سرطان آنال - تشخیص و درمان سرطان مقعد

سرطان آنال – تشخیص و درمان سرطان مقعد

تیر ۷, ۱۳۹۸ نسخه بیماری ها نظرات

مقعد در انتهای کانال گوارشی و دقیقا پس از راست روده یا رکتوم قرار دارد. بر اثر عوامل متعددی ممکن است سلول‌های سرطانی در این ناحیه رشد کنند. و باعث ایجاد سرطان مقعد شوند. نام دیگر سرطان مقعد، سرطان آنال است. در این مقاله به روش‌های تشخیصی و درمان سرطان مقعد خواهیم پرداخت.


راه‌های تشخیص سرطان آنال

آزمایشات و روش‌های مورد استفاده برای تشخیص سرطان مقعد عبارتند از:

 • بررسی کانال مقعدی و رکتوم برای ناهنجاری‌ها: پزشک یک روکش روی انگشت خود می‌کشد و در کانال مقعدی وارد می‌کند. هر گونه ضایعه موجود را با انگشت لمس می‌کند.
 • آندوسکوپی مقعد و رکتوم: پزشک شما ممکن است از یک لوله کوتاه دوربین‌دار (آنوسکوپ) برای ارزیابی بیشتر کانال مقعدی و رکتوم استفاده کند
 • استفاده از امواج اولتراسوند: برای به دست آمدن یک تصویر از کانال مقعد، پزشک یک پروب (شبیه به دماسنج ضخیم) را به کانال مقعد و رکتوم شما وارد می‌کند. پروب امواج صوتی با انرژی بالا را منتشر می‌کند که از آن تصاویری روی نمایشگر اولتراسوند ایجاد می‌شود. پزشک (معمولا متخصص گوارش یا جراح عمومی یا متخصص جراحی کولورکتال) تصویر را برای بررسی هر ضایعه غیر طبیعی ارزیابی می‌کند.
 • بیوپسی بافتی: پزشک در صورت مشاهده هر ضایعه‌ای در کانال رکتوم و آنال برای اطمینان از وجود یا عدم وجود سرطان مقعد نمونه‌ای از ضایعه را به عنوان بیوپسی جدا کرده و به آزمایشگاه می‌فرستد. در آزمایشگاه نمونه را ارزیابی کرده و اگر شخص مبتلا به سرطان مقعد باشد، در این مرحله مشخص خواهد شد. و روند درمان سرطان مقعد شروع می‌شود.

تعیین مرحله و میزان سرطان آنال

هنگامی که تایید شد شما سرطان مقعد دارید، پزشک ممکن است آزمایش‌های بیشتری را برای تعیین اینکه آیا سرطان مقعد به گره‌های لنفاوی یا سایر نقاط بدن متاستاز یافته توصیه می‌کند. تست‌ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)

مراحل سرطان مقعد با استفاده از عدد رومی از ۰ تا IV نشان داده شده است، اعداد کمتر نشان می‌دهد که استیج یا مرحله سرطان شما کوچک است. سرطان در استیج  IV یا ۴، به مناطق دورتر بدن گسترش یافته است.


درمان سرطان مقعد

درمان سرطان مقعد شما بستگی به مرحله و استیج سرطان دارد. هرچه مراحل سرطان بالاتر باشد شیوه‌های درمانی تهاجمی تر می‌شوند.

درمان ترکیبی شیمی درمانی همراه با رادیوتراپی

پزشکان معمولا درمان سرطان مقعد را با ترکیبی از شیمی‌درمانی و پرتودرمانی معالجه می‌کنند. ترکیبی از این دو روش شانس درمان را بیشتر می‌کند.

شیمی درمانی

داروهای شیمی‌درمانی به داخل رگ تزریق می‌شوند یا به صورت قرص مصرف می‌شوند.

پرتو درمانی

پرتودرمانی با استفاده از پرتوهای پرقدرت مانند اشعه ایکس و پروتون‌ها برای کشتن سلول‌های سرطانی استفاده می‌کنند.

افراد مبتلا به سرطان آنال معمولا به مدت ۵ تا ۶ هفته تحت پرتودرمانی به منظور درمان سرطان مقعد قرار می‌گیرید. شیمی درمانی معمولا در هفته اول و هفته پنجم تجویز می شود. اگرچه ترکیب شیمی‌درمانی و پرتودرمانی اثربخشی دو روش را افزایش می‌دهد، اما عوارض جانبی نیز بیشتر می‌شود. درباره عوارض جانبی احتمالی با پزشک خود صحبت کنید.

عمل جراحی برای درمان سرطان مقعد

پزشکان و جراحان معمولا از روش‌های مختلفی برای حذف سرطان آنال بر اساس مرحله سرطان استفاده می‌کنند:

جراحی برای درمان سرطان مقعد در مرحله و استیج اول

سرطان آنال در مرحله اول کوچک است و ممکن است از طریق جراحی برداشته شود. در طی این روش، جراح تومور را حذف می‌کند. و مقدار کمی از بافت سالم که بافت سرطانی را احاطه کرده نیز برمی‌دارند. با توجه به سرطان، پزشک ممکن است پس از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی را نیز توصیه کند.

جراحی برای سرطانهای مقعدی با استیج بالاتر یا سرطان‌های مقعدی که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده‌اند.

اگر سرطان شما به شیمی‌درمانی و پرتودرمانی واکنش نشان نداده است، یا اگر سرطان شما پیشرفته باشد، پزشک ممکن است یک عمل جراحی گسترده‌تر به نام (abdominoperineal resection) که با نام رزکسیون AP شناخته می‌شود را انجام بدهد. در طی این روش جراح کانال مقعد، رکتوم و بخشی از روده را حذف می‌شوند. جراح سپس قسمت‌های باقی مانده کولون خود را به شکم باز می‌کند.

عمل جراحی برای درمان سرطان مقعد

درمان‌های جایگزین دیگر برای سرطان آنال

درمان‌های جایگزین پزشکی نمی‌توانند سرطان آنال را درمان کنند. اما برخی از آن‌ها ممکن است به شما کمک کند تا عوارض جانبی درمان سرطان مقعد مانند پرتودرمانی را کاهش دهید.  برخی از روش های درمانی که علایم مربوط به سرطان آنال را کاهش می دهند عبارتند از:

 • بهبود اضطراب نای از سرطان: ماساژ، مدیتیشن، هیپنوتیزم، موسیقی درمانی، تکنیک‌های ورزش و آرام سازی
 • خستگی: ورزش ملایم یا تای چی
 • تهوع: طب سوزنی، هیپنوتیزم یا موسیقی درمانی
 • درد: طب سوزنی، ماساژ، موسیقی درمانی و یا هیپنوتیزم
 • مشکلات خواب: یوگا و تکنیک های آرامش بخش
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است