6 راه حل برای پیشگیری از بیماری ها

۶ راه حل برای پیشگیری از بیماری ها

تیر ۱۳, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

پیشگیری از بیماری و حفظ سلامتی یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین وظایف هر انسانی است. متاسفانه بروز بیماری‌ها در جهان بیشتر شده است و حتی با پیشرفت دانش و تجهیزات پزشکی هنوز هم ابتلا به بیماری‌ها و رنجی که بیماران می‌برند نیز یکی از بزرگترین مشکلات بشر محسوب می‌شود. پیشگیری همیشه می‌تواند یک راه کار برای ابتلا به هر بیماری باشد. در این مقاله ۶ توصیه و راهکار برای پیشگیری از بیماری ها گنجانده شده است.


چرا بیش تر انسان‌ها با پیشگیری از بیماری ها مشکل دارند؟

افراد زیادی در مراقبت از سلامتی و بدن و خود سهل انگاری می‌کنند. این در حالی است که مراقبت از سلامتی و پیشگیری از بیماری کار چندان سختی نیست. به کمک توصیه‌ها مراقبتی و خود مراقبتی می‌توانیم بدنی سالم‌تر داشته باشیم. و خود را در برابر تعداد زیادی از بیماری‌ها محافظت کنیم.

اکثر توصیه‌ها پیشگیری از بیماری ها کمک می‌کنند که خواب بهتری داشته باشیم، احساس بهتری داشته باشیم، و بدن ما انرژی بیشتر از سایرین در خود داشته باشد. علاوه بر این از سال‌ها رنج و مشقت تحمل بیماری و هزینه‌های سنگین نیز نجات پیدا خواهیم کرد. اگر همه این دلایل انگیزه خوبی به شما نمی‌دهد، لااقل بخاطر کسانی که دوستشان دارید و یا به شما وابسته هستند، مراقب سلامتی خود باشید و از بروز بیماری در بدنتان پیشگیری کنید. پس از بیماری یک شخص، اطرافیان او نیز به زحمت خواهند افتاد. و پا به پای بیمار ناراحت و رنجور می‌شوند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ایران در بحران سلامت است. ما کشوری هستیم که با مسائل مختلف سلامتی درگیر هستیم و به جای پیشگیری از بروز مشکلات پزشکی بیش از حد به پزشکان متکی هستیم. به همین خاطر است که بیمارستان‌های ما مملو از بیماران مختلف است. و کمتر بیمارستانی را می‌بینیم که تخت‌های خالی در آن وجود داشته باشند.  اگر همه ما از دستورالعمل‌های ساده پیشگیری از بیماری پیروی کنیم، فکرش را بکنید که چقدر در وقت و هزینه می‌توانیم صرفه جویی کنیم.


نکاتی برای داشتن زندی سالم و پیشگیری از بیماری ها

شش توصیه وجود دارد که شما باید انجام دهید تا سالم زندگی کنید، از بیماری پیشگیری کنید و طول عمر خود را افزایش دهید. شما ممکن است قبلا برخی از این موارد را انجام داده باشید، و اینبار باید سعی کنید که هر کدام را بهبود ببخشید.

۱- انجام به موقع تست های غربالگیری

برای هر دو جنس زن و مرد تست های غربالگیری زیادی به منظور تعیین احتمال ابتلا به بیماری‌ها وجود دارد. بسیاری یاز افراد با انجام این تست ها مشکل دارند. آنها میگویند من نمی خواهم بدانم یا قبول کنم که ممکن است بیماری خاصی داشته باشم. اما این تصورات و افکار اشتباه است. اولا که قرار نیست با انجام غربالگیری به شما گفته شود حتما بیمار هستید دوما اگر هم بیمار باشید در اسرع وقت متوجه خواهید شد و روند درمان خود را آغاز خواهید کرد.

۲- سیگار نکشید

به سادگی باور نکردنی است که سیگار کشیدن، طول عمر فرد و کیفیت زندگی او را کاهش می‌دهد. اگر سیگار می‌کشید، ترک آن اولویت اول شماست. سعی کنید که راه‌کارهای جایگزین سیگار را امتحان کنید. مثلا آیا می‌دانستید برخی از ویتامین‌ها می‌تواننند به ترک سیگار کمک کنند؟

۳- فعال باشید

حفظ سلامت بدن به معنی حرکت و استفاده از بدن به شیوه صحیح و منظم است. توصیه‌های ورزشی استانداردی برای افراد با شرایط مختلف وجود دارد. ورزش مزایای از جمله بهبود زندگی جنسی افراد و افزایش سطح انرژی و پیشگیری از بیماری‌ ها دارد. تمرینات ورزشی را به برنامه روزانه و هفتگی خود اضافه کنید.

۴- رژیم غذایی مناسب و مغذی داشته باشید

مطمئنا، همه ما می دانیم که باید یک رژیم غذایی سالم بخوریم، اما آیا می دانید که اضافه کردن فقط دو وعده میوه و سبزی در روز می تواند امید به زندگی شما را افزایش دهد؟ ساختن عادات غذا خوردن سالم احتمالا مهمترین چیزی است که می توانید برای محافظت از سلامت خود، جلوگیری از بیماری ها و به حداقل رساندن شدت هر گونه شرایطی که در حال حاضر دارید انجام دهید.

۵- از دست دادن وزن

کم کردن وزن کار سختی نیست و لی راهکارهای صحیح آن را همه نمیدانند. اگر شما مصرف غذاهای فرآوری شده را به مصرف محصولات تازه تغییر دهید، و از نوشیدنی‌ها گاز دار و سایر غذاهای شیرین خلاص شوید، می‌توانید از دریافت صدها کالری در طی روز خودداری کنید.

۶- مصرف داروهای پیشگیرانه

برخی داروها وجود دارند که برای پیشگیری از بیماری های خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. داروهایی مانند استاتین‌ها. این داروها می‌توانند از حملات قلبی جلوگیری کنند. و حتی به معکوس شدن آن منجر شوند. مردان بالای ۴۵ سال باید با پزشک خود در مورد مصرف روزانه آسپیرین برای جلوگیری از بیماری‌های قلبی صحبت کنند.

نکته: مردان بالای ۴۵ سالی که فشار خون بالا، کلسترول بالا دارند و یا افراد دیابتی و یا کسانی که سیگار می‌کشند باید برای پیشگیری از بروز مشکلات سلامتی بیشتر بطور منظم با پزشک خود ویزیت کنند.با پزشک خود صحبت کنند. اگر پزشک شما یک دارو برای پیشگیری از بیماری خاصی پیشنهاد کرده است، لطفا آنرا بگیرید.


توصیه پایانی از نسخه

برای شروع یکی از ۶ توصیه بالا را آغاز کنید و به آن پایبند باشید. به مرور زمان سایر توصیه‌ها را نیز عملی کنید. شاید کار نسبتا سختی به نظر برسد اما فراموش نکنید هیچ چیزی اندازه سلامتی شما مهم نیست.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است