برگشت اسید نیست. تنها یکی از هر سه نفر با برگشت اسید تغییرات مری دارد که با اشعه ی ایکس قابل دیدن است.

تشخیص ریفلاکس معده با اندوسکوپی یا EGD

در طول اندوسکوپی پزشک لوله ی کوچکی را با دروبینی در انتهای ان از طریق دهان وارد مری می کند. سپس پوشش درون مری را می بیند.

قبل از وارد کردن لوله، متخصص از ارامش بخش استفاده می کند. همچنین ممکن است از اسپری ضد درد استفاده کند تا فرایند رابرای شما راحت تر کند.

ازمایش تست اسید ممکن است ۲۰ دقیقه طول بکشد. خیلی دردناک نیست و مشکلی در تنفس شما ایجاد نمی کند.

در حالیکه این ازمایش می تواند مشکلات برگشت اسید را تشخیص دهد، درحدود نیمی از افراد با بیماری برگشت اسید تغییرات محسوسی برای بافت مری خود دارند.

تشخیص ریفلاکس معده با بیوپسی

بسته به انچه EGD نشان می دهد، پزشک شما می تواند در طول فرایند برای بیوپسی تصمیم بگیرد. در این حالت، متخصص گوارشی ابزار جراحی کوچکی را از چهارچوب عبور می دهد تا بخش کوچکی از بافت در مری را بردارد. نمونه ی غشا سپس به پاتولوژیست برای تحلیل ارسال می شود. در انجا ارزیابی می شود که ببینند آیا بیماری مانند سرطان مری وجود دارد یا نه.

تشخیص ریفلاکس معده با استفاده از اندازه گیری مری

پزشک شما می تواند یک اندازه گیری مری را انجام دهد تا برگشت اسید را تشخیص دهد. این ازمایشی برای ارزیابی عملکرد مری است. همچنین کنترل میکند که ایا اسفینکر مری به خوبی که باید کار می کند یا نه.

بعد از اعمال بی حسی به درون بینی شما، پزشک از شما می خواهد تا بنشینید. سپس لوله ای باریک و منعطف از بینی شما عبور می کند تا ازمری عبور کند و به معده برسد.

زمانیکه لوله در موقعیت صحیح است، پزشک از شما می خواهد تا به سمت چپ دراز بکشید. زمانی که این کار را انجام می دهید، حسگرها در لوله فشاری که در محل های مختلف درون معده و مری شما اعمال می شود را اندازه می گیرند. برای ارزیابی بیشتر عملکرد مری شما، از شما خواسته می شود تا چند جرعه اب بنوشید. حسگر ها روی لوله انقباضات ماهیچه ای را در مری شما زمانی که اب از مری به معده می رود ثبت می کنند.

ازمایش معمولا ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.

تشخیص ریفلاکس معده با کنترل امپدانس مری

برای جذب تصویر دقیق تر از چگونگی عملکرد مری شما، متخصص گوارش ممکن است به شما کنترل امپدانس گوارشی را توصیه کند. اگر چنین باشد، این در ارتباط با اندازه گیری انجام می شود.

این ازمایش از لوله ی اندازه گیری با الکترودهایی استفاده می کند که در نقاط مختلفی در طول قرار گرفته اند. این سرعتی را اندازه می گیرد که در ان مایع و گاز از مری شما عبور می کند. زمانیکه این نتایج با یافته های اندازه گیری شما مقایسه می شود، پزشک قادر خواهد بود تا بررسی کند انقباض های مری شما چقدر به خوبی مواد را از مری شما به معده حرکت می دهند.

تشخیص ریفلاکس معده با کنترل PH

این ازمایش از کنترل PH استفاده می کند تا اسیدیته را در مری شما در طول ۲۴ ساعت ثبت کند.

در یک مدل از این ازمایش، لوله ی کوچکی با سنسور PH در انتها از بینی شما عبور می کند تا به مری پایینی شما برسد. لوله برای ۲۴ ساعت با قسمتی که در بینی شما به صورت شما ثابت شده است باقی می ماند. این به وسیله ی ثبتی متصل می شود که شما می توانید بپوشید یا حمل کنید.

در طول دوره ی این ازمایش برگشت اسید، شما در یک دفترچه ثبت می کنید چه موقع خورده اید یا نوشیده اید. همچنین دکمه ی خاصی را روی ابزار ثبت فشار خواهید داد تا نشان دهد چه موقع نشانه های بازگشت اسید را تجربه می کنید. این اطلاعات مختصر به پزشک اجازه خواهند داد تا نتایج را تحلیل و تفسیر کند.

یک مدل جدیدتر و بی سیم این ازمایش اکنون در حال استفاده شدن هست. در این مدل سنسور PH کوچکی به مری پایین تر با استفاده از مکش متصل است. لوله ی کوچک می تواند بدون سیم با ابزار ثبت بیرون از بدن شما برای ۴۸ ساعت ارتباط برقرار کند. لوله در نهایت می افتد و از باقیمانده ی مسیر هاضمه بیرون می رود.

خیلی از بیماران معتقدند ازمایش کنترل PH بیسیم را به مراتب بهتر از مدل قدیمی است. هر دو روش اطلاعات مشابهی می دهند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است