کمبود ویتامین ب 6 - علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین B6

کمبود ویتامین ب ۶ – علائم و نشانه‌های کمبود ویتامین B6

تیر ۱۰, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

ویتامین B6، که به عنوان پیریدوکسین (pyridoxine) نیز شناخته شده است، یکی از هشت ویتامین گروه پیچیده B است. با وجود اینکه ویتامین ب ۶ در سال ۱۹۳۲ کشف شد، اما دانشمندان هنوز در حال انجام تحقیقات متنوعی درباره این ویتامین هستند. اکثر مردم در رژیم غذایی خود به اندازه کافی ویتامین B6 دریافت می‌کنند، اما کسانی که دچار کمبود ویتامین b12  و کمبود فولات هستند، بیشتر دچار فقر و کمبود ویتامین ب ۶ می‌شوند.


برخی از فواید ویتامین پیروکسیدین

در بدن شما، B6 در عملکرد بیش از ۱۵۰ واکنش آنزیمی دخیل است. ویتامین پیروکسیدین همچنین با عملکرد سیستم‌های عصبی و ایمنی شما ارتباط دارد. اخیرا یافته شده است که B6 دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است. این بدان معنی است که پیروکسیدین می‌تواند نقش مهمی در پیش‌گیری از بیماری‌های مزمن، مانند بیماری‌های قلبی و سرطان داشته باشد.


چه افرادی مبتلا به کمبود ویتامین ب ۶ هستند؟

کمبود ویتامین B6 در افراد مبتلا به بیماری‌های:

 • کبدی
 • کلیوی
 • دستگاه گوارش
 • یا خود ایمنی
 • همچنین سیگاری‌ها
 • افراد چاق
 • مشروبات الکلی
 • و زنان باردار

بیشتر است.


در ادامه با ۹ نشانه و علامت کمبود ویتامین b6 بیشتر آشنا خواهید شد.

بثورات پوست (Skin Rashes)

کمبود ویتامین ب ۶ یکی از دلایل بروز خارش، قرمزی و بثورات پوستی است. ممکن است در پوست سر، صورت، گردن و قسمت فوقانی قفسه سینه ظاهر شود. ویتامین ب ۶ به سنتز کلاژن برای داشتن پوست سالم کمک می‌کند. کمبود ویتامین ب ۶ باعث پوسته پوسته شدن پوست و ایجاد بثورات خواهد شد.

ترک خوردن و ایجاد زخم روی بافت لب‌ها

کمبود ویتامین b6 همچنین باعث ترک خوردن لب‌ها می‌شود. و در گوشه لب‌ها ممکن است زخم‌هایی ایجاد شود. بافت لب ممکن است دچار خونریزی شود. در این حالت لب‌ها دردناک می‌شوند. و خوردن و نوشیدن غذاها و مایعات برای شخص مبتلا به کمبود ویتامین پیروکسیدین با مشکل روبرو می‌شود.

رخ شدن و براق شدن زبان

اگر کمبود ویتامین B6 دارید، زبان‌تان ممکن است دچار تورم، درد، صافی، ملتهب یا قرمز شود. به این علایم و شرایط گلوسیت (glossitis) گفته می‌شود. سطح براق و صاف زبان به علت از بین رفتن پاپیلاهای (papillae) سطحی است.

تغییرات حالت و مود انسان

کمبود ویتامین ب ۶ ،ممکن است خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار دهد، گاهی اوقات باعث افسردگی، اضطراب، تحریک پذیری و افزایش احساس درد می‌شود. به این دلیل است که B6 در ساخت چندین انتقال دهنده عصبی مانند سروتونین و گاما آمینوبوتیرریک (GABA) مشارکت دارد. هر دو ماده سروتونین و گابا، به کنترل اضطراب، افسردگی و احساس درد کمک می‌کنند.

عملکرد ایمنی ضعیف و ضعف سیستم ایمنی

یک سیستم ایمنی خوب باید برای جلوگیری از عفونت، التهاب و سرطان‌های مختلف آماده و قوی باشد. کمبود مواد مغذی، از جمله کمبود ویتامین B6، می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف یا مختل کند. به طور خاص، کمبود ویتامین پیریدوکسین می‌تواند منجر به کاهش تولید آنتی بادی‌های مورد نیاز برای مبارزه با عفونت‌ها شود.

خستگی و کاهش سطح انرژی

کمبود ویتامین ب ۶ می‌تواند شما را به طور غیرمعمول خسته و مضطرب کند. ویتامین B6 به عملکرد طبیعی هموگلوبین خون کمک می‌کند. هموگلوبین یک پروتیئن است که در گلبول‌های قرمز خون قرار دارد و کمک می‌کند تا اکسیژن به تمام بدن شما برسد.

مورمور شدن و احساس درد در دست و پا

کمبود ویتامین b6 باعث آسیب عصبی موسوم نوروپاتی محیطی (peripheral neuropathy) می‌شود. علائم در بازوها دست ها و پاها ظاهر میشود:

 • تیر کشیدن
 • خارش
 • درد
 • سوزش
 • احساس سوزن سوزن شدن

تشنج

تشنج به دلایل مختلف، از جمله کمبود ویتامین ب ۶ اتفاق می‌افتد. تشنج ممکن است باعث ایجاد علائمی مانند اسپاسم عضلانی و حرکات نامنظم در دست‌ها یا پاها شود. افراد دارای کمبود ویتامین b6 گاهی اوقات بصورت ناگهانی دچار حمله شدید همراه با حرکات ناگهانی و غیرقابل کنترل می شوند. مصرف مقدار کافی ویتامین ب ۶ در التیام تشنج و علایم آن بسیار موفق عمل خواهد کرد.

افزایش هموسیستئین

هموسیستئین یک محصول جانبی است که در طول هضم پروتئین ایجاد می‌شود. کمبود ویتامین ب ۶، و همچنین فولات و B12، می‌تواند منجر به افزایش هوسیستئین در خون شود.  افزایش سطح هموسیستئین خون با چندین عارضه و مشکل همراه است. کمبود ویتامین b6 و افزایش سطح هموسیستئین خون باعث ایجاد بیماری های زیر میشود:

هنگامی که هموسیستئین بالا است، می‌تواند به عروق خونی و اعصاب آسیب برساند. خوشبختانه سطح هموسیستئین خون را می‌توان با یک آزمایش خون ساده بررسی کرد. به‌طور کلی، با مصرف مکمل‌های B6، B12 و فولات، هموسیستئین بالا می تواند کاهش یابد.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است